22. apríl 2024
Facebook
utorok, 26 júl 2022 20:00

Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú

Written by 
Rate this item
(0 votes)

26.7.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko po roku 2024 odstúpi od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a bude sa sústrediť na budovanie vlastnej stanice na obežnej dráhe. V utorok to oznámil novovymenovaný šéf ruskej vesmírnej agentúry. Jurij Borisov, ktorého tento mesiac vymenovali na čelo Roskosmosu, počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že Rusko splní svoje záväzky voči partnerom na ISS a následne projekt opustí.

Napätie medzi Ruskom a Západom

„Padlo rozhodnutie po roku 2024 opustiť stanicu,“ uviedol Borisov. Jeho vyjadrenie potvrdilo predchádzajúce vyhlásenia ruských predstaviteľov o zámere Moskvy po roku 2024 opustiť stanicu. Prišlo tiež v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti s vojenskou agresiou Kremľa na Ukrajine.

Podpísali dohodu s NASA

Napriek rozporom podpísali americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Roskosmos tento mesiac dohodu, na základe ktorej budú americkí astronauti ďalej využívať ruské rakety a ruskí kozmonauti zase budú od jesene využívať na lety na ISS služby spoločnosti SpaceX. Dohoda zabezpečuje, že vesmírna stanica bude mať na palube vždy aspoň jedného Američana a jedného Rusa.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, rusko-ukrajinský konflikt, Vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 137 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner