13. august 2020
Facebook
štvrtok, 28 február 2019 21:00

Organizácia Spojených národov pre ľudské práva kritizuje izraelské zásahy proti Palestínčanom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ŽENEVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Rada Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC) vo štvrtok v dlho pripravovanej správe z pera jej pozorovateľov ostro kritizovala zásahy izraelskej armády proti neozbrojeným Palestínčanom, ktorí sa už niekoľko mesiacov zhromažďujú každý piatok pri bariére na hraniciach medzi Izraelom a palestínskym Pásmom Gazy.

Bezprostredná hrozba

Izrael proti demonštrantom zasahuje ostrou streľbou a zastrelil takto už 189 Palestínčanov. Zranených bolo za tento čas podľa pozorovateľov OSN pri izraelskej streľbe do demonštrantov vyše 6-tisíc ľudí. OSN uvádza, že Izrael sa mohol týmito zásahmi dopustiť aj zločinov proti ľudskosti. Pozorovatelia UNHRC tiež vo svojej správe odmietajú argumentáciu zo strany izraelských oficiálnych miest, ktoré tvrdia, že izraelská armáda zasahuje proti palestínskym demonštrantom v sebaobrane. Podľa pozorovateľov OSN palestínski demonštranti ani v jednom z prípadov "nepredstavovali bezprostrednú hrozbu", proti ktorej by bolo treba zasiahnuť ostrou muníciou.

Uplatnenie práva

Pozorovatelia si na druhej strane všímajú aj násilné správanie sa na strane demonštrantov a kritizujú najmä palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré Pásmo Gazy ovláda, za to, že medzi demonštrantmi nikdy nezjednal poriadok a nesnažil sa predísť násilným prejavom z ich strany. Proti správe krátko po jej zverejnení ostro protestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vyhlásil, že UNHRC "vytvorila nový rekord v pokrytectve, pretože nenávidí Izrael". "Izrael nedovolí Hamasu útočiť na suverenitu Izraela a bude pokračovať v uplatňovaní svojho práva na sebaobranu," povedal Netanjahu. Izrael dlhodobo označuje UNHRC, ktorá v minulosti opakovane upozorňovala na porušovanie práv Palestínčanov, za neobjektívnu. Minulý rok z rady na protest proti jej údajnému neobjektívnemu vnímaniu situácie na Blízkom východe vystúpili aj Trumpove Spojené štáty.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizácia Spojených národov pre ľudské práva kritizuje izraelské zásahy proti Palestínčanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 181 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner