14. júl 2024
Facebook
utorok, 02 október 2018 14:00

Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ŠTOKHOLM 2. októbra (WebNoviny.sk) - Nobelovu cenu za fyziku získali tento rok dvaja laureáti a jedna laureátka za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky.

Optické pinzety

Američan Arthur Ashkin si trofej zaslúžil "za optické pinzety a ich použitie v biologických systémoch". Vedec vynašiel optickú pinzetu, ktorá dokáže s pomocou laseru uchytiť atóm, vírus a iné živé bunky. [xml_related id="1288645" style="media" /] Vďaka tlaku žiarenia svetla sa mu podarilo hýbať predmetmi. Veľký prielom prišiel v roku 1987, keď Ashkin použil pinzetu na uchytenie živej baktérie, ktorá zostala neporušená. Ihneď začal študovať biologické systémy. Pinzetu v súčasnosti využívajú pri bádaní mechanizmu života.

Ultrakrátke optické impulzy

Gérard Mourou z Francúzska a Donna Strickland z Kanady získali prestížne ocenenie za "ich metódu generovania vysokej intenzity ultrakrátkych optických impulzov". Dvojica vydláždila cestu najkratším a najintenzívnejším laserovým impulzom, aké človek kedy vytvoril. Svoj revolučný článok zverejnili v roku 1985. Dvojica vynašla techniku CPA (chirped pulse amplification), ktorá sa čoskoro stala štandardom pre lasery s vysokou intenzitou. Využívajú ju aj pri korekčných operáciách očí. Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

Viac k témam: Arthur Ashkin, CPA chirped pulse amplification, Donna Strickland, Gérard Mourou, Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 332 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner