22. február 2024
Facebook
utorok, 05 september 2017 13:00

V Bratislave vykonali prvý zákrok pomocou MitraClipu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 5. septembra (SITA) - V Bratislave vykonali v pondelok 4. septembra prvý terapeutický zákrok pomocou takzvaného MitraClipu na Slovensku. Zákrok realizoval tím lekárov Oddelenia intervenčnej kardiológie v spolupráci s ďalšími špecialistami v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH).

Vo svete sa používa od roku 2003

Odštartovali tak ďalšiu éru v liečbe srdcovo-cievnych ochorení pre pacientov, ktorí doteraz nemohli podstúpiť chirurgickú liečbu mitrálnej regurgitácie. Približne jeden z desiatich ľudí vo veku 75 rokov a viac má poškodenú dvojcípu (mitrálnu) chlopňu spôsobujúcu jej nedomykavosť - mitrálnu regurgitáciu. Štandardným riešením u pacientov so závažnou mitrálnou regurgitáciou je kardiochirurgická operácia. Odporúčame:
Naštartuj svoje srdce, miluj ho a ochráň ho SPOLU s nami Nie všetci pacienti však môžu byť z rôznych dôvodov indikovaní na kardiochirurgický zákrok na otvorenom srdci. Pokiaľ pacient nemôže podstúpiť kardiochirurgickú liečbu, existuje možnosť transkatétrovej liečby mitrálnej regurgitácie pomocou aproximácie cípov mitrálnej chlopne, a to práve spomínaným systémom MitraClip. Vo svete používajú MitraClip od roku 2003 a v Českej republike od roku 2011. Na celom svete už liečbu pomocou MitraClipu k júlu 2017 podstúpilo približne 50-tisíc pacientov z viac ako 50 krajín.

MitreClip je podobný štipcu na prádlo

V porovnaní s kardiochirurgickým zákrokom, liečbu pomocou implantácie MitraClipu nerealizujú na otvorenom srdci s použitím mimotelového obehu. Operatér má prístup k mitrálnej chlopni pomocou katétra, ktorý je zavedený cez stehennú (femorálnu) žilu, predsieňovú prepážku do ľavej komory cez mitrálnu chlopňu. Odporúčame:
Zdravotníci v bratislavskom NÚSCH podali hromadnú výpoveď, sú medzi nimi aj špičkoví špecialisti MitraClip je malý klip podobný štipcu na prádlo, ktorý uchytia na predný a zadný cíp mitrálnej chlopne. Fixovanie cípov mitrálnej chlopne významne zmenšuje nedomykavosť chlopne, čím pomáha normalizovať tok krvi v srdcových dutinách. Transkatétrová liečba MitraClipom je určená pre pacientov so závažnou mitrálnou regurgitáciou, nevhodných pre chirurgické riešenie. O indikácii výkonu rozhoduje multidisciplinárny tím na základe komplexného vyšetrenia. Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa NÚSCH, a.s. a Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s. Dobroslava Krajačičová - Lauková.

Viac k témam: MDD Detské kardiocentrum, NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Bratislave vykonali prvý zákrok pomocou MitraClipu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 508 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner