08. december 2023
Facebook
nedeľa, 07 november 2021 23:00

Spoločnosť SpaceX odložila návrat štyroch astronautov z ISS, na Zem sa vrátia v plienkach

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.11.2021 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť SpaceX odložila návrat štyroch astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Dôvodom je silný vietor pri pobreží Floridy. Astronauti zo Spojených štátov, Francúzska a Japonska, ktorí sú na stanici od jari, ju mali opustiť v nedeľu a ich kapsula mala pristáť v Mexickom zálive v pondelok ráno.

Cesta bude trvať osem hodín

Nárazy vetra tam však presahujú bezpečnostné limity, a preto SpaceX, zodpovedná za ich prepravu, odložila ich odchod na pondelkové popoludnie. Na Zem by sa po šesťmesačnej misii mali teda vrátiť v pondelok v noci. Ich cesta späť bude trvať len osem hodín, čo je o polovicu menej ako predtým. Kapsula má však pokazenú toaletu a tak sa štvorica astronautov bude musieť spoľahnúť na plienky. SpaceX stále ráta, že ďalšiu posádku vyšle na ISS najskôr v stredu v noci. Aj tento let odložili pre zlé počasie, ako aj pre bližšie nešpecifikovaný zdravotný problém astronauta. Problém by mal podľa predstaviteľov byť do štartu vyriešený.

Zmenili poradie štartu

SpaceX s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) minulý týždeň zmenili poradie štartu aj pristátia kapsule pre zhoršujúce sa počasie a blížiaci sa termín, kedy je potrebné ju poslať z ISS na Zem. Kapsule od SpaceX môžu na obežnej dráhe stráviť maximálne 210 dní, a tá na orbite je tam už takmer 200.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, Vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť SpaceX odložila návrat štyroch astronautov z ISS, na Zem sa vrátia v plienkach © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 106 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner