02. marec 2024
Facebook
pondelok, 10 júl 2017 08:00

Univerzitná nemocnica v Košiciach pri liečbe cievnych mozgových príhod ako prvá využíva ASPECTS

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice používa pri liečbe cievnych mozgových príhod ako prvá nemocnica na Slovensku projekt ASPECTS. Ako informovala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková, „Alberta stroke programe early CT score (ASPECTS)“ – skóre na hodnotenie rozsahu ischemických zmien u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou je program, ktorý umožňuje zlepšiť a urýchliť diagnostiku cievnych mozgových príhod a tým prispieť k zvýšeniu percenta pacientov, ktorým bude poskytnutá akútna liečba." Odporúčame:
Ako na hemoroidy? Odstrániť môžete vnútorné aj vonkajšie, ale nie vždy bez lekára Počítačové vyhodnotenie ASPECTS skóre je prínosom pri rozhodovaní o podaní a nepodaní akútnej liečby a zvyšuje bezpečnosť akútnej liečby. Toto počítačovo vyhodnotené skóre ASPECTS ako prvá na Slovensku zaviedla Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Posudzovanie rozsahu ischémie je závislé aj od skúseností vyšetrujúceho a aj u skúsených radiológov a neurológov sa vyhodnotené skóre môže líšiť. Počítačový program na vyhodnocovanie CT umožní presnejšie posúdenie rozsahu ischémie a rozhodnutie o ďalšej liečbe odstránením subjektívneho faktora.

Akútna liečba má dve zásadné limitácie

Ako uviedla Stašková, každých 30 minút zomrie alebo je invalidizovaný pacient s cievnou mozgovou príhodou (CMP) len preto, lebo nie je liečený v správnom čase na správnom mieste - inými slovami dostatočne rýchlo v nemocnici vybavenej personálne, technicky a procesuálne. Akútna liečba cievnych mozgových príhod má dve zásadné limitácie – čas a rozsah ischemického ložiska. Intravenózna trombolýza sa podáva v časovom okne do 4,5 hodiny a mechanická trombektómia je indikovaná do šiestich hodín. Avšak najlepší výsledný stav je samozrejme pri podaní v čo najkratšom čase.

"Iktové centrá" pre akútnu liečbu

Zmena manažmentu pacientov s centrálnou mozgovou príhodou je prioritou ministerstva zdravotníctva, ktoré už vypracovalo sieť primárnych a sekundárnych „iktových centier“ pre akútnu liečbu. Stašková informovala, že UNLP Košice je zaradená medzi sekundárne centrá. Počas nedávneho kongresu ESO (The European Stroke Organisation - paneurópska spoločnosť združujúca vedcov, lekárov a národné odborné spoločnosti pre cerebrovaskulárne ochorenia) v Prahe 2017 prvýkrát oceňovali nemocnice, ktoré dosiahli vytýčené kritéria kvality a UNLP Košice získala zlaté ocenenie.

Viac k témam: liečba cievnych mozgových príhod, Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Univerzitná nemocnica v Košiciach pri liečbe cievnych mozgových príhod ako prvá využíva ASPECTS © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 595 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner