01. jún 2020
Facebook
pondelok, 26 marec 2018 09:00

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejším zhubným nádorom na Slovensku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) - Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Kolorektálny karcinóm je u slovenských pacientov druhým najčastejším zhubným nádorom či už vo výskyte, alebo v počte úmrtí v dôsledku tohto ochorenia. Počet nových prípadov stále stúpa a podľa odhadov v roku 2018 lekári diagnostikujú 5 004 nových prípadov. Rakovine hrubého čreva sa dá predísť prevenciou a v skorom štádiu je dobre liečiteľná. Až 25 percentám pacientov však kolorektálny karcinóm diagnostikujú až v metastatickom štádiu, s päťročným prežívaním predstavujúcim 10 percent. Úmrtnosť pacientov s kolorektálnym karcinómom je stále alarmujúca, a to aj napriek tomu, že za uplynulých 15 rokov pre pokroky v diagnostike a liečbe poklesla.

Pokles úmrtnosti pacientov

Liečba pacientov s týmto ochorením sa delí v súlade s odporúčaniami Európskej spoločnosti pre lekársku onkológiu na viacero línií liečby, ktoré nie sú ale rovnaké ako štádiá ochorenia. U pacientov s metastatickým karcinómom kolorekta v prvej línii sa prežívanie predĺžilo zo šiestich mesiacov až na dva roky, u pacientov s metastatickým karcinómom hrubého čreva podstupujúcich liečbu v tretej a vyššej línii je to menej ako rok. Ochorenie sa lieči v závislosti od viacerých faktorov vrátane umiestnenia a veľkosti nádoru, prítomnosti metastáz či veku a stavu pacienta. Pri kolorektálnom karcinóme, ktorý je najlepšie liečiteľným typom rakoviny tráviaceho systému, sa používa chirurgická liečba, rádioterapia, konvenčná chemoterapia a cielená terapia. V prvej a druhej línii liečby majú pacienti k dispozícii množstvo liečebných chemoterapeutických režimov a niekoľko druhov cielenej terapie. Za uplynulých 15 rokov sa pritom zaviedli nové chemoterapeutiká, biologická terapia či personalizovaný prístup pri výbere jednotlivých liečebných možností a multidisciplinárny prístup k liečbe, ktoré sa podpísali na poklese úmrtnosti pacientov.

Perorálna chemoterapia

V prípade pacientov v tretej a štvrtej línii sú možnosti liečby limitované. Pacienti podstupujú opakovanú terapiu liečivami z prechádzajúcich línií alebo podpornú liečbu. Dopyt po nových liečebných postupoch tak zostáva neuspokojený. Nádej na zlepšenie celkového prežívania pre nich však môže predstavovať nová chemoterapeutická liečba, ktorú zaregistrovali v Európskej únii v roku 2016. Ide o perorálnu chemoterapiu s duálnym mechanizmom účinku, ktorá zastaví ďalšie delenie rakovinovej bunky a účinkuje aj u pacientov odolným voči predchádzajúcej chemoterapii. Táto liečba výrazne predlžuje celkové prežívanie pacientov v tretej a štvrtej línii liečby a predlžuje prežívanie bez rozvoja ochorenia. Pacientom môže znížiť riziko úmrtia o 32 percent a znížiť riziko rozvoja progresu ochorenia o 52 percent. Vďaka perorálnemu podávaniu môžu danú chemoterapiu pacienti užívať doma. Tento rok bude tento inovatívny typ liečby podliehať žiadosti o úhradu z verejného zdravotného poistenia. Informácie agentúre SITA poskytla Erika Zimanová z agentúry Accelerate.

Viac k témam: Kolorektálny karcinóm, rakovina, rakovina hrubého čreva, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejším zhubným nádorom na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 415 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner