14. júl 2024
Facebook
sobota, 11 november 2017 09:00

Počet ľudí s HIV na Slovenskú stúpa, podľa odborníkov podceňujú prevenciu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) - Počet ľudí infikovaných vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) na Slovensku stúpa aj napriek tomu, že svetový trend je klesajúci. Od roku 2010 počet nových infekcií vzrástol o viac ako 60 percent, pričom najviac takýchto prípadov lekári zaznamenali počas uplynulých troch rokov. Odborníci tento nárast pripisujú nedostatku prevencie, ktorú kritické skupiny ľudí podceňujú. "Optimálne nastavená kombinovaná antiretrovírusová terapia slúži nielen ako liečba pre ľudí s HIV, ale aj ako profylaxia infekcie. Prispieva tak k ochrane verejného zdravia a je efektívnym nástrojom proti šíreniu HIV v populácii," vysvetlila Mária Vachalíková z Centra pre liečbu HIV/AIDS v Banskej Bystrici.

Najviac infikovaných v Bratislavskom kraji

Od roku 1985 do júna 2017 odborníci zaregistrovali dovedna 934 prípadov HIV infekcie, pričom len v prvej polovici júna diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 36 nových prípadov. Odporúčame:
Úmrtie na AIDS sa má znížiť o 80 percent do roku 2020 Najviac infikovaných žije v Bratislavskom kraji, kde ich je trojnásobne viac ako v Nitrianskom kraji, ktorý je druhý v poradí. Za nimi nasleduje Trnavský kraj. Podľa Azzadena Shunnara z Centra pre liečbu HIV/AIDS v Bratislave je za narastaním počtu nových prípadov aj neznalosť verejnosti. "Mnoho ľudí sa o túto tému nezaujíma a nepozná svoj HIV status, nie sú informovaní o možnostiach diagnostiky a liečby a tým pádom sú stále ohniskom nákazy,“ uviedol. Pri infekcii HIV sa po dvoch až štyroch týždňoch u nakazených ľudí objavia príznaky podobné chrípke, ktoré po pár dňoch ustúpia. Len malé percento infikovaných cíti také ťažkosti, že vyhľadá lekára.

Anonymné testovanie

Záujemcovia a záujemkyne, ktorí by chceli poznať svoj HIV status, môžu od 9. novembra využiť Checkpoint s možnosťou bezplatného anonymného testovania. To bude dostupné pre širokú verejnosť a najmä skupiny ľudí vo zvýšenom riziku infekcie HIV na území Bratislavského kraja. Projekt, ktorý zabezpečuje občianske združenie Dom svetla Slovensko, zahŕňa aj prevádzku testovacieho centra a HIV poradne, ktoré sa budú nachádzať v priestoroch zdravotného strediska na Babuškovej ulici 2 v bratislavskom Ružinove. Checkpoint, kde budú pôsobiť pred-testový poradca, po-testový poradca a zdravotník, bude otvorený každý pracovný štvrtok od 16:00 do 19:00. "Vďaka Checkpointu zvyšujeme dostupnosť testovania na HIV. Užívateľsky prívetivé ordinačné hodiny, výsledok na počkanie a individuálne poradenstvo vytvárajú komfortné podmienky pre zistenie HIV statusu,“ vyjadril sa Miloš Štefančík z Domu svetla Slovensko.

Viaceré opatrenia v boji s HIV

Pri boji s HIV v súčasnosti pomáha kombinácia viacerých opatrení - používanie kondómov, predexpozičná liečba, testovanie, ale aj kombinovaná antiretrovírusovej liečba. Vyšetrovanie HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému a kombinovaná antiretrovírusová liečba odďaľuje nástup klinických príznakov ochorenia, znižuje vírusovú záťaž a prispieva tiež k posilňovaniu imunitného systému človeka. Riziko prenosu vírusu sa môže dodržiavaním účinného liečebného režimu znížiť až o 96 percent. Informácie pochádzajú od Michaely Špankovej z agentúry Webster a webstránky www.domsvetlaslovensko.sk.

Viac k témam: AIDS, HIV, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet ľudí s HIV na Slovenskú stúpa, podľa odborníkov podceňujú prevenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 620 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner