25. apríl 2024
Facebook
pondelok, 25 december 2017 16:00

Video: Pápež v tradičnom požehnaní Urbi et Orbi hovoril o vetroch vojny aj o utrpení detí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

VATIKÁN 25. decembra (WebNoviny.sk) - V tradičnom vianočnom požehnaní Urbi et Orbi (Mestu a svetu) sa pápež František prihovoril za skoré vyriešenie konfliktov v krízových oblastiach, hovoril o "vetroch vojny", ktoré dnes dujú po celom svete a vyhlásil, že ľudstvo ako celok sa podľa neho necháva ovládať "zastaraným modelom vývoja". Leitmotívom príhovoru, ktorý pápež predniesol na prvý sviatok vianočný pred preplneným Námestím sv. Petra vo Vatikáne, bolo utrpenie detí v jednotlivých častiach sveta.

Ekonomické problémy rodín

Pápež sa postupne venoval sporu medzi Izraelom a Palestínou, situácii v Sýrii, Iraku, Jemene, odkaz poslal aj do Severnej Kórey, a tiež na Ukrajinu. Spomenul aj ekonomické problémy, ktorým čelia rodiny na mnohých miestach sveta, a podobne ako v kázni na polnočnej omši sa venoval aj otázke utečencov. Odporúčame:
Video: Pápež František venoval polnočnú omšu utečencom "Naším svetom dujú vetry vojny a zastaraný model vývoja naďalej spôsobuje ľudský, spoločenský a environmentálny úpadok," povedal v požehnaní Urbi et Orbi František. "Vidíme Ježiša v deťoch na Blízkom východe, ktoré naďalej trpia z dôvodu narastajúceho napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. V tento sviatočný deň, prosme Pána za mier pre Jeruzalem a Svätú zem. Modlime sa za to, aby medzi týmito stranami prevládol dialóg a aby sa prostredníctvom neho konečne podarilo dosiahnuť riešenie, ktoré umožní mierové spolužitie dvoch štátov v rámci obojstranne odsúhlasených a medzinárodne uznaných hraníc," povedal pápež.
"Vidíme Ježiša v deťoch, ktoré spolu s ich rodinami trpia násilím počas konfliktu na Ukrajine, ako aj jeho vážnymi dopadmi na humanitárnu situáciu. Modlime sa za to, aby Pán čoskoro zoslal mier na túto milovanú krajinu," pokračoval František. "Vidíme Ježiša v deťoch nezamestnaných rodičov, ktorí bojujú o to, aby mohli svojim potomkom zaistiť bezpečnú a mierovú budúcnosť. A aj v deťoch, ktorým ich detstvo bolo ukradnuté a ktoré sú už od veľmi útleho veku nútené pracovať alebo si ich najímajú ako vojakov bezškrupulózni žoldnieri. Vidíme Ježiša v deťoch, ktoré musia opustiť svoju krajinu a cestovať samé v neľudských podmienkach, a ktoré sa stávajú ľahkým terčom pre obchodníkov s ľuďmi," povedal pápež vo vianočnom príhovore.

Na polnočnej omši aj o utečencoch

O utečencoch hovoril pápež aj na polnočnej vianočnej omši v Bazilike sv. Petra. Púť Márie a Jozefa prirovnal k migrácii miliónov ľudí, ktorí opúšťajú svoju domovinu v nádeji na lepšiu budúcnosť, či jednoducho v snahe zachrániť si holý život. František vyjadril nádej, že nikto si snáď nemyslí, "že pre nich na tomto svete nie je dostatok miesta". Aj Mária s Jozefom prišli podľa neho tam, "kde pre nich ´nebolo miesto´". "Putovanie Márie s Jozefom sa odráža v mnohých cestách. Vidíme tento predobraz v osude, ktorému sú v dnešných dňoch vystavené celé rodiny. Vidíme ho odrážať sa v miliónoch ľudí, ktorí si nezvolili sami, že chcú odísť, ale sú vyháňaní z ich domovov a opúšťajú svojich milovaných," povedal František. "V mnohých prípadoch je ich odchod naplnený nádejou, vierou v lepšiu budúcnosť. Ale pre mnohých má ich odchod len jediné meno: Záchrana," odznelo v pápežovej kázni. "Boh je - často nerozoznateľne - prítomný v nevítanom návštevníkovi, ktorý kráča ulicami našich miest a obcí, ktorý cestuje našimi autobusmi a klope na naše dvere," povedal pápež. "Vianoce sú časom, kedy môžeme transformovať silu strachu na silu lásky k blížnemu," ukončil pápež vianočnú kázeň.

Viac k témam: Pápež František, Urbi et Orbi (Mestu a svetu), Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pápež v tradičnom požehnaní Urbi et Orbi hovoril o vetroch vojny aj o utrpení detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 173 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner