13. júl 2020
Facebook
pondelok, 17 jún 2019 11:00

Pod ľadovec v Grónsku umiestnia nové senzory, sprostredkujú dáta o posúvaní ľadu do oceánu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) - Britskí vedci tento týždeň umiestnia pod dva kilometre hrubý kontinentálny ľadovec v Grónsku nové senzory, ktoré im sprostredkujú dáta o posúvaní ľadovcov do oceánu.

Hladina morí by stúpla o sedem metrov

Takzvané Cryoeggs budú informovať o správaní sa vody z roztopeného ľadu, ktorá prúdi pod ľadovcami. Táto voda podporuje pohyb ľadovcov a v teplejšom prostredí by mohla zvýšiť množstvo ľadovcov, ktoré sa uvoľnia do oceánu, čím by stúpla hladina morí na celom svete. V prípade roztopenia všetkého grónskeho ľadu, by to bolo o sedem metrov. "Naše modely doteraz vykonali fantastickú prácu, keďže nám znázornili, čo by sa stalo, ale v podstate pracujú naslepo, pretože máme veľmi málo údajov o najspodnejšej časti ľadovcov v Grónsku," uviedla Liz Bagshaw z Cardiff University.

Neúspešné projekty

Nové zariadenie má hmotnosť 1,2 kilogramu a priemer 12 centimetrov. Vo vnútri sa nachádzajú tri senzory, ktoré budú merať teplotu vody, tlak a vodivosť. Vysielačka bude posielať dáta cez ľad na povrch. Batéria by mala vydržať jeden rok. Cryoeggs umiestnia tento rok na dve miesta. Jedno zariadenie sa bude nachádzať na severovýchode Grónska a druhé na západe. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v roku 2008 pokúsil získať informácie o pohybe vody pod grónskym ľadovcom, no nezaznamenali žiaden veľký úspech. Podobne sa skončil aj projekt Veľkej Británie o rok neskôr.

Viac k témam: Cryoeggs, ľadovce, NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Pod ľadovec v Grónsku umiestnia nové senzory, sprostredkujú dáta o posúvaní ľadu do oceánu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 141 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner