19. jún 2024
Facebook
utorok, 23 jún 2020 16:00

Japonsko predstavilo najrýchlejší superpočítač na svete, v rebríčkoch prekonal aj IBM

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.6.2020 (Webnoviny.sk) - Japonský superpočítač, ktorý si v pondelok vyslúžil titul najrýchlejší superpočítač na svete, bojuje proti koronavírusu. Ako informuje spravodajský portál BBC, Fugaku dokáže vykonať 2,8-krát viac výpočtov za sekundu, ako dosiaľ najvýkonnejší počítač IBM. Americkému superpočítaču Summit pritom patrila prvá priečka rebríčka Top500 štyrikrát za sebou.

Fugaku bojuje proti koronavírusu

Fugaku prelomil čínsko-americkú dominanciu a po 11 rokoch vrátil Japonsko na prvú priečku rebríčka. Top500 hodnotí najsilnejšie nedistribuované počítačové systémy na svete. Fugaku sa už zapojil do boja proti koronavírusu, keď vytvoril simulácie, ako sa budú šíriť kvapôčky v kancelárskych priestoroch rozdelených prepážkami alebo v preplnených vlakoch s otvorenými oknami. Experti dúfajú, že po jeho uvedení do plnej prevádzky na budúci rok by mohol pomôcť zúžiť hľadanie efektívnej liečby proti vírusu.

Superpočítač je veľký ako izba

Stroj veľký ako izba sa nachádza v meste Kóbe a počas šiestich rokov ho vyvinuli japonská technologická firma Fujitsu a vládou podporovaný inštitút Riken. Fugaku je pritom iný názov pre japonskú horu Fudži. Jeho výkon dosahuje 415,53 petaflops, pričom druhý Summit má výkon 148,6 petaflops. Tretie miesto patrí ďalšiemu systému IBM, zatiaľ čo štvrtú a piatu priečku obsadili čínske superpočítače. Ako superpočítač sa podľa BBC označuje prístroj, ktorý je viac ako tisíckrát rýchlejší ako bežný počítač. Fugaku ovládol aj ďalšie rebríčky superpočítačov a stal sa prvým, ktorý je súčasne na vrchole Graph500, HPCG aj HPL-AI.

Viac k témam: Koronavírus, superpočítač
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonsko predstavilo najrýchlejší superpočítač na svete, v rebríčkoch prekonal aj IBM © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 131 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner