26. august 2019
Facebook
sobota, 03 august 2019 20:00

Slovenskí vedci prišli s prelomovým objavom, v tatranskej jaskyni Hučivá diera žili pravekí ľudia

Written by 
Rate this item
(0 votes)

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) prišli s prelomovým objavom, podľa ktorého žili v tatranskej jaskyni Hučivá diera pred 15 000 rokmi pravekí ľudia. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, archeológ SAV Marián Soják a poľský výskumník Pawel Valde-Nowak z Jagelovskej univerzity v Krakove prišli so zisteniami, ktoré menia pohľad na praveké osídľovania Európy.

Nevedeli nič o osídlení tatranských jaskýň

Ide vôbec o prvú jaskyňu na území Tatier s doloženým pravekým osídlením, tak na slovenskej, ako aj poľskej strane. O osídlení tatranských jaskýň sme nevedeli vôbec nič až do objavenia Hučivej diery. Ani sme ho nepredpokladali, veď v Tatrách boli ľadovce a hranica lesa bola na sklonku doby ľadovej podstatne nižšie. V jaskyni sme našli vzácnu štiepanú kamennú industriu magdaleniénskej kultúry, kosti lovných zvierat, a toto pochádza z neskorého paleolitu spred 15 000 až 14 000 rokov,“ priblížil Soják. Slovensko-poľská misia našla aj masívne zahĺbené ohnisko, ktorého popolovitú vrstvu s uhlíkmi analyzuje Tomasz Goslar v Poznani pomocou rádiokarbónovej metódy. Tá preukáže predpokladaný vek lovcov, ale aj ich koristi. „Podľa nájdených kostí išlo o lovcov sobov, kamzíkov, kozorožcov, vysokej zveri, koní, ale aj zajacov.

Zlomok kostenej ihly

V ohnisku, ktoré bolo z dôvodu chladu v zadných priestoroch jaskyne, sa našiel aj zlomok kostenej ihly, ktorou zošívali kusy spracovanej kože ulovenej zveri na výrobu odevu,“ spresnil archeológ. Nájdené kamenné suroviny umožňujú vedcom predpovedať migračné trasy pravekých obyvateľov jaskyne. Do Hučivej diery prišli pravdepodobne z oblasti severne od hrebeňa Karpát, čo je dnešné južné Poľsko. Svedčia o tom poľské odrody pazúrikov či moravské rohovce.

Viac k témam: archeológovia, jaskyňa, SAV Slovenská akadémia vied
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí vedci prišli s prelomovým objavom, v tatranskej jaskyni Hučivá diera žili pravekí ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner