14. júl 2024
Facebook
piatok, 30 marec 2018 15:00

Pacienti s Parkinsonovou chorobou budú mať prístup k lieku, ktorý bol iba v režime výnimiek

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Pacienti s Parkinsonovou chorobou budú mať prístup k lieku, ktorý bol od roku 2009 iba v režime takzvaných výnimiek. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, liek Duodopa bude hradený z verejného zdravotného poistenia. "Ide o prvý liek, ktorý bol posudzovaný podľa novej legislatívy. Prioritou ministerstva zdravotníctva aj naďalej zostáva, aby sa zdroje z verejného zdravotného poistenia používali férovo a efektívne pre všetkých a pacienti nemuseli byť odkázaní na rozhodnutie poisťovne, či výnimku schváli alebo nie,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Odporúčame:
Šaržu lieku Infadolan sťahujú z trhu, zrejme obsahuje cudzorodú časticu Členovia kategorizačnej komisie pre lieky konštatovali, že na základe novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov daný liek spĺňa všetky zákonné podmienky pre zaradenie do kategorizačného zoznamu. Pre kategorizačnú komisiu bola podľa ministerstva rozhodujúca závažnosť ochorenia a jeho výskyt v populácii. Rozhodnutie kategorizačnej komisie vstúpi do platnosti 1. júla 2018, dovtedy budú mať liek bez doplatku všetci pacienti, ktorí sa už týmto liekom liečia a užívajú ho. "Tento krok vnímame pozitívne, pretože ide o liečbu, ktorá je pre pacientov prínosná. Vďaka nej sa im výrazne zvýšila kvalita života, sú oveľa samostatnejší, čo odbremenilo najmä ich rodiny. Pre mnohých pacientov s touto diagnózou je iný typ liečby nevyhovujúci a jedinou terapeutickou možnosťou je práve tento liek,“ zdôraznila predsedníčka OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko Katarína Felixová.

Viac k témam: liek Duodopa, Parkinsonova choroba, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pacienti s Parkinsonovou chorobou budú mať prístup k lieku, ktorý bol iba v režime výnimiek © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 507 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner