03. október 2023
Facebook

3.10.2023 (SITA.sk) - Hnutie OĽaNO a priatelia odmieta volebnú korupciu. Na tlačovej besede to povedal Peter Pollák ml. (platforma Pačivale Roma, zvolený za koalíciu OĽaNO a priatelia, a Za ľudí). Dôvod, ktorý mobilizoval ľudí, aby volili OĽaNO a rómsku platformu Pačivale Roma, bol podľa Polláka ml. Robert Fico (Smer-SD).

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Ficovi sa Pollák na tlačovke i poďakoval. Doplnil tiež, že Rómov zmobilizovala predstava toho, čo ich čaká s Robertom Ficom i Milanom Uhríkom (Republika), ak sa dostanú k moci. Pollák ml. na tlačovej besede ukázal fotografiu, na ktorej si predsedovia Smeru a Republiky podávajú ruky.

Fotografia mala vyvolať strach

Predmetnú fotografiu vraj ukazovali i obyvateľstvu v rómskych osadách. Pollák ml. tvrdí, že navštívili 104 lokalít a výraznú kampaň viedli i na sociálnych sieťach. Zdôraznil tiež, že v kampani komunikovali s rómskym obyvateľstvom v rómčine. „Jednoducho tí ľudia sa báli. A boja sa dodnes, lebo Fico voľby vyhral," konštatoval Pollák ml. Fico podľa neho zloží i vládnu koalíciu, a hoci sa Republika nedostala do parlamentu, predseda strany Smer sa podľa Pollákovho názoru rétorikou priblížil Uhríkovi i Milanovi Mazurekovi (Republika).

Úspech najmä v osadách

Politický subjekt reagoval na medializované informácie o tom, že koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí v sobotňajších predčasných parlamentných voľbách dosiahla volebný úspech najmä v oblastiach s početným rómskym obyvateľstvom.Viac k témam: antikampaň, Kampaň, Predčasné voľby na Slovensku 2023, predseda OĽaNO, predseda Smer-SD, Volebná korupcia
Zdroj: SITA.sk - Hnutie OĽaNO a priatelia odmieta volebnú korupciu pomocou fotografie. K úspechu v osadách im mali pomôcť iné faktory © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Nórsko uvalilo ďalšiu sériu sankcií proti Rusku, čím sa pripojilo k podobnému opatreniu Európskej únie. Oznámilo to nórske ministerstvo zahraničných vecí. Rezort spresnil, že Nórsko sa pripojilo k sankciám zo strany EÚ s určitými úpravami. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda. Nórsko podľa jeho ministerstva zahraničných vecí stále zvažuje, ako najlepšie implementovať zákaz vstupu do svojich prístavov pre lode, ktoré sú podozrievané z porušovania zákazu exportu ruskej ropy.

Viac k témam: nórske ministerstvo zahraničných vecí, Ruská ropa, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Nórsko sa pripojilo k sankciám Európskej únie voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Lanovka na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách je do piatka 6. októbra mimo prevádzky. Prechádza pravidelnou údržbou, ako aj údržbou lanového systému. Ako ďalej pre agentúru SITA vysvetlil hovorca prevádzkovateľa lanovky Marián Galajda, ide o očistenie lán v celom úseku, ich kontrolu, a následne mazanie nosných lán, ktoré je prevenciou voči poveternostným vplyvom. V budúcnosti však legendárnu červenú lanovku čaká väčšia rekonštrukcia.

Údržba čaká všetky lanovky

Mazanie lán na lanovke musia realizovať v týchto dňoch, kým ešte poriadne nemrzne. „Najmä preto, aby bola dodržaná teplotná podmienka pre aplikáciu maziva. V novembri sú už celodňové mrazy a aplikácia by nebola možná,“ vysvetlil Galajda. Celková pravidelná údržba však čaká aj ostatné lanovky v Tatrách. „Realizujú sa v rámci nej plánované výmeny olejových náplní, údržby a kontroly pohonu, kontroly núdzových pohonov a náhradných zdrojov, údržba trate, strojných a elektrických zariadení s dôrazom na bezpečnostné prvky, ako sú spínacie aparáty, bezpečnostné prvky trate,“ vymenoval práce na nich hovorca. V novembri a decembri bude nasledovať údržba pozemnej lanovej dráhy na Hrebienok a lanoviek v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese.

Nasledovať bude rekonštrukcia

V budúcnosti by mala lanovka na Lomnický štít prejsť aj veľkou rekonštrukciou. Potvrdil to predseda predstavenstva spoločnosti Tatry mountain resorts Igor Rattaj. Týkať sa bude podľa jeho slov aj ťažného zariadenia, rovnako všetkých inštrumentov. Zahŕňať bude tiež rekonštrukciu vozňa.
Visutú lanovku na Lomnický štít otvorili v roku 1941. Materiál na jej výstavbu museli na Skalnaté pleso vyvážať kone a na Lomnický štít ľudia. Na vrchol do výšky 2 634 metrov vyviezli takmer 300 ton materiálu. Lanovku stavalo približne 70 ľudí z Lendaku, Spišskej Belej a Kežmarku. Jedno montážne lano nieslo vo svojich rukách na štít 36 nosičov, informuje horské stredisko na svojej internetovej stránke.


Viac k témam: hovorca prevádzkovateľa lanovky, Lanovka, Lomnický štít, odstávka, predseda predstavenstva spoločnosti Tatry mountain resorts, Rekonštrukcia
Zdroj: SITA.sk - Lanovkou sa na Lomnický štít nevyveziete, prechádza pravidelnou údržbou © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Muž prenasledoval ženu na diaľnici D2 za jej plnej prevádzky. Čecha vo veku 46 rokov obvinil senický vyšetrovateľ zo zločinu lúpeže a prečinov obmedzovania osobnej slobody a nebezpečného vyhrážania. Incident na diaľnici D2 v smere do Českej republiky bol zrejme vyvrcholením partnerskej hádky, ktorá trvala celú cestu z okresu Komárno. „Agresívny muž mal svojej spolujazdkyni brániť ísť na WC a mal ju nútiť, pokračovať s ním, proti jej vôli, v jazde až do Českej republiky. Žena sa mala viackrát pokúsiť za jazdy vystúpiť z auta, v čom jej ale vždy zabránil. Zároveň sa jej mal niekoľkokrát vyhrážať zabitím." Informovalo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave.

Snažila sa privolať pomoc

Žene sa podarilo za jazdy vystúpiť v blízkosti obce Moravský Svätý Ján. Cez stredové zvodidlá utiekla na druhú stranu diaľnice, kde si chcela zavolať pomoc. „Muž odstavil auto na krajnici a rozbehol sa za ňou. Po tom, ako ju dobehol, ju mal zhodiť na zem a strhnúť kabelku s dokladmi a mobilom. Potom sa mal vrátiť do auta a pokračovať v jazde do Českej republiky," uviedla polícia a doplnila, že žene pomohli okoloidúci i pracovník NDS.

Až osem rokov za mrežami

Podozrivého muža policajti so súhlasom prokurátora zadržali. Po vykonaní potrebných úkonov bol obvinený z troch trestných činov. „Vyšetrovateľ zároveň podal podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie. Sudca sa s návrhom stotožnil a policajti ho eskortovali do výkonu väzby," dopĺňa polícia. Ak mu bude dokázaná vina, hrozí mu troj až osemročný trest odňatia slobody.

Viac k témam: Diaľnica D2, Obvinenie, Polícia, pracovník NDS, Prenasledovanie
Zdroj: SITA.sk - Čech naháňal ženu na diaľnici D2. Polícia muža obvinila a vzala do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl (OS) SR odštartovali v poradí desiaty ročník Medzinárodného veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB Defence & Security.

Otvorenie veľtrhu

Minister obrany Martin Sklenár spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom slávnostne prestrihli pásku a oficiálne tak otvorili priestory veľtrhu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Veľtrh IDEB Defence&Security 2023 (fotografie) Ako informoval rezort obrany, veľtrh dlhodobo podporuje exportné príležitosti slovenského obranného priemyslu a otvára mu dvere k svetovým trhom. IDEB sa koná do 5. októbra v bratislavskej Inchebe.

Najnovšia technika

„Počas nasledujúcich dvoch dní bude mať laická i odborná verejnosť príležitosť oboznámiť sa aj s najnovšou technikou, ktorá je v ostatných rokoch zavádzaná v našich ozbrojených silách," priblížilo ministerstvo obrany. Doplnilo, že súčasťou aj tohtoročného veľtrhu sú priemyselné podniky rezortu obrany, súkromné slovenské spoločnosti a tiež experti na problematiku obrany a bezpečnosti z a NATO.

Viac k témam: Minister obrany SR, veľtrh IDEB 2023, veľtrh obrannej techniky IDEB
Zdroj: SITA.sk - Sklenár s generálom Zmekom otvorili desiaty ročník veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Pápež František naznačil, že by bol otvorený požehnaniu párov rovnakého pohlavia v katolíckej cirkvi. Každá žiadosť o požehnanie by sa mala riešiť s „pastoračnou láskou“, povedal skupine kardinálov, ktorá ho požiadala o objasnenie danej otázky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Od prípadu k prípadu

„Nemôžeme byť sudcami, ktorí popierajú, odmietajú a vylučujú,“ vyjadril sa pápež. Naznačil, že žiadosti o požehnanie by sa mali posudzovať od prípadu k prípadu a povedal, že „rozhodnutia, ktoré môžu byť za určitých okolností súčasťou pastoračnej obozretnosti, by sa nevyhnutne nemali stať normou“. „Kánonické právo by nemalo a nemôže pokrývať všetko,“ skonštatoval s tým, že cirkev by mala vždy pristupovať k svojim vzťahom s ľuďmi s „láskavosťou, trpezlivosťou, porozumením, nežnosťou a povzbudením“. František však tiež prízvukoval, že cirkev stále považuje vzťahy párov rovnakého pohlavia za „objektívne hriešne“ a neuzná manželstvá takýchto párov.

Požehnanie párom rovnakého pohlavia

Biskupi v niektorých krajinách vrátane Belgicka a Nemecka začali povoľovať kňazom, aby požehnali párom rovnakého pohlavia. Postoj cirkevných orgánov v tejto veci zostáva však nejasný. V roku 2021 Kongregácia pre náuku viery po podobnej žiadosti o objasnenie zamietla povoliť takúto prax. Žiadosť bola jednou z mnohých, ktoré dostal pápež pred niekoľkotýždňovým stretnutím vo Vatikáne, ktoré sa bude zaoberať budúcnosťou cirkvi a začne sa v stredu.

Viac k témam: Biskupi, Katolícka cirkev, LGBTI, Pápež, páry rovnakého pohlavia
Zdroj: SITA.sk - Pápež František navrhuje možnosť požehnať páry rovnakého pohlavia, hoci cirkev takéto vzťahy považuje za „objektívne hriešne“ © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo obrany po minulotýždňovom ohlásení jesenných odvodov na povinnú vojenskú službu zopakovalo, že nováčikov nepošlú na frontovú líniu na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Odvedenci, vrátane tých z nových regiónov Ruskej federácie, nebudú vyslaní do zóny špeciálnej operácie," vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu na rokovaní ruského vojenského vedenia. Informuje o tom web CNN. Šojgu ďalej uviedol, že generálny štáb ruskej armády neplánuje dodatočnú mobilizáciu. „Ruské ozbrojené sily majú potrebný počet vojenského personálu na vedenie vojenskej ofenzívy," povedal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie) Za nové regióny Ruskej federácie Moskva považuje časti Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporožskej oblasti, ktoré vlani nelegálne anektovala.

Viac k témam: Povinná vojenská služba, Ruská armáda, ruské ministerstvo obrany, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ruský minister obrany Šojgu sľubuje, že nováčikov odvedených na vojenskú službu nepošlú na front © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Polícia aktuálne dokumentuje tragickú dopravnú nehodu pri Novej Bani v Žarnovickom okrese. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, pri zrážke osobného auta s motocyklom na mieste podľahol zraneniam motocyklista. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Polícia bližšie informácie poskytne neskôr.

Viac k témam: Tragická dopravná nehoda
Zdroj: SITA.sk - Zrážka s osobným autom pri Novej Bani si vyžiadala život motorkára © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - V sondovaní možnosti koalície bez Smeru-SD bude Progresívne Slovensko (PS) pokračovať aj napriek menšej pravdepodobnosti.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Uviedol to predseda PS Michal Šimečka, ktorý v utorok dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán budúcej možnej koalície. „Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať. Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico - je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom, aj poverením od pani prezidentky," uviedol Šimečka s tým, že PS do toho pôjde bez červených čiar s úprimným zájmom dohodnúť sa. O ďalších kolách rozhovorov a spätnej väzbe od partnerov bude Šimečka verejnosť súhrnne informovať.

Viac k témam: Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS), Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda strany Smer-SD
Zdroj: SITA.sk - Fico má síce v rukách najlepšie karty, ale Šimečka má po prvom kole neformálnych rozhovorov aj dobré správy © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Povinné ukladanie trestu prepadnutia majetku pri niektorých trestných činoch nie je podľa Ústavného súdu SR v súlade s ústavou.

Neprimerané zásahy do vlastníckeho práva

Ako v utorok uviedol predseda súdu Ivan Fiačan, takáto povinnosť podľa ústavného súdu odporuje princípu primeranosti trestov. Zároveň môže vytvárať neprimerané zásahy do vlastníckeho práva. Ústavný súd podľa Fiačana na jednej strane nepovažuje za opodstatnené vylučovať trest prepadnutia majetku z katalógu dostupných represívnych nástrojov a nemá dôvod ho spochybňovať, pokiaľ spĺňa základné ústavné parametre.

Návrh podala skupina poslancov

„Nesmie však ísť o spôsob, ktorý sa požiadavkám primeranosti celkom zjavne vymyká," zdôraznil Fiačan. Doplnil, že za istých okolností môže byť trest prepadnutia majetku primeraný a spravodlivý. „Rovnako je však zrejmé, že za istých okolností môže byť takýto trest neprimeraný a nespravodlivý," dodal Fiačan. Návrh na posúdenie súladu obligatórneho ukladania trestu prepadnutia majetku pri niektorých trestných činoch podala na ústavný súd skupina poslancov parlamentu.

Viac k témam: Poslanci, Prepadnutie majetku, Súdy, trest prepadnutia majetku, Trestný čin, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk - Povinné ukladanie trestu prepadnutia majetku pri niektorých trestných činoch nie je v súlade s ústavou © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7914

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner