22. apríl 2024
Facebook
štvrtok, 17 september 2020 20:00

Vznikne Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku ako súčasť európskych projektov

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Vysokovýkonnú výpočtovú techniku. Zámerom projektov je odstrániť nedostatky v zručnostiach v oblasti HPC a zároveň podporiť spoluprácu a implementáciu najlepších postupov v Európe. „Národné kompetenčné centrá budú súčasťou siete EuroCC a budú pôsobiť na lokálnej úrovni s cieľom preskúmať dostupné kompetencie v oblasti HPC a identifikovať vedomostné medzery. Kompetenčné centrá budú koordinovať odborné znalosti v oblasti HPC na vnútroštátnej úrovni s cieľom uľahčiť prístup k európskym príležitostiam v HPC pre vedeckých a výskumných používateľov, verejný sektor a priemysel. Kompetenčné centrá budú taktiež poskytovať riešenia šité na mieru širokej škále používateľov,“ povedal v tejto súvislosti riaditeľ Centra spoločných činností SAV Lukáš Demovič.

Budovanie partnerstiev

Výpočtová kapacita centra bude dostupná akademickým pracoviskám, organizáciám verejnej správy, ale aj malým a stredným podnikom. Vrámci centra vznikne tím expertov, vzdelávací a informačný program, ako aj platformy na využívanie HPC pre slovenský verejný sektor. Centrum tiež podľa SAV umožní budovať ďalšie partnerstvá v európskom HPC ekosystéme. Na vytvorení kompetenčného centra pracuje Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. „Projekt CASTIEL bude podporovať spoluprácu a výmenu odborných znalostí v celej sieti EuroCC. V rámci projektu bude vytvorená celoeurópska mapa kompetencií, ktorá bude obsahovať informácie o dostupných prostriedkoch, ale aj vedomostných medzerách všetkých kompetenčných centier. Projekt podporí potenciálnu spoluprácu, výmenu najlepších postupov, zdieľanie vedomostí a odborných znalostí na medzinárodnej úrovni s cieľom odstrániť vedomostné medzery. CASTIEL bude koordinovať aktivity ako workshopy, „twiningové“ partnerstvá a pracovné skupiny zamerané na riešenie spoločných otázok,“ uviedol Demovič.

Posilnenie nezávislosti

Hlavným cieľom spomenutých projektov je zabezpečiť koordinovanú a celkovú vysokú úroveň odborných znalostí v Európe a to nielen v oblasti HPC, ale aj v príbuzných odboroch, ako je napríklad vysokovýkonná dátová analytika či umelá inteligencia. Takéto európske znalosti a odborné vedomosti sú podľa SAV kľúčové pre posilnenie technologickej nezávislosti a konkurencieschopnosti Európy. Cieľom spoločného podniku EuroHPC je vybaviť EÚ v roku 2021 infraštruktúrou na úrovni petascale (schopnou realizovať najmenej 1 015 výpočtov za sekundu), ktorá bude prípravou na exascale superpočítače schopné realizovať minimálne 1 018 výpočtov za sekundu a vyvinúť potrebné technológie a aplikácie na dosiahnutie plného rozsahu možností exascale okolo rokov 2022 až 2023.

Viac k témam: projekt, technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Vznikne Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku ako súčasť európskych projektov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 131 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner