16. február 2020
Facebook
utorok, 19 marec 2019 11:00

Premiérka Ardernová odmieta vysloviť meno útočníka z Christchurchu, nechce mu dopriať slávu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová odmieta vysloviť meno muža, ktorý v piatok zaútočil v mešitách v meste Christchurch a zabil 50 ľudí a desiatky ďalších zranil. "Od jeho teroristického činu chcel mnoho vecí, jednou však bola sláva - preto ma nikdy nebudete počuť zmieniť jeho meno," vyhlásila v emotívnom prejave v novozélandskom parlamente politička. Z útokov je podozrivý 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý zatiaľ čelí jednému obvineniu z vraždy.

Výzva platformám sociálnych sietí

"Úpenlivo vás prosím, hovorte mená tých, ktorých sme stratili, radšej ako meno muža, ktorý ich vzal. Je terorista. Je zločinec. Je extrémista. Ale keď hovorím ja, bude bez mena," uviedla premiérka na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, počas ktorého prítomných pozdravila aj v arabčine. Ardernová tiež uistila poslancov, že útočník bude "čeliť plnej sile zákona". Predsedníčka novozélandskej vlády počas zasadnutia zároveň vyzvala platformy sociálnych médií, aby robili viac v boji proti terorizmu, keďže strelec svoj útok naživo vysielal na sociálnej sieti Facebook. "Nemôžeme len tak sedieť a akceptovať, že tieto platformy len tak existujú a to, čo sa na nich povie, nie je zodpovednosťou miesta, na ktorom je to zverejnené. Sú vydavateľom. Nie poštárom. Nemôže tu byť prípad - všetky zisky, žiadna zodpovednosť," povedala.

Facebook odstránil viac ako 1,5 milióna kópií videa

Austrálsky premiér Scott Morrison zase v tejto súvislosti vyzval na medzinárodné obmedzenie sociálnych médií. V liste japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu, ktorý predsedá skupine G20, aby túto záležitosť svetoví lídri prediskutovali na najbližšom stretnutí skupiny. Spoločnosť Facebook v utorok oznámila, že video útočníka malo počas živého vysielania menej ako 200 pozretí a pred jeho odstránením zhruba 4 000. Ako uviedla, počas prvých 24 hodín od útoku odstránila viac ako 1,5 milióna kópií videa, pričom 1,2 milióna videí zablokovala pri nahrávaní na sieť.

Smútok moslimskej komunity

Ardernová povzbudila Novozélanďanov, aby v piatok - v deň moslimských bohoslužieb a týždeň po útokoch, rešpektovali smútok moslimskej komunity. Islamská tradícia vyzýva na očistu a pochovanie tiel čo najskôr po úmrtí, v dôsledku pomalého procesu identifikácie však zatiaľ nikto z pozostalých nedostal ostatky svojich príbuzných. Telá niektorých obetí v utorok umyli a pripravili podľa moslimskej tradície, čiastočne s pomocou dobrovoľníkov, ktorí na Nový Zéland prišli zo zahraničia. Novozélandská imigračná služba informovala, že spracúva víza pre rodiny obetí, ktoré chcú prísť na pohreby svojich blízkych zo zahraničia. Medzi 50 obeťami sú moslimskí migranti, utečenci a občania iných štátov vrátane Pakistanu, Bangladéša, Indie, Turecka, Kuvajtu a Somálska.

Viac k témam: Christchurch, facebook, sociálne siete, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiérka Ardernová odmieta vysloviť meno útočníka z Christchurchu, nechce mu dopriať slávu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 99 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner