26. september 2020
Facebook
piatok, 08 február 2019 13:00

Zomrel poľský protikomunistický disident a bývalý premiér Jan Olszewski

Written by 
Rate this item
(0 votes)

VARŠAVA 8. februára (WebNoviny.sk) - Vo štvrtok v noci zomrel poľský protikomunistický disident a bývalý premiér Jan Olszewski. Politik skonal vo veku 88 rokov v nemocnici vo Varšave. Informovala o tom tlačová agentúra PAP s odvolaním sa na ministra obrany Antoniho Macierewicza. Na Olszewského smrť zareagovali už viacerí poľskí predstavitelia, ktorí vyjadrili uznanie jeho službe národu a označili ho za čestného a úprimného človeka. "Z Varšavy prišli smutné správy," napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter šéf Európskej rady a niekdajší poľský premiér Donald Tusk s tým, že Olszewski bol "v politických procesoch odvážnym ochrancom, účastníkom v Solidarite a dobrým človekom". Súčasný premiér Mateusz Morawiecki sa zase vyjadril, že Poľsko "dnes utrpelo nepredstaviteľnú stratu". "Jan Olszewski bol človekom s priezračnou úprimnosťou a bol verný svojim názorom, zároveň bol mimoriadne odvážny. Mnohokrát dokázal svoju neochvejnosť," povedal.

Jan Olszewski

Jan Olszewski sa narodil 20. augusta 1930 vo Varšave. Počas druhej svetovej vojny sa v roku 1944 zúčastnil na Varšavskom povstaní proti nacistickej okupácii Poľska. V 80. rokoch minulého storočia bol vedúcou osobnosťou protikomunistického hnutia Solidarita a pomohol navrhnúť jeho zakladajúcu listinu. Zúčastnil sa tiež na rokovaniach za okrúhlym stolom v roku 1989, ktoré vydláždili cestu pádu komunistického režimu. Olszewski bol premiérom Poľska šesť mesiacov v rokoch 1991 - 1992, čím sa stal najkratšie slúžiacim predsedom vlády v postkomunistickom Poľsku.


Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel poľský protikomunistický disident a bývalý premiér Jan Olszewski © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 109 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner