17. október 2019
Facebook

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda strany Smer-SD Robert Fico opakovane na štvrtkovom tlačovom brífingu neodpovedal na otázku, či bol, alebo nebol v byte na Vazovovej ulici, kde vznikla údajne kauza Gorila.

Problém Dzurindovej vlády

Tvrdil, že kauza je problémom druhej vlády Mikuláša Dzurindu, za ktorej sa podľa neho rozkrádal hromadne štátny majetok. Fico túto argumentáciu používa od roku 2011, keď bol zverejnený analytický prepis zvukovej nahrávky s označením Gorila. „Jasné, že som sa s pánom Haščákom stretol. Sú spoločenské podujatia, športové podujatia, kde sa tomu jednoducho nevyhnete. Ale on chce Smer-SD zničiť. Prečo nejdete za pánom Dzurindom? Prečo nejdete za pánom Hrušovským? Prečo nejdete za pánom Bugárom? Strana Smer s kauzou Gorila nemá absolútne nič, my sme boli opozičná strana,“ povedal Fico.

Pochybnosti v účtovníctve nenašli

V byte na Vazovovej ulici v Bratislave sa údajne stretával šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s viacerými vtedajšími politikmi. V stredu navyše dostali viaceré slovenské redakcie anonymný e-mail, v ktorom bol odkaz na spomínanú zvukovú nahrávku. „Ja vidím celý problém v tom, že si médiá a opoziční poslanci urobili zo mňa očistec. Nikto nechcel hovoriť o privatizáciách, pretože boli Dzurinda a Mikloš za hviezdy. Aj keby to bola tisíckrát pravda, povedzte mi, kde som ja zlyhal? My sme boli v tom čase opozičná strana. Naše účtovníctvo bolo minimálne 15-krát kontrolované. Nikdy nikto žiadne pochybnosti v dokumentoch nenašiel,“ dodal Fico. V zvukovej nahrávke sa totiž spomína aj financovanie strany Smer.

Viac k témam: kauza Gorila, predseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico priznal stretnutie s Haščákom, ale odmieta účasť Smeru na kauze Gorila © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. októbra, 11:38
Vo štvrtok na pôde bratislavského Ústavu na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody pokračuje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v hodnote približne 70 miliónov eur. Senát Špecializovaného trestného súdu naplánoval výsluch ďalších svedkov. Vypovedať by mali podnikatelia Ján Kováčik a Jozef Dučák, a takisto predstaviteľ americkej spoločnosti CME (akcionár Markízy) Fred Klinkhammer. Pojednávanie sa koná bez obžalovaného podnikateľa Mariana K. Súdu totiž zaslal žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti.  Obžalovaný Pavol R. je, naopak, na pojednávaní prítomný, pričom prvou vypočutou svedkyňou bola jeho exmanželka Viera.

Rusková hovorila aj o kauze Gamatex

V deň, keď v roku 2000 išiel bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. údajne podpisovať zmenky v hodnote 500 miliónov vtedajších korún, povedal o tom svojej vtedajšej manželke Viere. Pripustila však, že spomínané zmenky nikdy nevidela. Viera Rusková vo svojej výpovedi opísala kauzu Gamatex v roku 1998, pričom potvrdila, že riešením situácie, keď televízii hrozila strata licencie, keďže práva z nej prešli na spoločnosť Gamatex Mariana K., bolo vyplatenie 80 miliónov korún za kúpu Gamatexu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie) Zároveň jej však vtedy manžel povedal, že „Marian K. chce záruku do budúcnosti, chce 500 miliónov korún“. Rusková tiež uviedla, že Mariana K, dodnes neznáša a prísľub ďalších peňazí pre neho považovala za výpalné. S prísľubom však súhlasila, keďže podľa vlastných slov očakávala, že televíziu budú s Pavlom R. úspešne viesť ďalších 10 až 15 rokov, preto sa to oplatí. Neskôr si údajne myslela, že spomenutú sumu vyplatil Marianovi K. podnikateľ Ján Kováčik, ktorý kúpil podiel v Markíze. „Jano mal na to peniaze,“ uviedla s tým, že Kováčik o záväzku vedel. Kováčik by mal pred súdom vypovedať v popoludňajších hodinách. Rusková v kauze zmeniek nevypovedala v prípravnom konaní ani v predošlých občianskoprávnych sporoch. Vysvetlila to tým, že jej exmanžel ju nechcel do celej veci zaťahovať. Vo veci podľa vlastných slov vypovedá z vlastnej iniciatívy a odmietla, že by ju v dnešnej výpovedi niekto usmerňoval.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Znalecké posudky

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala. Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu," konštatuje Markíza.

Urovnanie kauzy Gamatex

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou jeho vtedajšej spoločníčky Silvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Súd už vypočul aj obžalovaných

V tejto kauze sa zatiaľ uskutočnilo pred senátom Špecializovaného trestného súdu celkovo osem pojednávaní, pri ktorých súd vypočul oboch obžalovaných a vypovedali aj viacerí bývalí a súčasní predstavitelia Markízy. Ako svedok vypovedal tiež Štefan A., ktorý je vo veci síce obvinený, ale vyčlenený na samostatné konanie. S vylúčením verejnosti vypovedal aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Podľa prokurátora jeho výpoveď potvrdila verziu obžaloby, že zmenky boli sfalšované. Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze zmenky: Ďalšie peniaze pre Kočnera považovala Ruskova exmanželka za výpalné © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalého anglikánskeho dekana pôsobiaceho v austrálskej oblasti Newcastle poslali na osem rokov za mreže za znásilnenie 15-ročného chlapca. Graeme Lawrence v roku 1991 pozval tínedžera po koncerte v miestnej katedrále k sebe domov, kde ho prinútil ľahnúť si na podlahu a znásilnil ho. Sedemdesiatsedemročný odsúdený vo štvrtok uviedol, že obeť nikdy nevidel, čo mu však sudca Tim Gartelmann neuveril a dodal, že kňaz zneužil svoje postavenie a znásilnil maloletého. Po štyroch rokoch a šiestich mesiacoch bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie. Lawrence bol dekanom 24 rokov. Anglikánska cirkev ho v roku 2012 zbavila kňazstva po tom, ako na verejnosť prenikli obvinenia voči nemu. Je zároveň druhým vysokopostaveným duchovným, ktorého v Austrálii odsúdili za zneužívanie detí. Pred ním odsúdili na šesť rokov za mrežami katolíckeho kardinála Georgea Pella, ktorý v 90. rokoch minulého storočia sexuálne napadol dvoch chlapcov.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk - Odsúdili bývalého anglikánskeho duchovného, ktorý po koncerte v katedrále znásilnil tínedžera © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Zmluva o prenájme parkovacích plôch medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI je neplatná. Okresný súd Košice I. na svojom druhom pojednávaní vo veci žaloby mesta Košice voči spoločnosti EEI zamietol návrh EEI na prerušenie konania a zároveň vyhovel návrhu právnych zástupcov mesta Košice na vydanie medzitýmneho rozsudku. V tomto prípade ide o hlavnú žalobu mesta, nie o konanie týkajúce sa neodkladného opatrenia. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Rozhodol o neplatnosti zmluvy

Ako ďalej uviedol, okresný súd sa priklonil k právnemu názoru Mesta Košice a rozhodol o neplatnosti nájomnej zmluvy. O ďalších sporných otázkach, ako o vyprataní dotknutých mestských pozemkov, respektíve o finančnej náhrade bude súd rozhodovať až po nadobudnutí právoplatnosti medzitýmneho rozsudku. Rozhodnutie by malo byť doručené mestu do 30 dní. Účastníci konania majú podľa zákona možnosť podať odvolanie do 15 dní od doručenia rozsudku. Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček víta rozhodnutie súdu a verí, že aj ďalšie súdne konania v tejto veci sa budú vyvíjať v prospech mesta. „Nielen my, Právnická fakulta UPJŠ, viacero právnych autorít na Slovensku, ale aj súd sa stotožnil s tým, že nájomná zmluva s EEI je neplatná. To dokazuje správnosť nášho rozhodnutia, keď sme začiatkom roka prebrali parkovací systém v meste a podnikli odvtedy aj viacero dôležitých krokov, aby mohol začať fungovať,“ konštatoval primátor Polaček.

Spoločnosť EEI nesúhlasí

Spoločnosť EEI je naďalej presvedčená o platnosti zmluvy s mestom Košice. Pre agentúru SITA to uviedla spoločnosť EEI v reakcii na stredajšie rozhodnutie okresného súdu. „Súd nám, z nepochopiteľných dôvodov, vyjadrenie mesta Košice z augusta 2019 doručil až minulý týždeň v piatok. Našou odpoveďou k tomuto vyjadreniu, ktoré sme doručili na pojednávaní, sa sudca už fakticky nezaoberal. Uvedený postup vzbudzuje pochybnosti o zákonnosti súdneho konania. Medzitýmny rozsudok sudca nijako na pojednávaní neodôvodnil, preto počkáme na jeho písomné vyhotovenie, aby sme sa mohli kvalifikovane vyjadriť k argumentom, o ktoré sa súd opiera. Napriek tomu sa domnievame, že existujú viaceré hmotnoprávne dôvody a procesné pochybenia odôvodňujúce podanie odvolania,“ uviedla spoločnosť EEI a dodala, že ide len o prvostupňové rozhodnutie, ktoré nenadobudne právoplatnosť, lebo bude podrobené preskúmaniu krajským súdom. „Naďalej sme presvedčení, že nájomná zmluva je platná,“ dodali.

Viac k témam: spoločnosť EEI s.r.o.
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd rozhodol o neplatnosti zmluvy o prenájme parkovísk medzi Košicami a EEI, spoločnosť nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump nemal námietky voči dohode Kurdov s Ruskom a sýrskou vládou, ktorej cieľom je ochrániť ich pred tureckou ofenzívou na severovýchode Sýrie. Oznámil to v stredu v noci prostredníctvom kurdských médií veliteľ sýrskych kurdských síl Mazlúm Kobani. Podľa jeho slov dal Trump dohode v podstate zelenú. "Nie sme proti. Podporujeme to," povedal podľa veliteľa prezident. Kobani a Trump spolu hovorili telefonicky v pondelok, deň po tom, čo kurdské sily oznámili spečatenie dohody.

Zastavenie tureckej invázie

Dohoda nasledovala po stiahnutí amerických vojakov z oblasti, na ktorú sa chystalo zaútočiť Turecko. Sýrski kurdskí bojovníci spolupracovali s Američanmi v boji proti Islamskému štátu (IS) od roku 2014. Podľa Kobaniho je však teraz ich prioritou zastavenie tureckej invázie. O tom, čo sa stane so zajatými militantmi z IS a ich rodinami, budú podľa neho rozhodovať jeho sily.

Prímerie s Kurdami

Do Turecka momentálne smeruje americká delegácia, ktorú vedú americký viceprezident Mike Pence s ministrom zahraničia Mikeom Pompeom. Do krajiny by mali doraziť vo štvrtok popoludní. Ich cieľom je dotlačiť Ankaru do prímeria s Kurdmi. Rusko v stredu tiež oznámilo, že je pripravené zohrať v konflikte úlohu sprostredkovateľa. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že Moskva bude po odchode Američanov naďalej podporovať zbližovanie sa Kurdov a sýrskej vlády.

Viac k témam: americká armáda, americký prezident, Kurdi, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump schválil dohodu s Moskvou a Damaskom, prioritou Kurdov je zastavenie tureckej invázie © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Od začiatku budúceho roka sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku. Podľa novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za SNS, ktorú schválil parlament, sa minimálne dôchodky namiesto životného minima naviažu na priemernú mzdu na Slovensku. Základná minimálna penzia po získaní 30 rokov dôchodkového poistenia tak bude od roku 2020 dosahovať 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V budúcom roku tak minimálny dôchodok pri 30 rokoch poistenia dosiahne 334,30 eura. V tomto roku pritom minimálna penzia pri 30 rokoch dôchodkového poistenia dosahuje 136 % zo sumy životného minima, teda 278,90 eura. Pri získaní viac ako 30 rokov a menej ako 40 rokov dôchodkového poistenia sa základný minimálny dôchodok bude zvyšovať za každý rok o 2 % zo sumy životného minima a pri 40 a viac rokoch dôchodkového poistenia za každý rok o 3 % zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Dve percentá zo sumy životného minima pritom v súčasnosti predstavujú 4,2 eura a tri percentá 6,3 eura.

Technická realizácia  je otázna

Pôvodne sa mali minimálne penzie naviazať na priemernú mzdu až od 1. januára 2021. Poslankyňa NR SR za SNS Magdaléna Kuciaňová však uspela s pozmeňujúcim návrhom, aby sa nové nastavenie súm minimálnych dôchodkov zaviedlo už od 1. januára budúceho roka. Poukázala na sociálny aspekt novely zákona z hľadiska osôb, ktoré pracovali pred rokom 1989. "Nie často mohli objektívne ovplyvniť svoju výšku odvodov," zdôraznila. Poslanec NR SR za Smer-SD Ľubomír Vážny, ktorý je súčasne generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne, pritom ešte pred hlasovaním neúspešne upozornil na to, že novelu zákona nie je možné technicky zrealizovať od začiatku budúceho roka. "Vecne a technicky to nie je možné, ledva to budeme vedieť zrealizovať od roku 2021," povedal. Nezaradený poslanec NR SR Jozef Mihál v rozprave upozornil na to, že súčasná vláda prijatím nového systému stanovovania minimálnych dôchodkov necháva budúcej vláde sekeru 150 miliónov eur ročne.

Sociálna poisťovňa zásadne nesúhlasí

Podľa neho prijatím novely zákona vzrastie solidarita, čo je podľa neho zneužiteľné platiteľmi odvodov. Nový systém minimálnych penzií považuje za nekoncepčný. Poslankyňa NR SR za Most-Híd Irén Sárközy v rozprave poukázala na to, že zvýšením minimálnych dôchodkov ich naviazaním na priemernú mzdu ľudia nebudú motivovaní platiť vyššie sociálne odvody. S naviazaním minimálnych dôchodkov na priemernú mzdu zásadne nesúhlasí Sociálna poisťovňa. Považuje to za nekoncepčný zásah do systému dôchodkového poistenia, potierajúci princíp zásluhovosti a prehlbujúci princíp solidarity. "Zvyšovanie miery solidarity bude mať nepochybne dopad na motiváciu platiť poistné na dôchodkové poistenie," upozorňuje Sociálna poisťovňa, ktorej generálnym riaditeľom je poslanec NR SR za Smer-SD Ľubomír Vážny. Sociálna poisťovňa upozornila na to, že novela zákona o sociálnom poistení od národniarov koncepčne nerieši najnižšie dôchodky, teda dôchodky tých, ktorí nie vlastnou vinou dosahovali nízke zárobky a nesplnili tak podmienky na získanie minimálnej penzie.

Narušenie princípu zásluhovosti

Veľké výhrady má k novele zákona od SNS aj ministerstvo práce a sociálnych vecí, podľa ktorého ide o významné narušenie princípu zásluhovosti v dôchodkovom poistení. "U významného podielu poistencov by výška príjmu v ekonomicky aktívnej časti života nemala pri určení sumy starobného dôchodku význam, keďže suma ich dôchodku bude rovnaká ako v prípade poistencov poberajúcich minimálny dôchodok, ktorí prispievali do systému výrazne menej," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Napríklad pri 30 rokoch dôchodkového poistenia by rovnaký minimálny dôchodok dostávali tí, ktorí by penzijné odvody platili zo sumy 272 eur pri práci na čiastočný úväzok a tí, ktorých hrubá mzda by bola 848 eur. "Je dôvodné predpokladať, že uvedené bude podstatná časť dôchodcov považovať za znevýhodňujúce," upozorňuje rezort práce a sociálnych vecí.

Podmienka na minimálny dôchodok

Minimálny dôchodok sa na Slovensku zaviedol od júla 2015. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok je získanie najmenej 30 kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok dosahuje 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 278,90 eura. Suma minimálnej penzie sa zvyšuje za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia minimálna penzia v tomto roku predstavuje 352,80 eura.

Viac k témam: minimálny dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Dankove dôchodky prešli, od januára dostane 200-tisíc dôchodcov viac © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zatiaľ nevypovedal na polícii v prípade údajnej zvukovej nahrávky medzi ním a Marianom K. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca polície Michal Slivka s tým, že výsluch Trnku sa uskutoční v dohľadnom čase. Polícia zaistila zvukovú nahrávku pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V nahrávke sa spomína najmä kauza Gorila, ktorou bol údajne vydieraný šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Trnka autenticitu nahrávky spochybnil. V najbližších dňoch sa má rozhodnúť, či zostane ďalej prokurátorom. Jeho odchod žiada aj rada prokurátorov, podľa ktorej pôsobenie Trnku vo funkcii vrhá zlé svetlo na celú inštitúciu. O prípade bude diskutovať aj parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorý pozve na zasadnutie ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD) a šéfa polície Milana Lučanského. „Svedok bude vypočutý v blízkej dobe, viac informácií zatiaľ nie je možné poskytnúť,“ povedal Slivka.

Viac k témam: kauza Gorila
Zdroj: Webnoviny.sk - Trnka bude na polícii vypovedať v prípade údajnej zvukovej nahrávky s Kočnerom © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Pred nemecký súd sa vo štvrtok postaví bývalý dozorca z nacistického tábora, 93-ročný Bruno Dey, ktorý je obvinený zo spoluúčasti na masových vraždách počas druhej svetovej vojny. Pripisujú mu spoluvinu za smrť 5 230 väzňov z rokov 1944 - 1945 v tábore Stutthof, ktorý sa nachádzal na území dnešného severného Poľska. Informuje o tom britská BBC.

Vedel o krutostiach

Dey sa priznal k tomu, že slúžil v tábore a vedel o krutostiach, ktoré sa tam diali. Odmieta však spoluúčasť na akejkoľvek vražde. Súd je pravdepodobne jedným z posledných proti dozorcovi z vtedajších nacistických táborov. Pojednávania sa pre Deyov zdravotný stav obmedzia na dve hodiny nie viac ako dvakrát do týždňa.

Zabíjanie židovských väzňov

Prokuratúra tvrdí, že Dey, ktorý mal v čase nástupu do služby v Stutthofe okolo 17 rokov, bol súčasťou vražednej mašinérie. Súd má rozhodnúť, či vedome podporil zabíjanie židovských väzňov, ako tvrdí obžaloba. Keďže v tom čase ešte nemal 21 rokov, budú ho súdiť ako mladistvého. Prokuratúra prípad otvorila až v roku 2016, po tom, ako vyšetrovatelia našli v archívoch Stutthofu oblečenie SS s jeho menom a podpisom.

Viac k témam: koncentračný tábor, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Dozorca z koncentračného tábora predstúpi pred súd, pripisujú mu spoluvinu za smrť 5230 väzňov © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Traja bývalí príslušníci Slovenskej informačnej služby, ktorých tento týždeň zadržali pri záťahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), už čelia obvineniam. Vyplýva to z informácií, ktoré vo štvrtok zverejnila polícia na sociálnej sieti. Stanislav Ž. je obvinený z nedovoleného ozbrojovania a vydierania, Pavol F. čelí okrem vydierania obvineniu z drogovej trestnej činnosti a Ján F. je obvinený z vydierania. Polícia uviedla, že počas akcie Hyena súvisiacej s násilnou trestnou činnosťou, drogami a nedovoleným ozbrojovaním zadržali policajti deväť osôb, prehľadali 18 rôznych priestorov. Zaistili strelné zbrane, strelivo a väčšie množstvo drog. Okrem trojice bývalých príslušníkov SIS boli pre drogy obvinení aj ďalší traja ľudia. Piatich zo zadržania vyšetrovateľ prepustil, na štyroch podá podnet na väzbu, o ktorej rozhodne súd.

Viac k témam: nedovolené ozbrojovanie, SIS Slovenská informačná služba
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Traja zadržaní exsiskári čelia obvineniam z nedovoleného ozbrojovania aj vydierania © SITA Všetky práva vyhradené.

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte utrpel modriny a odreniny po páde zo zaparkovanej motorky v areáli prezidentského paláca. Ľahké zranenia však nenarušia jeho plánovaný program, povedal vo štvrtok jeho hovorca Salvador Panelo. "Je pravda, že prezident sa vozil na motorke. Spadol v stredu v noci po tom, ako ju zaparkoval," pokračoval. Duterte sa podľa Panela pred pádom načahoval za svojou topánkou. Modriny a odreniny má podľa neho na lakti a kolene. Prezident vo štvrtok oddychoval a jeho zotavenie si nebude podľa hovorcu vyžadovať lekársky zákrok. Sedemdesiatštyriročný prezident je nadšencom jazdy na veľkých motorkách ako Harley Davidson a v minulosti mal aj vážnu nehodu, ktorej následky podľa vlastných slov cíti dodnes.

Viac k témam: motorkár
Zdroj: Webnoviny.sk - Filipínsky prezident Duterte sa zranil, spadol zo zaparkovanej motorky © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3428

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner