25. január 2020
Facebook
streda, 29 máj 2019 12:00

Na univerzite v Colorade tajne fotili ľudí, chceli zlepšiť technológiu na rozpoznávanie tvárí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

DENVER 29. mája (WebNoviny.sk) - V areáli University of Colorado v americkom meste Colorado Springs tajne vyfotografovali vyše 1 700 ľudí, ktorí tadiaľ prechádzali, pre výskumný projekt zameraný na rozpoznávanie tvárí, ktorý financovala americká tajná služba a vojenské agentúry. Medzi tieto agentúry patrí napríklad Úrad pre námorný výskum či Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá.

Nasnímal viac ako 16-tisíc snímok

Štúdiu viedol tamojší profesor Terrance Boult, ktorý v rámci nej nainštaloval fotoaparát s dlhým dosahom v jednej z kancelárií na univerzite. Počas jarných semestrov v rokoch 2012 a 2013 fotoaparát nasnímal z diaľky zhruba 150 metrov viac ako 16-tisíc snímok okoloidúcich, píše denník The Denver Post. Výskum, o ktorom ako prvé informovali noviny Colorado Springs Independent, sa zameriaval na to, či algoritmy na rozoznávanie tvárí zodpovedajú štandardom pre využitie v americkom námorníctve. To sa však nepotvrdilo, a tak sa zameral na zlepšenie danej technológie. "Štúdia sa usiluje zlepšiť rozoznávanie tvárí, najmä na dlhý dosah alebo pre využitie v rámci dohľadu. Chceli sme zozbierať súbor dát o ľuďoch správajúcich sa prirodzene na verejnosti, pretože to je spôsob, akým sa ľudia usilujú využívať rozoznávanie tváre," vysvetlil Boult.

Otázka narušenia súkromia

Odfotené snímky zachytili 1 732 jedinečných identít. Súbor dát z daného výskumu verejne sprístupnili na internete v roku 2016 a stiahli v apríli. Boult neskoršie zverejnenie odôvodnil ochranou súkromia študentov. Hovorca univerzity Jared Verner uviedol, že sa protokolom výskumu zaoberala Inštitucionálna kontrolná rada. Podľa jeho slov v rámci štúdie nezbierali žiadne osobné informácie. "Fotografie boli zozbierané na verejných miestach a sprístupnené výskumníkmi po piatich rokoch, keď väčšina zo študentov už odpromovala," vysvetlil. Podľa Bernarda Chaa z University of Denver, ktorý sa zaoberá právom a technológiou, projekt vyvoláva otázky, či technologický pokrok neprekračuje etické hranice. "Je to ďalšia oblasť, kde vidíme narušenie súkromia, ktoré nás znepokojuje," skonštatoval.

Viac k témam: právo na súkromie, Tajná služba Spojených štátov
Zdroj: Webnoviny.sk - Na univerzite v Colorade tajne fotili ľudí, chceli zlepšiť technológiu na rozpoznávanie tvárí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 164 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner