14. júl 2024
Facebook
štvrtok, 28 marec 2019 18:00

Kontrolóri varujú pred vedľajšími účinkami fluorochinolónových antibiotík

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyzval na obmedzenie používania fluorochinolónových antibiotík. Ako úrad informoval na svojej internetovej stránke, môžu spôsobovať závažné vedľajšie účinky, ktoré postihujú najmä svaly, kĺby, nervový a zmyslový systém. Keďže ide o širokospektrálne antibiotiká s veľmi dobrou účinnosťou, aj na Slovensku preto podľa ústavu patria medzi často používané lieky napriek tomu, že sú známe ich riziká.

Nariadili obmedzenie používania

Európska komisia nariadila obmedzenie používania chinolónových a fluorochinolónových antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ na základe preskúmania ich nežiaducich účinkov Európskou liekovou agentúrou. Pri užívaní fluórochinolónových antibiotík boli podľa ŠÚKL zaznamenané závažné nežiaduce účinky ako zápal alebo roztrhnutie šľachy, bolesti a opuchy kĺbov, ťažkosti s chodením, tŕpnutie končatín, pálivá bolesť, únava, depresia, problémy s pamäťou, spánkom, zrakom a sluchom a zmena chuti a čuchu. Uvedené nežiaduce účinky sú známe a boli zahrnuté do Písomnej informácie pre používateľa (PIL) aj do Súhrnu charakteristických vlastností lieku (SPC). Na Slovensku je registrovaných 34 liekov s obsahom ofloxacínu, ciprofloxacínu, pefloxacínu, norfloxacínu, levofloxacínu a moxifloxacínu, pre ktoré budú platiť obmedzenia indikácií.

Nebudú liečiť niektoré ochorenia

Fluorochinolónové antibiotiká sa v súlade s novými obmedzeniami už nebudú môcť používať na liečbu infekcií, ktoré sa môžu zlepšiť aj bez antibiotickej liečby alebo nie sú závažné (napr. infekcie horných dýchacích ciest), na liečbu nebakteriálnych infekcií, napr. nebakteriálnej (chronickej) prostatitídy a na prevenciu cestovateľskej hnačky alebo opakujúcich sa infekcií dolných močových ciest. Nebudú sa môcť používať ani na liečbu miernych alebo stredne závažných bakteriálnych ochorení, okrem prípadov, kedy sa nemôžu použiť iné antibakteriálne lieky (liek druhej voľby), ďalej na liečbu pacientov, u ktorých sa v minulosti vyskytli závažné nežiaduce účinky pri užívaní fluorochinolónových alebo chinolónových antibiotík a v kombinovanej liečbe s kortikosteroidmi. Zvýšená opatrnosť sa podľa ŠÚKL vyžaduje aj pri liečbe fluorochinolónovými antibiotikami u starších pacientov, pacientov s ochorením obličiek a pacientov po orgánovej transplantácii.

Mali by navštíviť lekára

Ako ústav upozornil, nežiaduce účinky sa môžu prejaviť do dvoch dní od začatia liečby, ale aj niekoľko mesiacov po ukončení liečby. Vyzval pacientov, aby prestali užívať fluorochinolónové antibiotiká a navštívili svojho lekára pri prvom náznaku poranenia šľachy, napr. pri bolesti alebo opuchu. Tiež v prípade bolesti, tŕpnutia, pálenia, svrbenia, znecitlivenia alebo slabosti v končatinách. Pacienti by mali prestať užívať tieto lieky aj pri opuchu pleca alebo končatiny, ak majú ťažkosti s chodením, cítia sa unavení alebo deprimovaní, majú problémy s pamäťou alebo so spánkom alebo si všimli zmenu zraku, sluchu, chuti alebo čuchu. "Riziko bolesti a opuchu kĺbov a poranenie šliach je vyššie, ak máte viac ako 60 rokov, ak máte problémy s obličkami alebo ak ste po orgánovej transplantácii," upozornil ŠÚKL Pri podozrení na nežiaduci účinok je okrem návštevy lekára podľa ústavu potrebné aj jeho nahlásenie. "Nežiaduce účinky môžete hlásiť priamo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, napríklad prostredníctvom online formuláru," doplnil ŠÚKL.

Viac k témam: Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrolóri varujú pred vedľajšími účinkami fluorochinolónových antibiotík © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 354 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner