Print this page
piatok, 08 február 2019 18:00

Prezident Iohannis vyjadril podporu Guaidóovi a neodpustil si kritiku na adresu vlády Rumunska

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BUKUREŠŤ 8. februára (WebNoviny.sk) - Ku krajinám, ktoré uznávajú za dočasného prezidenta Venezuely doterajšieho opozičného lídra Juana Guaidóa, sa v piatok pripojilo aj Rumunsko. Rozhodnutie krajiny oznámil prezident Klaus Iohannis.

Žiadajú nové voľby

Zároveň si neodpustil kritiku rumunskej vlády za to, že sa nepripojila už k hromadnému uznaniu Guaidóa dvanástimi členskými krajinami EÚ, ktoré toto rozhodnutie oznámili v pondelok. Podľa Iohannisa Rumunsko, keďže momentálne predsedá Európskej únii, musí byť v takýchto otázkach pružnejšie. Dvanásť krajín EÚ vrátane Nemecka, Španielska, Francúzska a Veľkej Británie dalo najprv ultimátum venezuelskému prezidentovi Nicólasovi Madurovi, aby do nedele vyhlásil v krajine nové voľby.

Madura podporuje Rusko aj Irán

Keďže to nespravil, v pondelok uznali za dočasného prezidenta krajiny Guaidóa. Toho už predtým uznali za dočasnú hlavu krajiny Spojené štáty, Kanada a veľká väčšina krajín Latinskej Ameriky. Naopak, prezidenta Madura, ktorý je podľa Guaidóa nelegitímny, naďalej podporujú vo funkcii Rusko, Čína, Turecko aj Irán. Rusko dokonca tvrdí, že snaha o prebratie moci Guaidóom je vopred pripravenou akciou, ktorú zosnovali Spojené štáty.

Viac k témam: Európska únia, Venezuela
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Iohannis vyjadril podporu Guaidóovi a neodpustil si kritiku na adresu vlády Rumunska © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 189 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL