21. máj 2024
Facebook
utorok, 05 marec 2019 13:00

Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV

Written by 
Rate this item
(0 votes)

SEATTLE 5. marca (WebNoviny.sk) - Transplantácia kmeňových buniek zbavila nemenovaného Londýnčana vírusu HIV, ktorý mu diagnostikovali v roku 2003. V roku 2012 začal užívať lieky na liečbu ochorenia. V tom istom roku mu diagnostikovali Hodgkinov lymfóm, pričom v roku 2016 súhlasil, že bude proti rakovine bojovať transplantáciou kmeňových buniek.

Darca s génovou mutáciou

Jeho lekári pritom zistili, že vďaka vhodnému darcovi, by sa im mohlo podariť vyliečiť ho týmto spôsobom aj z HIV. Napokon našli darcu s génovou mutáciou, ktorá ponúka prirodzenú rezistenciu proti HIV. Transplantácia zmenila pacientov imunitný systém a stal sa odolný voči HIV. Dobrovoľne prestal užívať lieky, aby zistil, či sa vírus vráti. To sa však nestalo a aj po 18 mesiacoch od transplantácie nenašli po HIV ani stopu. Doteraz bol jediným človekom, ktorého lekári zbavili HIV, Američan Timothy Ray Brow. Ten podstúpil liečbu v Nemecku a už dvanásť rokov od transplantácie si môže užívať život bez HIV.

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné a u niektorých pacientov zlyhávajú. Takisto nie sú praktické, keďže vírusom HIV sú nakazené milióny ľudí. Keith Jerome z Fred Hutchinson Cancer Research Center v americkom meste Seattle uviedol, že najnovší prípad "potvrdil, že vyliečenie Timothyho Browna nebola len náhoda a dá sa to zopakovať". O prípade informovali v pondelok v magazíne Nature a budú o ňom diskutovať aj na konferencii o HIV v Seattli. Brown by sa chcel stretnúť s londýnskym pacientom a povzbudiť ho, aby o liečbe verejne hovoril.

Viac k témam: HIV, transplantácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 350 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner