14. december 2019
Facebook
štvrtok, 21 február 2019 13:00

Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

TOKIO 21. februára (WebNoviny.sk) - Japonská sonda Hajabusa 2 sa vo štvrtok začala približovať k asteroidu Ryugu, na ktorom sa pokúsi pristáť a zozbierať z neho materiál, ktorý by mohol poskytnúť informácie o pôvode slnečnej sústavy a života na Zemi.

Náročné pristátie

Sonda by mala podľa plánov pristáť na povrchu telesa v piatok ráno, a to aj napriek päťhodinovému odkladu pristávacieho procesu pre bezpečnostnú kontrolu, informovala japonská národná vesmírna agentúra JAXA. Pristátie sondy bude pre nerovný povrch asteroidu náročné. Aby sa vyhla prekážkam, pokúsi sa Hajabusa 2 z výšky 20 kilometrov pristáť v kruhu s priemerom šesť metrov.

Vzorky z asteroidu

Do výšky 500 metrov nad povrchom budú sondu ovládať z riadiaceho centra vesmírnej agentúry, zvyšok už bude sonda robiť sama, keďže príkazy zo Zeme k nej putujú 20 minút. JAXA pristávanie v danom kruhu prirovnala k pristávaniu na ploche pre nadhadzovača na bejzbalovom ihrisku. Počas dosadnutia na asteroid, ktoré bude trvať len niekoľko sekúnd, sonda vystrelí projektil, aby odpálil podpovrchový materiál, ktorého vzorky následne zozbiera a pošle na Zem. Piatkový pokus je prvý z troch takýchto naplánovaných pristátí.

Viac k témam: asteroid, JAXA Japonská národná vesmírna agentúra, sonda Hajabusa 2
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 212 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner