14. október 2019
Facebook
streda, 27 február 2019 11:00

Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 27. február, 10:25
ISLAMABAD 27. februára (WebNoviny.sk) -  Pakistanské ozbrojené sily zadržiavajú dvoch indických pilotov z vojenského lietadla, ktoré vzdušné sily zostrelili nad pakistanskou časťou sporného regiónu Kašmír. Armádny hovorca Asíf Ghafúr informoval, že jeden z pilotov je zranený a ošetrujú ho vo vojenskej nemocnici. Detaily o jeho stave ale neposkytol. Druhý pilot je vo väzbe. Ghafúr uviedol, že o oboch pilotov "sa dobre starajú".

Vojaci strieľali do vzduchu

Pakistanské vzdušné sily zostrelili dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad pakistanským územím za Líniou kontroly - hranicou rozdeľujúcou Kašmír na pakistanskú a indickú časť. Jedno lietadlo dopadlo do pakistanskej časti Kašmíru, ďalšie spadlo v Indiou kontrolovanej časti regiónu. Hovorca indických vzdušných síl Anupam Banerdží v Naí Dillí uviedol, že nemá informácie o pakistanskom vyhlásení. Už skôr indickí policajti informovali, že sa v indickej časti Kašmíru zrútilo lietadlo indických vzdušných síl. Či si nehoda vyžiadala obete, nie je známe. V oblasti Bundam, kde sa lietadlo zrútilo, zasahujú hasiči. Podľa svedkov vojaci strieľali do vzduchu, aby odradili miestnych obyvateľov od približovania sa k miestu nehody.

Odvetu odmietajú

Pakistanské ministerstvo zahraničia v stredu krátko po vyhlásení armády oznámilo, že vzdušné sily vykonávajú letecké útoky z pakistanského vzdušného priestoru pri spornej kašmírskej hranici, ale nie je to "odveta za pretrvávajúcu indickú útočnosť". Ich cieľom je podľa rezortu zabránenie "stratám na životoch a vedľajším škodám". Pakistan "nemá v úmysle eskaláciu, ale je plne pripravený, ak ho donútia k tejto paradigme," uvádza sa v stanovisku ministerstva. Na indickej strane Kašmíru z preventívnych dôvodov dočasne uzavreli letisko v Šrínagare. Pakistanský úrad pre civilné letectvo pre napätie s Indiou uzavrel vzdušný priestor pre všetky komerčné lety. Zostrelenie indických lietadiel prišlo niekoľko hodín po tom, čo Pakistan oznámil, že mínometné granáty, ktoré vystrelili indickí vojaci, zabili v Kašmíre šesť civilistov a ďalších zranili. Granáty zasiahli obec Kotli v pakistanskej časti Kašmíru a o život okrem iných pripravili aj deti.

Viac k témam: Kašmír, vojenské letectvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 101 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner