08. december 2023
Facebook
pondelok, 03 august 2020 12:00

Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem

Written by 
Rate this item
(0 votes)

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Tím japonských vedcov vyvinul nový model, ktorý dokázal úspešne predpovedať sedem z najsilnejších erupcií na Slnku ostatného slnečného cyklu. Pri ďalšom vývoji by v budúcnosti mohol poslúžiť pri denných predpovediach slnečných erupcií a pomôcť tak zmierniť ich negatívny vplyv na dianie na Zemi. Vedci, ktorých pri výskume viedol Kanja Kusano, riaditeľ Inštitútu pre výskum životného prostredia vo vesmíre a na Zemi Nagojskej univerzity, sa zamerali na výbuchy triedy X. Tie sú najsilnejšie, v porovnaní s menšími aj relatívne zriedkavé a majú veľký vplyv na rádiokomunikáciu, fungovanie elektrických sietí a dokonca môžu ohroziť astronautov, keď sa dostanú do cesty solárnej radiácii.

Model identifikuje kľúčové znaky

Ich model, ktorý založili na magnetickej mape vychádzajúcej z dát Observatória slnečnej dynamiky (SDO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), identifikuje kľúčové charakteristické znaky aktívnych regiónov na Slnku - oblastí zvýšenej magnetickej aktivity na povrchu hviezdy, ktoré sú podľa nich nevyhnutné pre spustenie masívneho výbuchu. Medzi ne patrí napríklad magnetická rekonekcia, teda proces, pri ktorom sa spájajú magnetické siločiary v aktívnom regióne, či miesto, kde sa tento proces odohrá. V aktívnych regiónoch sú hranice, kde je magnetické pole na jednej strane pozitívne a na druhej negatívne. Keď sa rekonekcia odohrá pri hranici, vzniká potenciál pre veľký výbuch, ďalej od hranice je menej dostupnej energie a aj potenciálne erupcie sú slabšie. Ako však Kusano pripomenul, Slnko ešte stále môže uvoľniť rýchly oblak slnečného materiálu - výron koronálnej hmoty.

Uhádol sedem z deviatich výbuchov

Kusano s jeho tímom skúmali sedem aktívnych regiónov posledného slnečného cyklu, ktoré vyprodukovali najsilnejšie výbuchy na strane otočenej k Zemi. S pomocou pozorovaní SDO vedeli lokalizovať správne magnetické hranice a vyrátať nestability aktívnych bodov. Model predpovedal sedem z deviatich výbuchov, pričom uviedol aj tri falošné pozitíva. Dva výbuchy, ktoré nezačlenil, sú podľa Kusana výnimkou, pretože na rozdiel od ostatných, aktívna oblasť, z ktorej vzišli, bola oveľa väčšia a erupcie nesprevádzal výron koronálnej hmoty. Model vedci opísali v štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Science

Viac k témam: predpoveď, slnečná erupcia, slnko, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 105 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner