19. júl 2024
Facebook
pondelok, 14 december 2020 23:00

Meteorický roj Geminidy ukáže maximum svojej aktivity, pozorovaniu nahráva nov Mesiaca

Written by 
Rate this item
(0 votes)

14.12.2020 (Webnoviny.sk) - Pri pondelkovom maxime aktivít meteorického roja Geminidy ho bude možné pozorovať 70 meteorov za hodinu. Podmienky na ich pozorovanie majú byť výborné, keďže Mesiac je v nove. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková, v decembri bude okrem Geminíd aktívny aj meteorický roj U Midy či Ursidy a ďalekohľadom bude pozorovateľná aj kométa 141P/Machholz 2. Slnko dosiahne 21. decembra o 11:02 svoju najjužnejšiu polohu na oblohe a začne sa vracať na sever. To znamená skracovanie noci a predlžovanie dňa, pretože Slnko bude mať postupne väčšiu výšku.

Veľmi koncentrovaný roj

Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV podotkol, že táto zmena bude pokračovať do 21. júna, keď Slnko o 5:32 dosiahne svoje severné maximum. Meteorický roj Geminidy je činný od 11. do 17. decembra a miesto odkiaľ zdanlivo vyletuje, leží v súhvezdí Blížencov. Svoreň uviedol, že ide o veľmi koncentrovaný roj, z fotografických pozorovaní vychádza priemer roja na 22 miliónov km. „Pre porovnanie – priemer meteorického roja Orioníd je 56 miliónov km. V oblasti maxima je viac jasnejších meteorov, keďže hustejšie centrálne vlákno obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek,“ priblížil.

V dráhe asteroidu

Zároveň poukázal, že Geminidy sú mimoriadne tým, že sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon, pričom väčšina známych meteorických rojov má za materské teleso kométu. Meteorický roj U Midy alebo Ursidy, objavený 22. decembra 1945 na Skalnatom plese Antonínom Bečvářom a jeho spolupracovníkmi, bude najaktívnejší 22. decembra. Roj je činný od 17. do 26. decembra. Svoreň objasnil, že radiant leží blízko Polárky v súhvezdí Malého medveďa , ktorý sa ľudovo nazýva Malý voz. „Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka. V maxime je možné vidieť približne desať meteorov za hodinu,” povedal docent stronóm.

Vianočná kométa

Podmienky na pozorovanie budú podľa neho priemerné, keďže Mesiac je počas maxima v prvej štvrti. Počas Vianoc bude malým ďalekohľadom viditeľná kométa 141P/Machholz 2. Svoreň objasnil, že ide o krátkoperiodickú kométu z Jupiterovej rodiny s obežnou dobou 5,33 roka. „Bola objavená v roku 1994 počas náhleho zjasnenia spôsobeného rozpadom. Pozorovateľná bude dva až 3 tri hodiny večer nad západným obzorom. Kométa prejde v decembri zo súhvezdia Kozorožca do súhvezdia Vodnára,“ uviedol. Zároveň dodal, že najbližšie popri Slnku prejde 15. decembra a najväčšiu jasnosť 8,5 magnitúdy dosiahne 24. decembra.

Viac k témam: Geminidy, meteorický roj, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Meteorický roj Geminidy ukáže maximum svojej aktivity, pozorovaniu nahráva nov Mesiaca © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 124 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner