29. november 2023
Facebook
pondelok, 25 február 2019 12:00

Epidemiológovia varujú pred kliešťami a odporúčajú najvhodnejšie obdobie na očkovanie

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Podľa epidemiológov je február najvhodnejšie obdobie na očkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde. Druhá dávka by sa podľa odborníkov mala podať koncom marca alebo začiatkom apríla ešte pred jarnou aktivitou kliešťov a tretia dávka v septembri. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, takéto očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov.

Zápal mozgu

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, keď sa vírus po zaklieštení krvnou cestou šíri v organizme, napadá nervové tkanivo a spôsobuje hlavne zápal mozgu. V prvej fáze sa prejavuje ako chrípka, keď sa vírus v organizme množí. Potom nastáva utlmenie, pričom niektoré ochorenia v tejto fáze skončia. Druhá fáza sa prejavuje buď príznakmi zápalu mozgových blán, alebo sa pridružia úporné bolesti hlavy a silné vracanie. Môže poškodiť pohybové, rečové, pamäťové i ďalšie mozgové centrá a pri ťažkom priebehu zanecháva aj trvalé následky, pacient s nedostatočnou imunitou môže aj umrieť. V SR sa očkujú tri skupiny obyvateľov. Povinne sú očkovaní pracovníci virologických laboratórií, či vedci, ktorí zbierajú kliešte v prírode na výskum. Druhou skupinou vzhľadom na profesionálne riziko sú pracovníci v lesoch, geológovia, zememerači, či športovci, ktorí sa venujú orientačnému behu a pohybujú sa v známych endemických oblastiach. Tretiu skupinu tvoria občania, ktorí sa dávajú očkovať na vlastnú žiadosť.

Najvyššia chorobnosť

Endemické oblasti (miesta s najväčším výskytom infikovaných kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh od prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. „V tejto oblasti zaznamenávame mnoho rokov najvyššiu chorobnosť, aj keď treba povedať, že v SR nie je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu vysoká. Ide ročne o 70 až 150 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, ktorá trvá v priemere dva týždne,“ uviedla vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová. Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska, Nitriansky kraj a hlavne jeho južnejšie okresy. Výskyt infikovaných kliešťov ale zaznamenávajú odborníci aj napríklad vo vyšších zemepisných výškach, ako je Slovenské rudohorie.

Veľká epidémia

Tak ako kliešť môže chorobu preniesť okrem človeka aj na zvieratá, môže sa človek od infikovaných zvierat aj nakaziť. Vírusom sa ľahko nakazia hlavne kozy a vírus sa vylučuje do mlieka. Toto ochorenie sa teda môže preniesť aj pri konzumácii mlieka nakazených kôz a výrobkov z tohto mlieka, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované. „Je známa veľká epidémia z roku 1951, keď v okrese Rožňava ochorelo vyše 600 ľudí po konzumácii kravského mlieka, miešaného s kozím. Menšie epidémie sa vyskytujú každý rok, najčastejšie po konzumácii výrobkov, kde bol použitý mix ovčieho a kozieho mlieka, ktoré neprešlo dostatočným tepelným spracovaním,“ doplnila Avdičová.

Viac k témam: epidemiológovia, kliešte, kliešťová encefalitída, očkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Epidemiológovia varujú pred kliešťami a odporúčajú najvhodnejšie obdobie na očkovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 356 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner