Print this page
utorok, 19 marec 2019 09:00

Ľudskoprávny aktivista Titijev si odpyká trest v trestaneckej kolónii, rozhodol súd v Čečensku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 19. marca (Webnoviny.sk) - Súd v ruskej republike Čečensko odsúdil na štyri roky odňatia slobody prominentného ľudskoprávneho aktivistu Ojuba Titijeva za prechovávanie nelegálnych drog. Trest si pritom odpyká v trestaneckej kolónii. Titijev, ktorý je šéfom regionálnej pobočky ľudskoprávnej skupiny Memorial, tvrdí, že prípad s ním je vymyslený a "politicky motivovaný", píše spravodajský portál BBC.

Kritika Amnesty International a Rady Európy

Pojednávanie s Titijevom sa konalo na súde v meste Šali a trvalo takmer deväť hodín. V súdnej sieni boli novinári, príbuzní a susedia aktivistu, ale aj diplomati. Sudkyňa svojím verdiktom vyhovela žiadosti prokurátorov, ktorí pre aktivistu požadovali štyri roky väzenia. Titijevovo odsúdenie už skritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá ho nazvala "urážkou ľudských práv, rozumu a spravodlivosti". "Tým, že ho uznali vinným, aj napriek všetkým dôkazom o opaku, súd ukázal ako veľmi chybný je ruský súdny systém. Súd odhalil, že je len o niečo viac ako nástroj, ktorý regionálni činitelia používajú na umlčanie jedného z posledných obhajcov ľudských práv pracujúcich v Čečensku," uvádza AI v stanovisku. "Odsúdenie Ojuba Titijeva je najnovším príkladom nepriateľského a nebezpečného prostredia, v ktorom v Čečenskej republike ľudskoprávni aktivisti pracujú," vyjadrila sa zase komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Našli mu marihuanu

Titijeva zatkli v januári 2018 po tom, čo ho polícia zastavila v aute, aby mu skontrolovala dokumenty. Pri prehliadke jeho vozidla v ňom našli marihuanu, ktorú tam podľa aktivistu podstrčili. V uplynulých rokoch skupina Memorial vyšetrovala údajné zlé zaobchádzanie orgánov s občanmi vrátane únosov, mučenia a stíhania gejov. Čečenské úrady tieto tvrdenia opakovane popreli. Memorial je poslednou ľudskoprávnou skupinou, ktorá sa ešte v Čečensku nachádza. Titijevovu predchodkyňu na čele skupiny, Nataliu Estemirovú v roku 2009 uniesli a zabili. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a www.amnesty.org.

Viac k témam: Čečensko, drogy, ľudské práva, súd, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudskoprávny aktivista Titijev si odpyká trest v trestaneckej kolónii, rozhodol súd v Čečensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 112 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL