14. október 2019
Facebook
utorok, 12 február 2019 17:00

NATO odpovie na kroky Ruska, nové jadrové rakety však v Európe nerozmiestni

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRUSEL 12. februára (WebNoviny.sk) - Severoatlantická aliancia (NATO) odpovie na porušovanie zmluvy o jadrových zbraniach zo strany Ruska, ako aj na avizovaný vývoj nových ruských rakiet, nerozmiestni však v Európe nové rakety odpaľované zo zeme, ktoré táto zmluvu zakazovala. V utorok to v Bruseli vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. "Akékoľvek kroky, ktoré prijmeme, budú koordinované, rozvážne a budú obranného charakteru. Nemáme v pláne rozmiestniť v Európe nové pozemné jadrové zbrane," povedal šéf NATO. Aliancia sa podľa Stoltenberga musí ešte poradiť, "aké kroky treba prijať, aby sme sa adaptovali na svet s vyšším počtom ruských rakiet".

Obvinenia USA

Spojené štáty 2. februára odstúpili od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF), ktorá zakazovala vývoj rakiet odpaľovaných zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Ako dôvod Washington uviedol, že Rusko túto zmluvu aj tak už dlho porušuje. Ruský minister obrany Sergej Šojgu vzápätí vyhlásil, že to síce nebola pravda, no teraz, keď USA od zmluvy odstúpili, bude Rusko musieť začať vyvíjať zbrane, ktoré zmluva zakazovala.

Rusko začne vyvíjať nové rakety

Odstúpenie USA od zmluvy INF nadobudne platnosť po šiestich mesiacoch od oznámenia, teda 2. augusta tohto roku. Ruský prezident Vladimir Putin na oznámenie zo strany USA minulý týždeň reagoval s tým, že Rusko bude nasledovať príklad USA a od zmluvy odstúpi tiež. Putin tiež potvrdil, že po tomto obojstrannom kroku začne Rusko vyvíjať nové rakety stredného doletu, no dodal, že ich rozmiestni v európskej časti Ruska len vtedy, ak Američania rozmiestnia v Európe svoje rakety rovnakého typu.

Viac k témam: NATO, Rusko, Spojené štáty americké, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF)
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO odpovie na kroky Ruska, nové jadrové rakety však v Európe nerozmiestni © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 145 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner