21. jún 2024
Facebook
sobota, 30 jún 2018 11:00

Narastá počet detských úrazov v letných mesiacov, v dôsledku zranení zomreli desiatky detí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) - Počas letných mesiacov rastie počet detských úrazov. Ako vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), vlani muselo byť hospitalizovaných 13 231 detí v dôsledku úrazu, čo je o 200 viac ako predvlani. Niektoré úrazy sa však môžu skončiť aj tragicky. V dôsledku úrazu vlani zomrelo 20 detí, čo je o päť viac ako v roku 2016.

Tisícky detí s úrazom hlavy

Ako ďalej informuje hovorca NCZI Boris Chmel, veľmi dôležitá je prevencia, na čo má dieťa upozorňovať predovšetkým rodič. Je dobré, ak väčšie deti poznajú základné pravidlá prvej pomoci, ale vždy platí, že deti majú k úrazu privolať dospelého človeka, odporúča NCZI. Odporúčame:
Stal sa vám v zahraničí úraz. Na koho sa obrátiť? "Stačí len malá nepozornosť a môže dôjsť k úrazu. V lete deti trávia viac času bez dozoru s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú častejšie zranenia,“ upozorňuje centrum. Podľa štatistík NCZI najviac, 3 900 detí bolo hospitalizovaných s úrazom hlavy, pričom najčastejšie išlo o vnútrolebkové poranenia, ktoré utrpelo takmer 2 800 z nich. Hornú končatinu si zlomilo 2 2000 detí a 740 dolnú.

Pozornosti nikdy nie je dosť

Rizikom sú vodné plochy, kde nevidieť dno a deti tam rady skáču a tu hrozí poranenie chrbtice. Vlani bolo hospitalizovaných 250 detí so zlomeninami chrbtice. Menšie deti by mali mať dospelí stále na očiach, môžu na seba stiahnuť ťažké predmety, či zjesť rôzne predmety zo zeme. V roku 2017 muselo byť hospitalizovaných 230 detí s cudzím telesom v tráviacej sústave, upozorňuje Chmel a dodáva, že nepríjemné a vážne úrazy sa stávajú najčastejšie pri hrách a športe. Odporúčame:
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor! Na ihriskách, pri korčuľovaní a naháňaní sa sú najčastejšími úrazmi zlomeniny rúk, nôh, ťažké poranenia hlavy a chrbtice, vnútorné poranenie brucha a hrudníka. Deti sa často hrávajú v opustených budovách a na nestrážených staveniskách, kde im hrozia pády z výšky, zavalenie stavebným materiálom, ale nezriedka aj úrazy elektrickým prúdom. Národné centrum zdravotníckych informácií je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. NCZI je subjekt zodpovedný za informatizáciu a elektronizáciu zdravotníctva v Slovenskej republike.

Viac k témam: Boris Chmel, deti, dovolenka, leto, nemocnica, úraz, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Narastá počet detských úrazov v letných mesiacov, v dôsledku zranení zomreli desiatky detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 466 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner