29. november 2023
Facebook
utorok, 21 august 2018 20:00

Skríning poisťovne odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrených pacientov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) - Preventívny skríning zdravotnej poisťovne Union odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrovaných. Poisťovňa to uviedla to v tlačovej správe. Ako ďalej informovala, adresne pozvala na preventívne prehliadky tých pacientov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávali. Poistenci vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých piatich rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku, dostali pozvánku. Buď k všeobecnému lekárovi, ktorý spravil test na okultné krvácanie v stolici, alebo na preventívnu prehliadku ku gynekológovi, ktorý odobral ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Poistencov tiež pozvali na mamografické vyšetrenie prsníkov a na preventívnu prehliadku k urológovi.

Pacienti s nálezom absolvovali kolonoskopiu

"Na preventívne prehliadky a vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť vybrané onkologické ochorenia vo včasnom štádiu, prišlo približne 10 % z tých, ktorých sme pozvali. Doslova šokujúce však je, že až takmer pri 30 % z našich poistencov boli na týchto preventívnych prehliadkach odhalené nádorové alebo zápalové zmeny rôzneho typu a rozsahu," povedala členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková. Podľa nej si tak niektorí pacienti zachránili život. Koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková uviedla, že najvyšší počet pozitívnych nálezov zaznamenali pri vyšetrení skrytého krvácania v stolici - takmer 40 %. To je podľa nej pomerne vysoký počet prípadov v rámci slovenskej populácie. Pretože testovanie nedokáže definitívne určiť, či ide o rakovinu, pacienti s nálezom v krátkom čase absolvovali kolonoskopické vyšetrenie.

Rakovina sa dá odhaliť v ranných štádiách

Aj pri preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice boli u viacerých žien zistené rôzne zmeny na krčku. Rakovina krčka maternice sa dá podľa tlačovej správy poisťovne odhaliť už v raných štádiách. "Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice. Preto je mimoriadne dôležitá pravidelná účasť na preventívnej gynekologickej prehliadke v ročnom intervale," doplnila Miroslava Jurčáková. Mamografické vyšetrenie zistilo nádorové ochorenie vo včasnom štádiu v troch prípadoch. Pacientky tak podľa tlačovej správy mohli byť rýchlo diagnostikované a liečené. Urologické vyšetrenia zväčša odhalili zápalové ochorenia prostaty. Rastúci počet onkologických ochorení na Slovensku zvyšuje aj náklady na liečbu pacientov s touto diagnózou, uviedla poisťovňa. V minulom roku uhradila Union za liečbu onkologických pacientov viac ako 20 miliónov eur, čo v porovnaní s rokom 2011 predstavuje nárast až o 7 miliónov eur.

Viac k témam: preventívne prehliadky, rakovina, Zdravotná poisťovňa Union
Zdroj: Webnoviny.sk - Skríning poisťovne odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrených pacientov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 539 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner