15. október 2019
Facebook

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici potvrdil nepodmienečný trest deväť rokov väzenia za zabitie príbuznej pre 25-ročnú Sindu K. a 30-ročnú Oľgu G. z Rimavskej Soboty. Švagriné zbili svoju 29-ročnú príbuznú Máriu tak, že na následky rozsiahlych zranení po prevoze do nemocnice zomrela.

Stala sa terčom útoku

Tragický útok sa odohral na Silvestra minulého roka pri chatrčiach za Košickou cestou v Rimavskej Sobote, kde Sinda i Oľga bývali spolu s napadnutou Máriou a jej dvomi maloletými deťmi. V ten deň sa Mária vybrala do mesta s tým, že dovezie na kočíku dosky na kúrenie. Keď sa vrátila bez dreva, jej sestra Sinda a švagriná Oľga ju napadli. Najprv jej vyčítali, že bola dlho preč a nič nedoviezla. Mária sa vraj terčom útoku stala aj preto, že sa podľa nich nestarala o deti, nechcela im prať veci a museli to robiť Sinda a Oľga. Ženy svoju obeť udierali a kopali do celého tela vrátane intímnych partií.

Poraneniam podľahla

Nakoniec ju vyviedli pred príbytok a priviazali k stĺpu pred vchodom do chatrče, kde ju nechali dve hodiny. Keď Sinda i Oľga išli von fajčiť, znovu Máriu bili a kopali. Mala to byť údajne „príučka“, aby sa lepšie o deti starala. Keď však násilníčky videli, že s Máriou to nevyzerá dobre, zobrali ju dnu a dávali jej paralen, ibalgin, čaj a kávu. Zdravotnú pomoc privolali až Oľgini rodičia, keď ich prišli navštíviť 3. januára 2019. Prevoz do nemocnice však Márii nepomohol, pretože sa zistili rozsiahle poranenia a omrzliny, ktorým 5. januára podľahla. Podľa znalcov mohla Mária „príučku“ od sestry Sindy a švagrinej Oľgy prežiť, ak by bola dostala lekársku pomoc hneď po bitke.

K "príručke" sa priznali neskôr

Proti rozhodnutiu prvostupňového súdu sa obe obžalované odvolali s tým, že Máriu síce zbili, ale zabiť ju nechceli. Obžalované najprv tvrdili, že Máriu zbili dvaja cudzí chlapi, keď bola po drevo. K „príučke“ sa priznali až neskôr. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné a sudca nariadil výkon trestu. Sindu a Oľgu hneď po smrti Márie vzali do väzby, čo sa im do trestu započítava. Otcom maloletých detí je Oľgin brat Maroš, ale ten bol v čase tragického incidentu vo väzení.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Sinda a Oľga chceli dať Márii „príručku“, zbili ju a potom priviazali k stĺpu pred chatrčou © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Združenie Humánny pokrok v utorok parlamentu odovzdalo 76 840 podpisov požadujúcich zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Dôvodom je krutosť, ktorej sú zvieratá vystavované na kožušinových farmách. V najbližších dňoch bude o zákaze kožušinového chovu rozhodovať parlament. Návrh novely veterinárneho zákona ochranárov predložila poslankyňa za SNS Eva Antošová. Agentúru SITA o tom informoval koordinátor kampane združenia Ide o chlp! Martin Smrek.

Neošetrené rany aj kanibalizmus

Združenie Humánny pokrok k spustilo kampaň Ide o chlp! v marci tohto roku. Predchádzalo tomu zverejnenie záberov z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine. „Zábery ukázali zvieratá zatvorené v malých špinavých klietkach, s otvorenými neošetrenými ranami, stereotypné správanie či kanibalizus. Združenie následne požadovalo zákaz kožušinového chovu na Slovensku a spustilo online podpisovú výzvu," uviedol Smrek. Dodal, že návrh zákona poslankyne Antošovej bol reakciou na kampaň združenia. V parlamente prešiel prvým čítaním, ako aj čítaním vo výboroch. Podporu mu takisto vyjadril minister životného prostredia László Sólymos, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka aj Štátna veterinárna a potravinová správa.

Stres a frustrácia

Združenie konštatuje, že divo žijúce zvieratá, napríklad ako norok americký, majú v prírode teritórium o rozlohe troch kilometrov štvorcových, zatiaľ čo v klietke majú sotva pol metra a delia sa oň neraz aj v trojici. Klietka nemá ani podstielku a pletivo zvieratám zraňuje chodidlá, sú natlačené v spoločnosti stoviek až tisícov ďalších zvierat. To všetko im podľa združenia spôsobuje stres a frustráciu, čo ústi do konfliktov, kanibalizmu a stereotypného správania. „To čo sme mali možnosť vidieť na záberoch z farmy v Príbovciach je realita kožušinových fariem, ktorú môžeme vidieť všade vo svete. Je to štandard tohto priemyslu. Preto je potrebné, aby sme kožušinový priemysel na Slovensku postavili mimo zákon a ukončili toto barbarstvo raz a navždy” doplnila Frederika Fratičová zo združenia Humánny pokrok.

Odmietanie kožušinových fariem

Podľa združenia sa od kožušinového priemyslu odvracia aj módny priemysel a už viac než 1 000 módnych značiek sa zaviazalo ukončiť používanie kožušín vyrobených zo zvierat. Európou sa zároveň ženie vlna zákazov kožušinového chovu a takúto právnu úpravu už prijalo 13 európskych krajín, vrátane našich susedov v Rakúsku a v Česku. „Kožušinový priemysel odmieta aj verejnosť na Slovensku o čom svedčí aj nedávno odovzdaná petícia Slobody Zvierat s 25 000 podpismi požadujúcimi zákaz kožušinového chovu, ako aj prieskum agentúry Focus z minulého roka, hovoriaci o 68 percent Slovákov odmietajúcich kožušinové farmy. Týchto 76 840 podpisov je jasná spoločenská objednávka, ktorá potvrdzuje, že nadišiel čas raz a navždy zakázať kožušinový chov na Slovensku” uzavrel Smrek.

Viac k témam: kožuch, petícia, týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktivisti žiadajú zákaz kožušinového chovu na Slovensku, parlamentu odovzdali desaťtisíce podpisov © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americká armáda v utorok stiahla všetkých svojich vojakov z mesta Manbídž na severovýchode Sýrie, ktoré je strategickým bodom vo vojne medzi Tureckom a sýrskymi Kurdmi. Krátko nato mesto ovládli sýrske vládne jednotky, čo je jeden z prvých hmatateľných výsledkov dohody so sýrskou vládou, ktorú sa v nedeľu podarilo Kurdom dosiahnuť. "Sme preč z Manbídžu," oznámil v utorok na Twitteri veliteľ amerických jednotiek Myles B. Caggins.

Centrum kurdskej správy

Odsun Američanov následne s ľútosťou potvrdila aj kurdská tlačová agentúra Hawar. Krátko nato už sýrska štátna televízia vysielala zábery, ako v centre mesta sýrski vojaci vztyčujú štátnu vlajku Sýrie. Manbídž bol jedným z hlavných centier kurdskej správy a až do utorka slúžil tiež ako hlavný stan amerických jednotiek. Na útok na toto zhruba stotisícové mesto sa podľa tureckých médií už niekoľko dní pripravujú sýrske opozičné jednotky, ktoré sa spolčili s tureckou armádou a pomáhajú jej útočiť na Kurdov.

Otvorený stret s armádou

Hoci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan deklaruje, že sa v boji proti Kurdom, ktorých označuje paušálne za teroristov, nezastaví pred ničím, je otázne, či sa mu bude chcieť ísť do otvoreného stretu so sýrskou armádou. Stiahnutie amerických vojakov z kurdských oblastí Sýrie oznámil americký prezident Donald Trump minulý pondelok, len deň po svojom telefonáte s Erdoganom, v ktorom mu turecký líder oznámil, že plánuje zaútočiť na severovýchod Sýrie.

O život prišli stovky ľudí

Trump súhlasil s úplným stiahnutím amerických vojakov z kurdských oblastí aj napriek tomu, že práve Kurdi výrazne prispeli k porážke teroristickej siete Islamský štát. Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov minulú stredu, doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí. Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky a možno až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko teraz útočí.


Viac k témam: americkí vojaci, Kurdi, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Americká armáda stiahla svojich vojakov z Manbídžu, mesto ovládli sýrske vládne jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - V bratislavskej mestskej časti Petržalka je možné oddnes 15. októbra požiadať na matrike miestneho úradu o tzv. administratívny trvalý pobyt. Mestská časť tak umožní ľuďom, ktorí v Petržalke nevlastnia nehnuteľnosť alebo sú v podnájme, a ich nájomca im nechce dať súhlas na prihlásenie si trvalého pobytu, prihlásiť si ho v Petržalke. Dôvodom je petržalský parkovací systém, do ktorého sa môžu zaregistrovať iba obyvatelia s trvalým pobytom v Petržalke. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. Na získanie trvalého pobytu v Petržalke majú občania tri možnosti. Obyvateľ buď vlastní v Petržalke nehnuteľnosť alebo je nájomník a jeho nájomca mu udelí súhlas na prihlásenie si trvalého pobytu a najnovšie môže požiadať o udelenie tzv. administratívneho trvalého pobytu.

Zmena dokladov

V prvom prípade stačí prísť na ohlasovňu pobytu v Technopole s občianskym preukazom. V druhom prípade treba prísť s majiteľom nehnuteľnosti alebo s jeho overeným súhlasom na prihlásenie nájomníka na trvalý pobyt. V prípade tzv. administratívneho trvalého pobytu je podmienkou presmerovaná pošta na aktuálnu adresu a vyplnená žiadosť o prihlásenie na tzv. administratívny trvalý pobyt. „Vo všetkých troch prípadoch musí ísť o občanov Slovenskej republiky. Rovnako tak platí, že po zmene trvalého pobytu je nutné si do 30 dní zmeniť všetky doklady, v ktorých je uvedený (občiansky preukaz a technický preukaz k vozidlu) a nahlásiť jeho zmenu do všetkých ostatných inštitúcií. Sociálna poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa sú prepojené s matrikou mestskej časti Petržalka, takže sa zmena vykoná automaticky,“ dodala Halašková.

Uprednostňovanie rezidentov

Záujemcovia o registráciu do parkovacieho systému sa môžu taktiež oddnes registrovať okrem miestneho úradu aj v obchodnom dome Aupark. Miesto registrácie sa nachádza oproti predajni Baťa na 1. poschodí a otvorené je každý deň od 14.00 do 20.00 hod. vrátane víkendov. Prihlásenie trvalého pobytu je však možné iba na ohlasovni pobytu v Technopole. Petržalský pilotný parkovací systém schválili prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia petržalskí poslanci 9. septembra na mimoriadnom zastupiteľstve. Začne platiť 1. novembra a jeho zmyslom je uprednostňovanie rezidentov s trvalým pobytom v Petržalke pri parkovaní v mestskej časti. Petržalka spustila 1. októbra elektronickú registráciu do pilotného parkovacieho systému. Po registrácii bude môcť Petržalčan v prvej fáze prednostne parkovať na všetkých parkoviskách v mestskej časti, a to 24 hodín denne sedem dní v týždni.

Viac k témam: administratívny trvalý pobyt, parkovacia politika, rezidenčná parkovacia karta, Technopol
Zdroj: Webnoviny.sk - Obyvatelia už môžu v Petržalke žiadať o administratívny trvalý pobyt © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Moskva nedovolí stret tureckých a sýrskych vládnych jednotiek. Uviedol to vyslanec ruského prezidenta Vladimira Putina pre Sýriu Alexander Lavrentiev, čím de facto potvrdil ruskú úlohu vplyvného hráča v konflikte na severovýchode Sýrie po stiahnutí sa amerických vojakov z tejto oblasti.

Zelená tureckej operácii

Lavrentiev v utorok pre ruské štátne agentúry uviedol, že "nikto nemá záujem" o možné boje medzi jednotkami sýrskej vlády a tureckou armádou, ktorá minulý týždeň vstúpila na územie Sýrie. "Rusko to nedovolí," povedal. Rovnako poprel správy, že Moskva dala zelenú tureckej operácii v Sýrii a trval na tom, že "Rusko malo vždy za to, že akákoľvek vojenská akcia v Sýrii je neakceptovateľná". Lavrentiev tiež potvrdil minulotýždňové rozhovory medzi kurdskými lídrami a predstaviteľmi sýrskej vlády na ruskej vojenskej základni, nie je si však vedomý akéhokoľvek výsledku.

Útoky na Kurdov

Turecko minulý týždeň spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo stiahnutie amerických vojakov z oblastí, na ktoré Turecko zaútočilo. Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou. Operácia si vyžiadala životy už niekoľkých stoviek ľudí.

Viac k témam: ruská armáda, Sýria, turecké vojsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko nedovolí stret sýrskej a tureckej armády, vojenskú akciu označilo za neakceptovateľnú © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Znakom špičkovej prekladateľskej a tlmočníckej agentúry je, že  dokáže realizovať preklady a tlmočenie v akejkoľvek oblasti do desiatok rôznych jazykov. Ak takú hľadáte, nemusíte ísť ďaleko. Aj na Slovensku také máme. Kým pri tlmočení je predmetom hovorený text, v prekladoch prekladateľ spracúva písaný text. Pri prekladaní projektov veľkého rozmeru je nevyhnutná tímová práca, k efektivite výrazne napomáhajú aj špeciálne prekladateľské nástroje. Ich podstatu, ako aj trendy v prekladateľstve predstavíme v tomto článku.

Prekladateľ je vo veľkých projektoch dôležitým, nie však jediným článkom tímu

Predstavte si projekt, ktorý sa skladá zo stoviek strán odborného textu a množstva rôznych druhov výstupných materiálov. Viete, ako asi funguje realizácia prekladu takejto rozsiahlej zákazky? Ak by ho mal spracovávať jeden človek, od zberu prvotných informácií a podkladov, cez preklad a korektúru až po odovzdanie klientovi, trvalo by to s najväčšou pravdepodobnosťou nie týždne, ale celé mesiace. Veľké agentúry majú pre projekt vytvorený tím, ktorý sa najčastejšie skladá z projektového manažéra, prekladateľov, korektorov, kontrolórov a rôznych podporných a kontrolných softvérov. Takéto veľké projekty sa najčastejšie týkajú odborných prekladov:
  • technických dokumentov z odvetví strojárstva, stavebníctva, telekomunikácií, chémie, informačných technológií, automobilového priemyslu a podobne
  • právnych dokumentov, akými sú zmluvy či zákony
  • ekonomických dokumentov z oblastí účtovníctva, bankovníctva, poisťovníctva,...
  • marketingových textov – reklamných či PR kampaní, prezentácií, web stránok...

Profesionálny preklad webu ako významný nástroj globálneho rastu

V prípade, že má byť webová stránka, ako jeden zo základných prezentačných nástrojov, použiteľná aj v zahraničí, jej doslovný preklad už dávno nestačí. Musí sa riadiť rovnakými pravidlami, akými sa riadili web dizajnéri a copywriteri pri tvorbe jej originálu pre domáci trh. Pri preklade webovej stránky musia byť zohľadnené najmä kľúčové slová v krajine, pre ktorú je stránka prekladaná, výrazy, ktoré ľudia štandardne používajú a kultúrne zvyklosti, ktoré sú pre obyvateľov danej krajiny typické. Jedným slovom, prekladateľ musí zohľadniť predmetnú lokalitu. Takýto preklad môže zabezpečiť len natívny prekladateľ, ktorý má cit pre marketing a ktorý rozumie produktom či službe, ktorú web prezentuje. Okrem web stránky sú rovnaké nároky kladené aj na preklady ostatných marketingových materiálov, akými sú napríklad:
  • propagačné materiály – letáky, prospekty, prezentácie, reklamné brožúry
  • reklama v tlačových médiách
  • titulky v reklamnom videu
  • tlačové správy
  • scenáre

CAT nástroje výrazne urýchľujú proces prekladania (nie len) odborných textov

Na rozdiel od strojového prekladu prostredníctvom prekladačov typu Google Translator, CAT nástroje nemajú svoj vlastný jazyk, ale sa ho učia počas procesu prekladu textu. Skratka CAT je z anglického computer assisted translation, čo možno voľne preložiť ako počítačom podporovaný preklad. Učiteľom jazyka je prekladateľ. Ten preloží určitý výraz, slovné spojenie či celú vetu a nástroj si ho zapamätá. Následne identicky preloží všetky rovnaké, opakujúce sa časti v texte, vďaka čomu zabezpečí  časovo a finančne efektívny preklad bez chýb a rozdielov v terminológii. Ak sme sa skôr zaoberali potrebou tímovej práce na veľkých projektoch, tak CAT systémy vo veľkých prekladateľských agentúrach sú jej pevnou súčasťou. Umožňujú totiž serverové prepojenie viacerých prekladateľov pracujúcich na jednom a tom istom projekte bez rozdielov v preklade rovnakého textu, čo výrazne zrýchľuje proces prekladu napríklad dlhých odborných textov.

Prekladateľstvo v znamení pokrývania, cenzúry a autocenzúry

Na záver sme si nechali perličku z neslávnej minulosti. Zaujímavým obdobím z hľadiska histórie prekladateľstva bolo u nás obdobie minulého režimu, najmä počas okupácie od 1968 – 1989. V tom čase bolo mnoho autorov a prekladateľov zakázaných. Praktizovalo sa preto tzv. pokrývanie, ktorého podstatou boli dobré kolegiálne vzťahy medzi prekladateľmi, z ktorých jeden bol zakázaný a druhý nie. Ten, čo nebol zakázaný, prepožičal svoje meno zakázanému a po publikovaní mu odmenu odovzdal. Inak by zakázaní prekladatelia svoje remeslo vykonávať nemohli a pracovať by mohli iba s lopatou. Samostatnou kapitolou bola cenzúra, vďaka ktorej sa prekladatelia stretávali aj s množstvom vtipných situácií. Zo Saroyanovej knihy O neumíraní musela byť napríklad vytrhnutá strana, na ktorej autor písal, že jeho arménska babička mala fúzy ako Stalin, alebo ako "ten gruzínsky tyran." Kritizovať režim, socializmus a čokoľvek s tým spojené bolo jednoducho neželané. Oficiálna cenzúra prechádzala cez inštitúciu označovanú ako HSTD (Hlavní správa tiskového dohledu). Po ukončení jej činnosti prišla autocenzúra. Celá zodpovednosť ležala na autoroch, redaktoroch a prekladateľoch. Tí sa začali obávať o svoju budúcnosť, hrozilo im, že ak nebudú dostatočne „pozorní,“ o svoju prácu, prinajmenšom, prídu. Inzercia

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia chce uzavrieť dohodu o brexite "tak rýchlo, ako to len pôjde" a dosiahnuť pokrok ešte pred štvrtkovým zasadnutím Európskej rady. Uviedol to v utorok hovorca britského premiéra Borisa Johnsona James Slack. "Tvrdo pracujeme. Premiér si je vedomý časového tlaku, pod ktorým sa nachádzame," dodal. Lídri Európskej únie sa zídu vo štvrtok a v piatok v Bruseli, pričom témam stretnutia bude dominovať práve brexit. Dôvodom je blížiaci sa termín odchodu Británie z európskeho bloku, dohoda však stále nie je spečatená. Johnson hovoril o posunoch v rokovaniach v utorok ráno počas "konštruktívneho" telefonického rozhovoru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Johnson podľa svojho hovorcu Macronovi povedal, že "pred summitom Európskej rady budú britskí predstavitelia naďalej tvrdo pracovať na dosiahnutí dohody". Rokovania sa stále sústreďujú predovšetkým na vyriešenie otázok okolo írskych hraníc.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia chce uzavrieť dohodu o brexite čím skôr, premiér Johnson telefonoval aj s Macronom © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR otvorili 51. schôdzu uctením pamiatky zosnulého speváka Karla Gotta. V úvode viacerí poslanci predložili návrhy na doplnenie programu schôdze.

Remišová mala dva návrhy

Nezaradená poslankyňa a členka mimoparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová predložila dva procedurálne návrhy. Podľa nej by mal parlament prijať uznesenie, ktorým žiada vládu, aby prijala všetky opatrenia, ktoré budú viesť k náprave nežiaduceho stavu v justícii a na prokuratúre, k obnove dôvery občanov v tieto inštitúcie, ako aj k nezávislému vyšetreniu a dôslednému potrestaniu všetkých, ktorí porušili služobnú prísahu či zneužili svoju právomoc danú zákonom. Jej druhým návrhom bolo prerokovať prenikanie korupcie do justície. V záujme demokracie a bezpečnosti občanov by sa podľa Remišovej mali poslanci zaoberať prepojením mafie na súdy a justíciu. Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič rovnako predložil návrh, aby sa situácia v justícií riešila aj na pôde parlamentu. Plénum ani jeden návrh neschválilo.

Marosz chcel hlavu Madeja

Nezaradená poslankyňa a členka mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík chcela, aby sa z rokovania stiahol návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne Slovenskej národnej strany (SNS). Vďaka novele by mohla lekárom pribudnúť povinnosť zobraziť počas sonografického vyšetrenia žene, ktorá plánuje potrat, obraz embrya a bezplatne ho vytlačiť. Ak to bude technicky možné, tiež by jej mali zabezpečiť, aby počula tlkot jeho srdca. Podľa Petrík je tento návrh v rozpore s rokovacím poriadkom, keďže o častiach návrhu sa rokovalo už v septembri. Nie je tak dodržaná šesťmesačná lehota. Jej návrh poslanci neschválili. S návrhom neuspel ani Ján Marosz (OĽaNO), ktorý chcel, aby parlament odvolal z funkcie šéfa ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja. Zástupcovia poslaneckých klubov sa na utorňajšom grémiu dohodli, že vzhľadom na plánované zahraničné pracovné cesty nebude 24., 25. a 29. októbra hlasovanie.

Viac k témam: úmrtie Karla Gotta, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - V parlamente neprešli opozičné návrhy, poslanci si uctili aj pamiatku zosnulého Gotta © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval na návštevu Spojených arabských emirátov. Je to pritom jeho prvá návšteva krajiny po viac ako desiatich rokoch, naposledy ju totiž navštívil v roku 2007. Šéf Kremľa priletel do Abú Zabí v utorok po tom, ako navštívil Saudskú Arábiu. Na letisku ho privítal tamojší korunný princ šejk Muhammad bin Zájid al-Nahján. Počas návštevy Saudskej Arábie Putin okrem iného diskutoval o ťažbe ropy. Rusko v súčasnosti spolupracuje s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na kontrole výroby s cieľom pomôcť zvýšiť ceny energií. Putinova cesta sa koná v čase napätých vzťahov v tomto regióne.

Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Putin pricestoval do Abú Zabí, na letisku ho privítal korunný princ šejk © SITA Všetky práva vyhradené.

15.10.2019 (Webnoviny.sk) - Deviati odídenci z opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) zakladajú v parlamente nový poslanecký klub. Jeho predsedníčkou bude Natália Blahová.

Názov klubu predstavia

Ako na utorňajšej tlačovej konferencii informovala bývala podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, nový klub sa budú snažiť čo najskôr začleniť do oficiálnych štruktúr Národnej rady SR. Názov predstavia v najbližších dňoch. Blahová dodala, že poslanecký klub budú okrem nej a Kiššovej tvoriť Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka, Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková a Jakub Nedoba.

Cítia podporu občanov

Predsedníčka nového klubu zdôraznila, že o svojej ďalšej politickej budúcnosti budú informovať koncom týždňa. Nevylúčila, že by chceli kandidovať v budúcoročných parlamentných voľbách. Podľa jej slov cítia veľkú podporu zo strany občanov. „Tento krok je zavŕšením procesu, ktorý začal Richard Sulík tým, že zvolal mimoriadny kongres. Rozštiepila sa tým nielen SaS, ale aj jej poslanecký klub,“ vyhlásila Kiššová. Galko na tlačovej konferencii priblížil, že k dnešnému (utorok, pozn. red.) dňu opustilo stranu približne 40 ľudí. „Do konca roka to má byť 50 ľudí, čo je štvrtina členskej základne SaS,“ dodal. Skupina opustila stranu minulý týždeň po sporoch s predsedom Sulíkom.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Deviati odídenci zo Sulíkovej SaS zakladajú nový poslanecký klub, povedie ho Blahová © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3418

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner