26. máj 2020
Facebook
štvrtok, 14 február 2019 23:00

Britský parlament opäť hlasoval proti Mayovej, nesúhlasí s jej postojom k brexitu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

LONDÝN 14. februára (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová utrpela vo štvrtok ďalšiu politickú porážku v britskom parlamente. Jeho dolná komora hlasovala proti rezolúcii, ktorá mala vyjadriť podporu Mayovej krokom pri vyjednávaní s európskymi predstaviteľmi o prípadných zmenách v dohode o vystúpení krajiny z Európskej únie.

EÚ odmieta rokovať o novej dohode

Brexit sa má uskutočniť už 29. marca, nikto však nevie, ako bude presne vyzerať, keďže britský parlament pôvodne vyjednanú dohodu o brexite odmietol a predstavitelia EÚ napriek tlaku zo strany Mayovej odmietajú rokovať o novej dohode. Britský parlament len pred dvoma týždňami poveril Mayovú opätovnými rokovaniami o dohode o brexite, pričom štvrtková rezolúcia mala byť len potvrdením, že Mayovej snaha o otvorenie dohody na európskej úrovni je správna. O to prekvapujúcejšie a pre Mayovú zraňujúcejšie je, že parlament túto rezolúciu odmietol. Hlasovalo proti nej 303 poslancov, Mayovú podporilo len 258.

Razantné vystúpenie ministra pre brexit

K úspechu hlasovania neviedlo ani razantné parlamentné vystúpenie ministra pre brexit Stephena Barclaya, ktorý poslancov varoval, že jediným spôsobom, ako predísť takzvanému brexitu "nadivoko", teda bez akejkoľvek dohody, je "buď zabezpečiť dohodu za podmienok, aké stanovila premiérka, alebo zrušiť brexit", pričom minister zdôraznil, že to druhé vláda nikdy nespraví. Posun v parlamentných počtoch, keď ešte pred dvoma týždňami poslanci Mayovej rokovania na úrovni EÚ podporili a vo štvrtok už nie, nastal podľa agentúry Associated Press preto, že proti premiérke sa vo štvrtok obrátila aj výrazná časť poslancov jej vlastnej Konzervatívnej strany patriacich k stúpencom brexitu. Týmto poslancom sa nepáči, že vláda odmieta vystúpenie z EÚ bez akejkoľvek dohody, a v podstate tým všetkých tlačí do prijatia súčasnej dohody, s ktorou ale oni nesúhlasia.

Viac k témam: brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Britský parlament opäť hlasoval proti Mayovej, nesúhlasí s jej postojom k brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 241 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner