26. august 2019
Facebook
pondelok, 22 júl 2019 14:00

Video: India úspešne odštartovala druhú lunárnu misiu, Čandraján-2 bude mapovať povrch Mesiaca

Written by 
Rate this item
(0 votes)

22.7.2019 (Webnoviny.sk) - Indická vesmírna agentúra (ISRO) úspešne odštartovala svoju druhú lunárnu misiu. Raketa s vesmírnou loďou bez posádky, ktorá by mala na Mesiaci pristáť v septembri, vzlietla z Kozmického centra Satiša Dhawana na ostrove Šríharikota v pondelok o 14:43 miestneho času (11:13 stredoeurópskeho letného času) a podľa šéfa ISRO K. Sivana ju úspešne vyniesla na obežnú dráhu.

Štart museli doložiť

Stalo sa tak týždeň po tom, čo museli štart misie krátko pred jeho začiatkom odložiť pre technický problém. Vesmírna loď bez posádky nesie orbiter, pristávací modul, ktorý by mal blízko neprebádaného južného pólu Mesiaca vypustiť rover. Ten sa bude po mesačnom povrchu pohybovať po dobu 14 pozemských dní.

Bude mapovať povrch Mesiaca

Misia Čandraján-2, ktorej hodnota je 141 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 125 miliónov eur), by mala analyzovať minerály, mapovať povrch Mesiaca a hľadať vodu. Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. India zároveň plánuje do roku 2022 poslať do vesmíru ľudí.


Viac k témam: Indická vesmírna agentúra ISRO, Mesiac, sonda Čandraján-2, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: India úspešne odštartovala druhú lunárnu misiu, Čandraján-2 bude mapovať povrch Mesiaca © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 67 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner