02. marec 2024
Facebook
utorok, 24 júl 2018 15:00

Glykovaný hemoglobín by sa mal merať aspoň raz za rok, niektorí diabetológovia to však podceňujú

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) - Niektorí diabetológovia podceňujú meranie glykovaného hemoglobínu (GH). Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovala zdravotná poisťovňa Dôvera. Vyšetrenie GH by mali diabetológovia robiť minimálne raz za rok, u rizikových pacientov aj štyrikrát. Medzi lekármi sú však aj takí, čo toto vyšetrenie svojim pacientom neurobili ani raz za dva roky. Len polovica lekárov vyšetrila GH viac ako 95 % pacientov. Tretina tak urobila u troch štvrtín svojich pacientov. Zvyšok lekárov dokonca ešte menšiemu počtu pacientov. V priemere lekári spravia toto vyšetrenie 1,75-krát ročne.

Banskobystrický kraj v prieskume prepadol

Frekvencia sa líši podľa typu liečby, regiónu, ale aj veku diabetológa. Najviac meraní štúdia zaznamenala v Bratislavskom kraji, Banskobystrický kraj výrazne prepadá. Frekvencia meraní sa znižuje aj s rastúcim vekom lekára. "Chceli sme diabetológom ukázať porovnanie sa s celoslovenským priemerom a s priemerom lekárov," zdôvodnil štúdiu projektový manažér dôvery Roman Mužik. Odporúčame:
Vedci z Austrálie vyvinuli krvný test na detekciu melanómu, odhalí ranné štádium rakoviny kože Meranie GH, pomocou ktorého sa dá určiť stav pacientovej cukrovky, ukazuje, akú vysokú mal diabetik hladinu cukru v krvi za posledné tri mesiace. Glukóza sa v krvi viaže na určité miesta hemoglobínu (červené krvné farbivo) a ostáva s ním trvalo spojená. Pacient preto nemôže ovplyvniť výsledky pár dní pred plánovaným vyšetrením.

Šetria prostriedkami poisťovne

Poisťovňa sa v roku 2017 dohodla aj so 120 všeobecnými lekármi pre dospelých, ktorí u svojich pacientov zisťovali, či nemajú cukrovku. Lekári odhalili 252 diabetikov a 246 prediabetikov. Tí o svojej chorobe nevedeli a za lekármi prišli s iným zdravotným problémom. Odporúčame:
Slovenskí vedci dosiahli celosvetový úspech, vyšľachtili liečivejšiu odrodu rumančeka kamilkového Vďaka včasnému skríningu môže lekár pacienta usmerniť, aby chorobe predišiel. Môže tiež odhaliť nástup choroby a jej komplikácie. Pre poisťovne je zase výhodnejšie zachytiť ochorenie včas, než hradiť finančne náročnú liečbu komplikácií, ako sú postihnutia zraku, nervovej či obehovej sústavy alebo obličiek. Dôvera preto lekárov na vyšetrenia GH motivuje aj finančne. S jednou skupinou lekárov už podpísala zmluvy, v ktorých je vyšetrenie GH jedným z kritérií. Podľa Mužika zároveň na tieto vyšetrenia nie sú limity.

Viac k témam: diabetológ, Dôvera zdravotná poisťovňa, glykovaný hemoglobín, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Glykovaný hemoglobín by sa mal merať aspoň raz za rok, niektorí diabetológovia to však podceňujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 441 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner