24. október 2020
Facebook
piatok, 20 apríl 2018 12:00

Trump podľa poznámok exšéfa FBI uvažoval o väznení novinárov a Putin mu hovoril o prostitútkach

Written by 
Rate this item
(0 votes)

WASHINGTON 20. apríla (WebNoviny.sk) - Americké ministerstvo spravodlivosti poskytlo Kongresu poznámky bývalého riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho o jeho komunikácii s prezidentom Donaldom Trumpom. Rezort poslal Kongresu a niekoľkým senátnym komisiám verzie poznámok podliehajúce utajeniu, ale aj neutajované dokumenty, informoval v liste trom predsedom Republikánskej komisie námestník ministra spravodlivosti Stephen Boyd.

Prezident sa zveril Comeymu

Podľa agentúry The Associated Press (AP), ktorej sa podarilo získať 15 strán z daných poznámok, obsahujú detaily o niekoľkých stretnutiach exšéfa FBI s Trumpom v prvých mesiacoch jeho vlády. Niektoré z týchto stretnutí Comey, ktorého z funkcie odvolali v máji 2017, popísal vlani počas svojej výpovede pred Kongresom aj vo svojej novej knihe A Higher Loyalty. Odporúčame:
So ženami zaobchádza, akoby boli kusy mäsa a neustále klame, pustil sa do Trumpa exšéf FBI Poznámky, ktoré dostal aj špeciálny prokurátor Robert Mueller, popisujú napríklad rozhovory o Trumpovi a prostitútkach v Moskve, bývalom prezidentovom poradcovi pre národnú bezpečnosť Michaelovi Flynnovi či večeru, pri ktorej prezident požiadal Comeyho o jeho vernosť. V súvislosti s Flynnom, ktorý v súčasnosti čelí obvineniu z klamstva FBI o jeho komunikácii s niekdajším ruským veľvyslancom v USA, sa podľa dokumentov Trump raz počas súkromnej večere v Bielom dome sťažoval Comeymu na to, že "má vážne problémy s úsudkom".

Rozhorčenie nad spisom obvinení

Bývalý poradca mu vtedy údajne neskoro oznámil gratulačný telefonát od istého svetového lídra, ktorého meno je utajené, a on naň teda neskoro odpovedal. Keď Flynna 13. februára 2017 z Bieleho domu prepustili za spomínané klamstvo, o deň neskôr si podľa ďalšej z poznámok Trump zavolal Comeyho do Oválnej pracovne a presviedčal ho, aby zanechali vyšetrovanie týkajúce sa jeho bývalého poradcu. Odporúčame:
Trump potvrdil stretnutie šéfa CIA s Kim Čong-unom, Kórey povolili živý prenos budúceho summitu Deň pred jeho prepustením sa zase niekdajší personálny šéf Bieleho domu Reince Priebus pýtal Comeyho na to, či monitorujú Flynnovu komunikáciu na základe rozkazu o utajenom dohľade. Poznámky tiež popisujú Trumpovo rozhorčenie nad spisom obvinení týkajúcich sa jeho údajných väzieb, ako aj väzieb jeho poradcov, na Kremeľ, ktoré zostavil bývalý britský špión financovaný Demokratickým národným výborom a kampaňou Hillary Clintonovej. Trump podľa Comeyho opakovane popieral, že by sa stretol s ruskými prostitútkami v Moskve. Raz sa však vyjadril, že mu ruský prezident Vladimir Putin hovoril "o najkrajších prostitútkach na svete", ktoré v Rusku majú.

Úvahy o stíhaní osôb a väznení novinárov

Comey v poznámkach spomína aj Trumpove úvahy o stíhaní osôb, ktoré vynášajú informácie na verejnosť, a väznení novinárov. Bývalý šéf FBI v nich poskytuje aj svoje osobné a profesionálne postoje k niektorým otázkam, ako napríklad vládnemu cestovnému zákazu. Dané poznámky boli dlhodobo veľmi očakávané, keďže komunikácia Comeyho s Trumpom je dôležitou súčasťou vyšetrovania špeciálneho prokurátora Roberta Muellera zameraného na potenciálne zasahovanie Ruska do prezidentských volieb v roku 2016 ako aj toho, či sa prezident pokúšal brániť spravodlivosti. Odporúčame:
Šéf CIA sa tajne stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom Po zverejnení správy o ich poskytnutí Kongresu Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že dokumenty "jasne ukazujú, že nedošlo k tajným dohovorom ani bráneniu spravodlivosti" a obvinil Comeyho z vyzrádzania tajných informácií. Podobné stanovisko zaujali aj predsedovia spomínanej komisie, podľa ktorých poznámky jasne ukazujú, že sa Comey zjavne necítil ohrozený a Trump nikdy nebránil spravodlivosti.

Viac k témam: Donald Trump, James Comey, Michael Flynn, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump podľa poznámok exšéfa FBI uvažoval o väznení novinárov a Putin mu hovoril o prostitútkach © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 131 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner