21. jún 2024
Facebook
streda, 28 február 2018 14:00

Nízke teploty zvyšujú krvný tlak a poškodzujú srdcový rytmus, lekári radia zostať radšej doma

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Príliš nízke teploty zvyšujú u pacientov s ochorením kardiovaskulárneho systému možnosť upchatia ciev, zvyšujú krvný tlak a spôsobujú poruchy srdcového rytmu, upozorňuje Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). V tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslala hovorkyňa ústavu Dobroslava Krajačičová - Lauková, odporúčajú takto rizikovým pacientom, aby v extrémnych mrazoch nevychádzali von a zostali radšej doma.

Nezabudnúť na čiapku

"Ak pacienti musia ísť von, odporúčame len v nevyhnutných prípadoch, napríklad návšteva lekára, mali by sa veľmi dobre obliecť (viacvrstvovo, tzv. cibuľový efekt), nemali by v žiadnom prípade zabudnúť na čiapku, rukavice a šál. Čiapka je základ, od hlavy je najväčšia zima a riziko zúženia ciev je veľké, čo môže spôsobiť až cievnu mozgovú príhodu," uvádza sa v tlačovej správe. Odporúčame:
Množstvo chorých na chrípku mierne klesol, epidémia na celom Slovensku však stále trvá Dodávajú, že je potrebné vyvarovať sa akejkoľvek zvýšenej fyzickej námahe a nezabudnúť užiť svoju pravidelnú dávku liekov. Národný ústav srdcových a cievnych chorôb takisto neodporúča, aby pacienti s ochorením srdca a ciev v týchto extrémnych mrazoch lyžovali alebo sa venovali iným zimným športom. Z extrémneho chladu môže dôjsť až k zlyhaniu srdca.

Alkohol teplo berie

Záchranári upozorňujú, že podchladeného človeka treba dať do tepla, do miestnosti s bežnou izbovou teplotou a ak je to potrebné, vlhké šaty vymeniť za suché. Podchladenému treba dať vypiť sladený vlažný nápoj, nesmie byť však horúci a nesmie to byť alkohol "na zahriatie". Alkohol rozširuje cievy a podchladenému tak uniknú z tela aj posledné zvyšky tepla a zhorší sa mu zdravotný stav. Pri vážnejších stavoch treba okamžite volať linku tiesňového volania 155, na ktorej operátor poradí, ako postupovať a v prípade potreby vyšle záchranárov. Odporúčame:
Slovensko postihla epidémia chrípky, lekári zaznamenali aj úmrtie na ochorenie SARI Na Slovensku pokračuje mrazivé počasie. Arktická zima by mala kulminovať na prelome februára a marca. Na noc zo stredy na štvrtok už vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy pred nízkymi teplotami takmer pre celé Slovensko. Výstraha 2. stupňa platí pre celé stredné a sever východného Slovenska, kde môžu teploty v noci klesnúť až na mínus 28 °C. "Silný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká," varujú meteorológovia.

Viac k témam: mráz, podchladenie, zdravie, zima
Zdroj: Webnoviny.sk - Nízke teploty zvyšujú krvný tlak a poškodzujú srdcový rytmus, lekári radia zostať radšej doma © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 545 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner