13. august 2020
Facebook
streda, 13 marec 2019 23:00

Aktualizované: Dolná komora britského parlamentu odmietla odchod krajiny z EÚ bez dohody

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 13. marca 22:16
LONDÝN 13. marca (WebNoviny.sk) - Poslanci dolnej komory britského parlamentu v stredu hlasovali proti vystúpeniu krajiny z Európskej únie bez akejkoľvek dohody. Hlasovanie bolo tesné, proti takémuto scenáru sa vyslovilo 312 poslancov, zatiaľ čo 308 ich uznesenie odmietajúce brexit "nadivoko" nepodporilo. V uznesení sa uvádza, že poslanci "odmietajú odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez Dohody o vystúpení a Rámca pre budúce vzťahy". Po tomto hlasovaní je odchod Británie z únie menej pravdepodobný, no nastať môže aj tak, keďže uznesenie dolnej komory britského parlamentu nie je právne záväzné.

Maratón hlasovaní bude pokračovať

Maratón hlasovaní britského parlamentu o brexite bude pokračovať vo štvrtok, kedy budú poslanci rokovať a hlasovať o tom, či má Veľká Británia požiadať úniu o odklad brexitu. Ten je momentálne stanovený na 29. marca. Ako vyhlásila po stredajšom hlasovaní britská premiérka Theresa Mayová, poslanci majú teraz na výber medzi dvoma možnosťami. Jednou z nich je, že podporia "krátky odklad termínu brexitu", pričom v tomto prípade musia v najbližších dňoch schváliť aj dohodu o brexite, ktorú jej vláda vyjednala s predstaviteľmi EÚ. Druhá možnosť, ktorú Mayová zmienila, počíta s tým, že Británia požiada o dlhší odklad brexitu, a bude tak mať viac času na vyrokovanie úplne novej dohody s EÚ. Mayová sa však vyjadrila, že s touto druhou možnosťou ona sama nesúhlasí, pretože by okrem iného znamenala, že Británia sa musí ešte zúčastniť na májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Vyjednané zmeny Londýn nepresvedčili

Mayovej možnosť číslo jedna, teda krátky odklad brexitu a schválenie dohody o ňom, je takmer nereálna, keďže poslanci túto dohodu už dvakrát veľkým rozdielom hlasov odmietli. Prvýkrát to bolo v januári, druhýkrát v utorok, keď sa už hlasovalo o mierne upravenej verzii dohody. Za ňu hlasovalo len 242 poslancov, proti ich bolo až 391. Mayová sa pritom ešte v pondelok na stretnutí s Jeanom-Claudeom Junckerom v Štrasburgu snažila vyjednať v dohode zmeny, tie však v Londýne takmer nikoho nepresvedčili. Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že ide o rovnakú dohodu ako bola tá, ktorú poslanci odmietli už v januárovom hlasovaní. Proti dohode sa postavili aj mnohí zástancovia brexitu z Mayovej Konzervatívnej strany, hoci tí so zmluvou nesúhlasia z iných dôvodov ako väčšina laboristov.

Prieskumy hovoria proti odchodu z EÚ

Mayová pred hlasovaním poslancom hrozila, že ak za brexit nezahlasujú, možno to bude znamenať, že žiadny brexit nikdy nebude. Premiérka dávala opakovane najavo, že riešenie spočívajúce v odložení brexitu na neskôr sa jej nepáči, pretože by podľa jej slov "mohlo viesť k ďalším mesiacom a rokom sporov" okolo vystúpenia krajiny z EÚ. "Ak sa vydáme touto cestou, možno nakoniec z EÚ nikdy nevystúpime," hrozila premiérka. Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom výrazná väčšina občanov Veľkej Británie už dlhé mesiace proti odchodu krajiny z únie a mnohí politici preto požadujú opätovné referendum o brexite. To však Mayová striktne odmieta, pretože je podľa nej hlúpe pýtať sa občanov ešte raz na to isté, na čo už raz odpovedali.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Dolná komora britského parlamentu odmietla odchod krajiny z EÚ bez dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 151 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner