25. apríl 2024
Facebook
pondelok, 21 október 2019 12:00

Video: Sonda SoIO je pripravená na svoju misiu, má zaznamenať doteraz najbližšie zábery Slnka

Written by 
Rate this item
(0 votes)

21.10.2019 (Webnoviny.sk) - Európska vesmírna sonda, ktorej cieľom je zaznamenať doteraz najbližšie zábery Slnka, je pripravená na svoju misiu. Solar Orbiter, alebo SoIO, má v pláne dostať sa na obežnú dráhu planéty Merkúr okolo Slnka a odtiaľ zamerať svoje teleskopy na povrch našej najbližšej hviezdy. Ďalšie zariadenia budú snímať konštantné prúdenie častíc a ich magnetické polia. Informuje o tom britská BBC.

Chcú porozumieť slnečnej aktivite

Vedci dúfajú, že takéto detailné pozorovanie im pomôže lepšie porozumieť slnečnej aktivite. Tá sa mení v 11-ročných cykloch a má priamy vplyv na našu Zem. Slnečné erupcie môžu poškodiť satelity, zraniť astronautov, narušiť rádiokomunikáciu alebo dokonca znefunkčniť energetické siete. "To, čo robíme, nie je iba pre získavanie nových poznatkov, ale taktiež pre možnosť preventívnych opatrení, napríklad, nastavenia satelitov do bezpečného režimu pred blížiacou sa slnečnou búrkou alebo upovedomenie astronautov, aby v tom čase neopúšťali vesmírnu stanicu," uviedol Daniel Müller, vedec z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pracujúci na SoIO.

Ochrana sondy

Sonda absolvovala všetky potrebné testy a z Európy poputuje na Floridu, odkiaľ sa začiatkom februára za pomoci rakety Atlas vydá na svoju misiu. Jednou z hlavných výziev bolo vyvinúť technológie na jej ochranu, keďže sa priblíži k Slnku na 43 miliónov kilometrov, kde teploty dosahujú až 600 stupňov Celzia. SoIO bude nasledovať americkú sondu Parker Solar Probe, ktorá je vo vesmíre od minulého roka. Vedci si od ich spolupráce sľubujú pozoruhodné zistenia.


Viac k témam: raketa Atlas V, slnko, sonda Solar Orbiter
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Sonda SoIO je pripravená na svoju misiu, má zaznamenať doteraz najbližšie zábery Slnka © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 163 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner