15. december 2019
Facebook

15.12.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský Súd pre duševné vlastníctvo tento týždeň zakázal istej moskovskej firme používať ako názov pre svoj budúci produkt dávnu prezývku prezidenta Vladimira Putina. Ako uvádza ruský spravodajský server Meduza, firma si podala na patentový úrad Rospatent žiadosť o registráciu značky "Pseudonym Platov", a keď jej úradníci tento názov odmietli zaregistrovať, obrátila sa na súd. Ten však rozhodol úplne rovnako ako patentový úrad, a podložil toto rozhodnutie podrobnými argumentmi. Putin používal prezývku Platov, keď v 80. rokoch navštevoval moskovský Inštitút červenej vlajky Jurija Andropova, čo bola univerzita pre budúcich členov všemocnej sovietskej tajnej služby KGB. Prezývku na nej dostal každý študent, pričom jej prvé písmeno sa vždy zhodovalo s priezviskom daného človeka. Podľa rozhodnutia súdu, ak by firma používala pre svoj produkt názov "Pseudonym Platov", "zneužívala by reputáciu prezidenta republiky a Ruskej federácie na komerčné účely". Používanie tohto názvu by tiež podľa súdu bolo "v rozpore so záujmami ruskej spoločnosti".

Viac k témam: súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský súd dal za pravdu patentovému úradu a zakázal firme používať Putinovu dávnu prezývku © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol obvinenie voči youtuberom Martinovi D. a Rudolfovi V. za opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách. Ako píše polícia na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook, v prípade ďalších dvoch čiastkových útokov tohto prečinu bolo voči obvinenému Martinovi D. vznesené obvinenie ako samostatnému páchateľovi a v prípade jedného skutku mu bolo vznesené obvinenie aj za prečin podnecovania. Obvinení sa podľa vyšetrovateľa dopúšťali páchania takýchto skutkov verejne prostredníctvom počítačovej siete. „Následne vyšetrovateľ spojil na spoločné konanie k tejto trestnej veci aj niektoré ďalšie skutky obvineného M. D. Po piatkovom zadržaní oboch osôb a vykonaní potrebných procesných úkonov spracoval vyšetrovateľ podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby," objasnila polícia. Dodala, že vzhľadom na štádium vyšetrovania a prebiehajúce procesné úkony sa v súčasnosti nemôžu bližšie vyjadrovať k obsahovej stránke stíhaných skutkov, ako ani k dôvodom navrhovaného väzobného stíhania obvinených. Martin D. momentálne čelí aj obvineniu za daňový delikt, konkrétne neoprávnené vratky DPH. Rudolfa V. v lete neprávoplatne odsúdili na podmienečný trest za prečin násilia proti skupine obyvateľov a prečinu podnecovania. V roku 2015 totiž v rozhlasovom vysielaní hovoril o „roxorovej revolúcii", pričom spomínal zoznam osôb, ktoré majú byť ubité.

Viac k témam: výtržníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie voči zadržaným youtuberom Martinovi D. a Rudolfovi V. © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Desaťtisíce stúpencov nového talianskeho hnutia, pre ktoré sa vžilo pomenovanie Sardinky, sa zišli v sobotu na jednom z námestí v centre Ríma, aby odkázali vláde, a predovšetkým momentálne opozičnej, ale najpopulárnejšej strane Liga, že si taliansku politiku predstavujú inak. "Zaplnili sme námestie! Misia splnená," jasal z pódia jeden zo zakladateľov hnutia Mattia Santori. Demonštranti neskôr zborovo spustili aj tradičný popevok talianskych antifašistov Bella Ciao. Šlo o prvý celoštátny míting hnutia, ktoré nečakane vzniklo po tom, ako pár nadšencov minulý mesiac zorganizovalo demonštráciu v Bologni. Účastníkov bolo nakoniec tak veľa, že sa na námestí "mačkali" ako sardinky, ktoré si neskôr dali aj do názvu. Hlavným cieľom hnutia je podľa jeho predstaviteľov "poľudštiť" taliansku politiku, ktorá sa stala za bývalej vlády vo svete symbolom sebectva a bezohľadného nacionalizmu. Hnutie stojí logicky na opačnej strane barikády ako bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini, predseda protiimigrantskej Ligy a momentálne najpopulárnejší politik v krajine. Sardinky okrem iného ostro nesúhlasia s jeho ťažením proti utečencom, a tiež požadujú od talianskych predstaviteľov väčší akcent na ochranu životného prostredia.



Viac k témam: demonštrácia, Sardinky
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: „Sardinky“ demonštrovali v centre Ríma za inú politiku, zaznela aj skladba Bella Ciao © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Slováci žiadajú o osobný bankrot pomerne často. Inštitút využili aj v tomto roku desaťtisíce ľudí. Informácia vyplýva zo štatistík Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor. Za prvých desať mesiacov tohto roka sú pritom čísla porovnateľné s celým rokom 2018. Inštitút, ktorý zaviedla do praxe exministerka Lucia Žitňanská, umožňuje ľuďom dostať sa z dlhovej pasce. Občania sa môžu v prípade záujmu obrátiť na Centrum právnej pomoci (CPP), ktoré je pod gesciou ministerstva spravodlivosti. Môžu tak urobiť telefonicky, elektronicky alebo osobne.

Desiatky tisíc konzultácií

Dlžníci môžu kontaktovať príslušnú kanceláriu CPP podľa miesta trvalého bydliska. Pri osobnej konzultácii následne zamestnanci centra poskytnú ľuďom potrebné informácie, pomôžu vyplniť formulár žiadosti, ktorého súčasťou sú aj prílohy. Formu osobnej konzultácie využilo za prvých desať mesiacov tohto kalendárneho roka 33 886 ľudí, formu telefonickej konzultácie využilo 60 743 osôb a elektronicky žiadalo informácie 3 908 ľudí. Inštitút osobného bankrotu bol zavedený v marci 2017 a ľudom ponúka nové dve možnosti, ktorými sa môžu zbaviť starých dlhov. Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť konkurzom alebo pomocou splátkového kalendára.

Bankrot možno využiť raz

Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd. Najväčší záujem o vyhlásenie konkurzu bol v tomto roku v októbri, keď bolo podaných 1500 žiadostí. Pri žiadostiach o splátkový kalendár dominoval tohtoročný august (22 žiadostí, poznámka SITA). Oproti tomu najviac ľudí žiadalo o konkurz v roku 2018 v máji a o splátkový kalendár v januári. Osobný bankrot môžu ľudia využiť iba raz za určitý čas a je to zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci roka 2017.

Viac k témam: Centrum právnej pomoci (CPP), osobný bankrot
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci žiadajú o osobný bankrot často, hovoria štatistiky ministerstva spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Nepriateľom číslo jedna súčasnej indickej nacionalistickej vlády sa stal popredný predstaviteľ opozičného Indického národného kongresu (INC) Rahúl Gándhí, a to len zato, že kritizoval nečinnosť vlády v boji proti sexuálnym násilníkom. Indický parlament, ovládaný vládnucou Indickou ľudovou stranou (BJP) premiéra Naréndru Módího, v piatok niekoľko hodín rokoval o tom, ako zakročiť proti Gándhíovi, ktorý podľa vládnych poslancov prílišným upozorňovaním na túto problematiku robí krajine hanbu v zahraničí.

Znásilnené a podpálené ženy

Niektorí vládni poslanci dokonca argumentovali, že upozorňovaním na tento problém opoziční politici údajne len podnecujú občanov k páchaniu ďalších znásilnení. Svet v posledných týždňoch zostal opakovane v šoku po viacerých brutálnych znásilneniach v Indii. Pred dvoma týždňami skupina mužov na okraji mesta Hajdarabád znásilnila 27-ročnú veterinárku, ktorú páchatelia potom zabili a jej telo spálili. Len niekoľko dní nato v štáte Uttarpradéš na severe Indie podpálili ženu, práve keď išla na súdne pojednávanie v prípade jej znásilnenia, ku ktorému došlo v marci. Žena utrpela popáleniny na 90 percentách tela a po niekoľkých hodinách skonala v nemocnici po tom, čo utrpela infarkt.

Zvláštna havária dvoch áut

Do tretice, v pondelok sa má začať súd s jedným z poslancov vládnej BJP, ktorý je tiež obvinený zo znásilnenia. V tomto prípade sa aj po znásilnení odohralo viacero veľmi vážnych udalostí. Žena, ktorá politika vládnucej strany žaluje za znásilnenie, len o vlások unikla smrti, keď do jej auta vrazilo iné vozidlo. Dvaja jej rodinní príslušníci, sediaci s ňou v aute, haváriu neprežili. Prirodzene, hneď vyvstalo podozrenie, že havária nebola náhodná. Rahúl Gándhí, ktorý bol donedávna predsedom Indického národného kongresu, v posledných dňoch opakovane spomínal aj tento prípad, vyzýval na jeho dôsledné vyšetrenie, a pýtal sa premiéra, prečo sa k nemu nevyjadruje. Zrejme aj preto sa stal terčom masívnej kampane zo strany vládnucej BJP.

Viac k témam: sexuálne násilie
Zdroj: Webnoviny.sk - Indická vláda nekoná v boji proti sexuálnemu násiliu, poukazovanie na tento problém jej vadí © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Februárové parlamentné voľby budú voličskou premiérou pre približne 213-tisíc voličov. Politické strany sa ich snažia osloviť napríklad dostupnosťou bývania či vzdelania v programoch, ale aj komunikáciou na sociálnych sieťach či na neformálnych podujatiach. Hnutie Sme rodina sa bude snažiť prvovoličov osloviť predovšetkým nájomnými bytmi a mobilitou. Ako agentúru SITA informovala Michaela Jurcová z tlačového oddelenia hnutia, ďalšie opatrenia sú súčasťou ich volebnej kampane, preto ich nebudú bližšie špecifikovať.

Udržať mladých na Slovensku

Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) chce pomôcť mladým ľuďom s dostupnosťou bývania či kvalitou vzdelania. „V Tíme zlomu máme viacero mladých kandidátok a kandidátov, ktorí vyrástli v našich mládežníckych organizáciách Mladí PS a Mladí Spolu. Naši mladí organizujú protesty, diskusie či swapy oblečenia. Prispeli do nášho odvážneho programu Bod zlomu opatreniami, ktoré pomôžu mladým ľuďom s dostupnosťou bývania, kvalitou vzdelania, ale aj s celkovou férovosťou našej krajiny, aby na ňu mohli byť aj mladí ľudia hrdí a neodchádzali do zahraničia,“ priblížila hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková. Podporu mladých rodín uvádza ako jednu z priorít politická strana Dobrá voľba. „Je dôležité, aby mladí ľudia ostávali pracovať na Slovensku a neodchádzali do zahraničia. Je dôležité, aby vnímali Slovensko ako perspektívnu krajinu. Krajinu, kde si nájdu atraktívne zamestnanie, kde budú mať prístup k dostupnému bývaniu a kde nájdu podmienky na založenie si rodiny,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Dobrej voľby Martina Šoltésová. V strane preto budú presadzovať podporu dostupného nájomného bývania či škôlku pre každé dieťa.

Na veku nezáleží

Vo vládnej strane Most-Híd si podľa hovorkyne Kláry Magdeme uvedomujú, že jedným z najrozšírenejších komunikačných nástrojov prvovoličov sú sociálne siete, preto sa prostredníctvom nich snažia komunikovať. Most-Híd však považuje komunikáciu s občanmi priamo v regiónoch za nenahraditeľnú súčasť predvolebnej kampane, a to bez ohľadu na vek voličov. Cieľom strany Sloboda a Solidarita (SaS) nie je lepší a ľahší život pre niektorú vybranú skupinu obyvateľstva, ale pre všetkých, prvovoličov i seniorov. „Program a riešenia zo SaS sú pre ľudí, ktorí chcú tvoriť hodnoty, rozhodovať o svojich peniazoch sami a chcú mať na to štátom vytvorené vhodné podmienky. Máme odborné riešenia pre všetky oblasti života, od zdravotníctva, školstva, spravodlivosti a odbúrania byrokracie až po národnostné menšiny, odpadové hospodárstvo či nájomné bývanie. Našim voličom dôverujeme,“ napísala v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

ĽSNS nie je stranou prvovoličov

V budúcoročných parlamentných voľbách bude môcť svoj hlas odovzdať 213-tisíc prvovoličov. Najpopulárnejšou stranou medzi mladými ľuďmi sú Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si nechala vypracovať Rada mládeže Slovenska (RMS) na vzorke 585 respondentov vo veku 18 až 29 rokov. Prieskum však zároveň ukázal, že kotlebovci už nie sú stranou prvovoličov, 75 percent z nich je starších ako 22 rokov. Podľa prieskumu, ktorý RMS prezentovala 28. novembra, sa na druhom mieste vo voličských preferenciách mladých umiestnila strana Za ľudí. Tretia bola koalícia strán PS/Spolu, ktorá je medzi mladými rovnako populárna ako strana Sme rodina. Desiate slobodné parlamentné voľby od Nežnej revolúcie a v poradí ôsme voľby do Národnej rady SR v histórii samostatného Slovenska sa uskutočnia v sobotu 29. februára od 07:00 do 22:00. Agentúra SITA požiadala o stanovisko k opatreniam zameraným na prvovoličov všetky parlamentné i mimoparlamentné politické strany, ktoré sa podľa posledných prieskumov verejnej mienky pohybujú na hranici potrebnej na vstup do Národnej rady SR. Neodpovedali Smer-SD, SNS, OĽaNO, Kotlebovci-ĽSNS, Za ľudí a KDH.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prvovoliči
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo voľbách môže hlasovať vyše dvestotisíc prvovoličov. Čím ich chcú osloviť politické strany? © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Dvojtýždňový klimatický summit v španielskom Madride, ktorý sa mal podľa pôvodného plánu skončiť v piatok, pokračuje ešte aj v sobotu a delegácie jednotlivých krajín sa stále horúčkovito snažia priblížiť k dohode, ktorá je stále v nedohľadne. Ako v sobotu informoval britský denník The Guardian, krajinami, ktoré odmietajú prijať pravidlá potrebné na zamedzenie zhoršovania klimatickej krízy, a tým brzdia prijatie dohody, sú v prvom rade Brazília, Čína a India.

Problémová Brazília

India bola pritom až donedávna považovaná za "premianta" v boji proti globálnemu otepľovaniu, to sa však po nástupe novej vlády nacionalistického premiéra Naréndru Módího bohužiaľ zmenilo. Hlavným problémovým hráčom na rokovaniach v Madride je však podľa Guardianu Brazília, ktorá predkladá stále nové a stále "invenčnejšie" návrhy, ktorými brzdí prijatie dohody. Hlavným bodom sporu je po doch týždňoch najmä otázka, ako uplatňovať Článok 6 Parížskej dohody z roku 2015, ktorý hovorí o takzvanom obchodovaní s emisiami.

Znižovanie emisií

Princíp spočíva, pri istom zjednodušení, v tom, že jednotlivé krajiny - najmä tie chudobnejšie, pre ktorých hospodárstvo by bolo razantné znižovanie emisií a prechod na bezuhlíkovú ekonomiku bez finančnej pomoci veľkou záťažou - môžu získavať "body" za opatrenia a skutočnosti súvisiace s bojom proti klimatickej kríze. Okrem samotného obmedzovania emisií a prechodu na obnoviteľné zdroje energie napríklad aj za veľké lesné plochy, ktoré krajina nevyrúbe a ochraňuje. Tieto body môžu následne kúpiť bohaté krajiny a "zaplátať" nimi prípadnú dieru v plnení vlastných cieľov pri znižovaní emisií. Tým je zabezpečená finančná pomoc pre menej rozvinuté štáty, a zároveň to, že tie bohatšie budú mať o niečo čistejšie svedomie. Brazília však okolo tohto bodu vznáša rôzne svojrázne návrhy, napríklad stále trvá na tom, aby mohla body, ktoré získa za to, že na jej území leží 60 percent rozlohy Amazonského pralesa, použiť na "zaplátanie" neplnenia cieľov pri znižovaní jej vlastných emisií.

Viac k témam: klíma, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatický summit v Madride pokračuje, prijatie dohody brzdí najmä Brazília a India © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - V bratislavskej mestskej časti Dúbravka zvýšili sadzbu dane za rozkopávky na jedno euro za meter štvorcový za deň. Mestská časť tak chce motivovať developerov ukončiť rozkopávky čo najskôr. Takisto zvýšili aj sadzbu dane za vyhradené parkovacie miesta o 34 percent. Návrh zvýšenia miestnych daní schválili dúbravskí poslanci jednomyseľne. Ako uviedli v dôvodovej správe návrhu, ani jednu zo spomínaných daňových sadzieb už niekoľko rokov nezvyšovali. Zvýšiť sadzbu dane za rozkopanie miestnej komunikácie a zelene považovali za nevyhnutné, pretože pre nízku daň nemali investori motiváciu rozkopávky ukončiť čo najskôr, čo znižovalo kvalitu bývania Dúbravčanov. Zvýšenie daňovej sadzby dane za vyhradené parkovacie miesto pre fyzické osoby a podnikateľov bude v praxi znamenať zvýšenie z 220 eur ročne na 293 eur ročne pre obyvateľov a z 350 eur ročne na 468 eur ročne pre podnikateľov. Pre zdravotne ťažko postihnutých ostáva sadzba dane nemenná. „Reorganizáciou a pasportizáciou parkovacích miest sa Dúbravka pripravuje na zavedenie parkovacej politiky. Podarilo sa vybudovať viac než 400 parkovacích miest a k novým parkovacím miestam doplniť zeleň a upraviť okolie,“ informovala Zuzana Morávková z Tlačového referátu Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Dúbravka s tým, že ich cieľom nie je prílev financií od obyvateľov, ale eliminácia áut z chodníkov.

Viac k témam: dane, developer
Zdroj: Webnoviny.sk - Dúbravka zvýšila miestne dane, chce motivovať developerov ukončiť rozkopávky čo najskôr © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo hospodárstva sa rozhodlo spropagovať riešenie spotrebiteľských sporov inštitútom tzv. alternatívneho riešenia sporov prostredníctvom kampane "Nesťažuj sa, rieš!". Podľa rezortu je totiž takéto mimosúdne riešenie rýchlejšie, efektívnejšie, ako aj finančne menej nákladné. V mestskej hromadnej doprave v Bratislave, Trnave, Nitre a Žiline sú v rámci kampane umiestnené informačné letáky. Na plagáte nájde spotrebiteľ umiestený QR kód, ktorý ho po nasnímaní prostredníctvom aplikácie na skenovanie QR kódov odkáže na webové sídlo ministerstva, kde sú uverejnené podrobnejšie informácie. Ako ďalej rezort informuje na svojej internetovej stránke, uvedené riešenie spotrebiteľských sporov existuje na Slovensku od roku 2016, pričom každým rokom stúpa úspešnosť ukončenia sporov v prospech spotrebiteľa.

Predávajúci musí byť súčinný

Spotrebiteľ sa môže na subjekty, ktoré ponúkajú alternatívne riešenie sporov, obrátiť v rôznych sporoch, či už ide o nákup služieb, tovaru, ale aj v prípade sporov vzniknutých z reklamácie, v rámci finančných služieb či zmlúv o dodávke a odbere tepla, plynu, elektriny. Alternatívne riešenie sporov ponúka v súčasnosti, bezodplatne, alebo za minimálny poplatok, osem subjektov, Slovenská obchodná inšpekcia, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Slovenská banková asociácia, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad, Slovenská asociácia poisťovní, OMBUDSPOT združenie na ochranu práv spotrebiteľov a Združenie sociálno-právne poradenstvo pre každého. Ich úlohou je predovšetkým nestranné vyriešenie spotrebiteľských sporov. Výhodou tohto riešenia sporov je, že predávajúci je povinný poskytnúť subjektu alternatívneho riešenia sporov súčinnosť pri snahe o urovnanie sporu so spotrebiteľom. Takto riešený spor by sa mal podľa zákona skončiť do 90 dní. "Zo štatistiky však vyplýva, že je to podstatne kratšie, priemer je 54 dní. V roku 2018 bolo z 269 riešených sporov ukončených v prospech spotrebiteľa polovica, a teda nárok každého druhého spotrebiteľa bol uspokojený," dodáva ministerstvo.

Dohoda je súdne vymáhateľná

Dohoda, ktorá vznikne medzi spotrebiteľom a predávajúcim, je pre obe strany právne záväzná a jej dodržanie je súdne vymáhateľné. Subjekty alternatívneho riešenia sporov zaznamenali od roku 2016, keď tento inštitút vznikol, viac ako 1 500 návrhov, z ktorých bolo opodstatnených takmer 1 100. Spotrebiteľ, ktorý sa rozhodne svoj spor riešiť prostredníctvom alternatívneho riešenia sporov, musí najskôr predávajúceho požiadať o nápravu protiprávneho stavu, do ktorého sa ako spotrebiteľ jeho konaním dostal. V prípade, že predávajúci do 30 dní odo dňa odoslania žiadosti o nápravu neodpovie alebo odpovie zamietavo, môže spotrebiteľ podať návrh na začatie alternatívneho riešenia sporov. "Je dôležité, aby spotrebiteľ dodržal všetky zákonom požadované predpoklady na podanie návrhu, v opačnom prípade bude návrh odmietnutý. Podanie návrhu na začatie alternatívneho riešenia sporov je veľmi jednoduché a je možné ho podať elektronicky, poštou alebo priamo v mieste sídla subjektu alternatívneho riešenia sporov," uzatvára rezort.

Viac k témam: alternatívne riešenie sporov, Slovenská asociácia poisťovní, Slovenská banková asociácia (SBA), Slovenská obchodná inšpekcia - SOI, spor, spotrebitelia, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Združenie sociálno-právne poradenstvo pre každého
Zdroj: Webnoviny.sk - Spotrebitelia môžu svoje spory riešiť alternatívne, ministerstvo hospodárstva rozbehlo kampaň © SITA Všetky práva vyhradené.

14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Mladý lyžiar v sobotu dopoludnia prišiel o život pri páde lavíny v Nízkych Tatrách. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS). Lavína zasypala muža v Školskom žľabe neďaleko Chopku a strhla aj ďalšieho lyžiara, ktorý zostal na povrchu lavíny s vážnym poranením nohy a nemohol začať hľadať zasypaného kamaráta. Na mieste nešťastia zasahovali záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry vrátane psovoda. Lyžiari boli podľa HZS slovenskej národnosti.

Vrtuľník nemohol vzlietnuť

Záchranári žiadali o pomoc aj vrtuľníkovú záchrannú službu. „Vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé letové podmienky vrtuľník nevzlietol. Záchranári nalyžovali do žľabu, kde pes označil miesto zasypania. Po vykopaní zasypaného zahájili horskí záchranári okamžitú resuscitáciu v kombinácii s medikamentóznou liečbou, no napriek veľkej snahe sa muža zachrániť nepodarilo,“ priblížili záchranári. Druhému zranenému lyžiarovi vo veku 27 rokov poskytli na mieste neodkladnú zdravotnú starostlivosť, fixáciu vákuovou dlahou a matracom. Podali mu tiež liek proti bolesti.

Druhého lyžiara zachránili

Následne záchranári za pomoci lanovej techniky v dĺžke skoro 300 metrov vytiahli zo žľabu zraneného lyžiara na zjazdovku. Odtiaľ bol pomocou saní a snežného skútra transportovaný na Bielu púť, kde bol odovzdaný posádke RLP na prevoz do nemocnice. Rovnako sú za pomoci lanovej techniky, saní a snežného skútra transportované telesné pozostatky nebohého 23-ročného muža, ktoré budú odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom Policajného zboru SR,“ objasnila HZS. Na záchrannej akcii sa zúčastnilo 16 horských záchranárov. Horská záchranná služba v tejto súvislosti upozorňuje, že zimná sezóna sa začala. „Pamätajte, že už pri prvom stupni lavínového nebezpečenstva môžete byť ohrození pádom lavín. Keďže lavíny predstavujú v zimnom období najväčšie nebezpečenstvo pre návštevníkov hôr, dodržiavanie zásad bezpečnosti pri pohybe v lavínovom teréne (zimnom teréne všeobecne) by malo patriť do povinnej výbavy tak ako lavínový prístroj, sonda, lopata či mobilný telefón,“ dodali záchranári.

Viac k témam: lavína, lyžiar
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nízkych Tatrách spadla lavína, zasypaného mladého lyžiara už nedokázali zachrániť © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3650

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner