23. júl 2024
Facebook
pondelok, 31 júl 2017 10:00

V Banskobystrickom okrese sa vyskytla žltačka typu B

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Jeden prípad ochorenia na akútnu vírusovú hepatitídu typu B (žltačka typu B) u dospelej ženy z Banskej Bystrice hlási Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica. Podľa hovorkyne RÚVZ Márie Tolnayovej, ktorá informovala agentúru SITA, je výskyt tohto typu žltačky pre leto typický, ale v tomto prípade nejde o nákazu súvisiacu s potravou.

Protiepidemické opatrenia

Nakazená žena má v anamnéze tetovanie a kontakt s drogovo závislou osobou. Laboratórne vyšetrenia boli na toto ochorenie pozitívne a odborníci zabezpečili protiepidemické opatrenia. Odporúčame:
Dieťa nakazené vírusom HIV žije skoro celý život bez liekov, prípad môže prispieť k novým liekom Banskobystrickému kraju podľa vlaňajších štatistík patrí nelichotivé druhé miesto vo výskyte rôznych druhov žltačiek (najmä typu A) a spolu s Košickým krajom má aj najvyšší medziročný nárast týchto ochorení. Ochorenie na tento typ žltačky na rozdiel od ostatných typov v kraji v porovnaní s rokom 2015 vlani klesol o 23 percent. Ochorenia boli zaznamenané vo všetkých krajoch s maximom v Banskobystrickom.

Účinná liečba

Najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine 35- až 44-ročných. „Odhaduje sa, že globálne len asi päť percent ľudí s chronickou hepatitídou vie o svojom ochorení a len jedno percento sa lieči. Pritom je k dispozícii účinná liečba, ale aj účinné očkovanie na zabránenie vzniku hepatitídy B,“ uviedla Tolnayová. Ako pôvod ochorenia bolo v prípadoch mimo nakazenia cez tráviaci trakt zistené aplikovanie drogy, odbery krvi, transfúzia, piercing a v 30 prípadoch bol pôvod ochorenia nezistený. „Vysoká, vekovo špecifická chorobnosť na hepatitídu typu B odborníkom napovedá, že na prenose nákazy bude mať významný podiel nechránený pohlavný styk,“ doplnila hovorkyňa.

Viac k témam: Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), zdravie, žltačka typu B
Zdroj: Webnoviny.sk - V Banskobystrickom okrese sa vyskytla žltačka typu B © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 544 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner