Print this page
štvrtok, 07 február 2019 11:00

Japonsko chce ukončiť nepriateľstvo s Ruskom, pomôcť by malo vyriešenie sporu o Kurilské ostrovy

Written by 
Rate this item
(0 votes)

TOKIO 7. februára (WebNoviny.sk) - Japonský premiér Šinzó Abe vo štvrtok sľúbil postupné riešenie územného sporu s Ruskom o Kurilské ostrovy. Vyjadril sa tak na zhromaždení bývalých obyvateľov štyroch ostrovov, ktoré na konci druhej svetovej vojny obsadili sovietski vojaci, a ich podporovateľov.

Ukončenie nepriateľstva

Ako povedal, konflikt o ostrovy, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá, bol náročný, ale nevyhnutný. "Nie je jednoduché vyriešiť túto úlohu, ktorá tu zostáva po viac ako 73 rokoch od vojny. Napriek tomu to musíme riešiť," povedal Abe. Spor o ostrovy bráni podpísaniu mierovej dohody medzi Tokiom a Moskvou, ktorá by formálne ukončila nepriateľstvo z čias druhej svetovej vojny. Znovuzískanie ostrovov, ktoré sa nachádzajú medzi japonským ostrovom Hokkaidó a ruským polostrovom Kamčatka, je pre Abeho a jeho konzervatívnu základňu prioritou.

Rokovania s Putinom

Japonský premiér sa v novembri dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, že obnovia rokovania o sovietskom návrhu z roku 1956 o navrátení dvoch ostrovov Japonsku. Tento návrh však rozhneval ruských nacionalistov. V januári sa zase ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyjadril, že Japonsko musí uznať ostrovy ako súčasť Ruska, aby sa mohli začať rokovania. Podľa Abeho budú rokovania pokračovať na základe usmernení, na ktorých sa s Putinom dohodli, aby v konečnom dôsledku podpísali mierovú dohodu. Japonci a Rusi budú "zatiaľ upevňovať ich vzájomnú dôveru a priateľstvo", dodal.

Viac k témam: Kurilské ostrovy, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonsko chce ukončiť nepriateľstvo s Ruskom, pomôcť by malo vyriešenie sporu o Kurilské ostrovy © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 102 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL