07. december 2023
Facebook
sobota, 01 júl 2017 18:00

Vlani sa na Slovensku objavilo 87 nových prípadov nákazy HIV

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) - V minulom roku sa na Slovensku objavilo 87 nových prípadov infekcie HIV, päť z nich bolo diagnostikovaných u cudzincov. Vlani lekári diagnostikovali desať nových prípadov AIDS a nahlásené boli aj tri úmrtia pacientov s HIV infekciou. Sú to doteraz najvyššie počty nových prípadov zaznamenaných za jeden kalendárny rok. Uvádza sa to v správe ministra zdravotníctva o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2013 – 2016 za rok 2016, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

Počet ľudí s HIV/AIDS neustále narastá

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) a syndróm získanej ľudskej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) sú vážnym zdravotníckym a celospoločenským problémom. Počet ľudí s HIV/AIDS neustále narastá a toto ochorenie je aj napriek všetkým snahám stále nevyliečiteľné a končí sa smrťou. Poskytovaním kvalitnej liečby a dodržiavaním účinného liečebného režimu sa riziko prenosu HIV môže znížiť až o 96 percent. Správne nastavená liečba je dôležitá nielen pre ľudí žijúcich s HIV/AIDS, ale aj v prevencii a v spomalení šírenia tohto ochorenia.

Najväčší výskyt infekcie v Bratislavskom kraji

Sledovanie nákazy HIV sa na Slovensku zaviedlo v roku 1985. Odvtedy až do konca roka 2016 bolo na našom území zaregistrovaných 898 prípadov infekcie vírusom imunitnej nedostatočnosti, z toho 756 bolo u občanov Slovenska. Najväčší výskyt infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Väčšina ochorení bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 65 percentách prípadov. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených takmer 24 percent infekcií, dve percentá injekčným užívaním drog a v roku 1986 sa vyskytol aj jeden prípad nákazy transfúziou krvi. V takmer desiatich percentách prípadov nebol spôsob prenosu stanovený. Na Slovensku liečbu ľudí s HIV/AIDS zabezpečujú v piatich mestách: v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach a Nitre.

Viac k témam: AIDS, HIV, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vlani sa na Slovensku objavilo 87 nových prípadov nákazy HIV © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 693 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner