29. november 2023
Facebook
pondelok, 25 február 2019 11:00

Očným ochoreniam detí sa dá predísť, v škôlkach môžu absolvovať bezplatné meranie zraku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) - Škôlky sa ešte môžu prihlásiť na bezplatné meranie zraku, ktoré organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Skontrolovali tisícky detí

Tretí ročník unikátneho projektu únie, zameraného na prevenciu detských očných ochorení Zdravé oči už v škôlke, odštartoval v októbri a v pláne má skontrolovať zrak ďalším 20 000 škôlkarom. Ide o skríningové meranie zraku, ktoré ÚNSS uskutočňuje v spolupráci s občianskym združením BILLA ľuďom. Agentúru SITA za ÚNSS o tom informovala Lucia Chovanová. Počas trvania minulého ročníka skontrolovali oči 15 072 deťom v 313 materských školách. Od spustenia tretieho ročníka od októbra do konca januára zmerali zrak 5 612 deťom a návštevy škôlok pokračujú.

Voľné miesta

„Ešte stále sú voľné miesta v Bratislavskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji, v ostatných krajoch sú kapacity už naplnené a merania prebiehajú podľa harmonogramu. Radi by sme preto oslovili riaditeľov materských škôl, aby neváhali a svoje škôlky zaregistrovali na bezplatné meranie na stránke www.zdraveocivskolke.sk,“ hovorí riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová. Nosnými mesiacmi bývajú mesiace marec, apríl a máj, keď býva zmeraných najviac detí. Samotné meranie pomocou špeciálneho bezdotykového prístroja (autorefraktometra) je rýchle, bezbolestné a hlavne sa robí v známom prostredí škôlky. Koordinátor z ÚNSS prístrojom pripomínajúcim väčší fotoaparát dieťa skontroluje na diaľku, zo vzdialenosti jedného metra. „Projekt Zdravé oči v škôlke sa ukazuje už dlhodobo ako veľmi prospešný, s tým, že každý rok je vydaných viac ako 2 000 odporúčaní na návštevu oftamológa. Ide o zhruba 14 percent všetkých zmeraných detí, ktorým prístroj vykázal začínajúcu alebo rozvinutú zrakovú poruchu,“ vysvetľuje koordinátorka projektu z občianskeho združenia BILLA ľuďom Jana Gregorovičová.

Viac k témam: deti, preventívna prehliadka, vyšetrenie, zrak
Zdroj: Webnoviny.sk - Očným ochoreniam detí sa dá predísť, v škôlkach môžu absolvovať bezplatné meranie zraku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 364 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner