13. júl 2020
Facebook
piatok, 22 marec 2019 19:00

Osud brexitu je v rukách Britov, Európska únia sa podľa Tuska posnaží o najlepšiu možnú dohodu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) - Európska únia (EÚ) sa v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z bloku "pripravuje na najhoršie, ale dúfa v najlepšie". Na tlačovej konferencii v druhý deň summitu lídrov EÚ v Bruseli sa tak vyjadril predseda Európskej rady Donald Tusk.

Osud brexitu

Plán o odložení brexitu, ktorý vo štvrtok večer oznámili lídri EÚ, podľa neho znamená, že do 12. apríla je "čokoľvek možné - dohoda, dlhé predĺženie (odkladu brexitu, pozn. SITA), ak sa Spojené kráľovstvo rozhodne premyslieť svoju stratégiu alebo sa rozhodne odvolať článok 50". "Osud brexitu je v rukách našich britských priateľov," povedal Tusk s tým, že únia bude tiež skutočne chcieť "dosiahnuť najlepšiu možnú dohodu".

Upresnenie ďalšieho postupu

Lídri sa vo štvrtok večer na summite dohodli, že Londýnu ponúknu odloženie odchodu do 22. mája, pokiaľ britský parlament budúci týždeň schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom. Pokiaľ sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla, ktorý má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo "upresnenie ďalšieho postupu". Na tlačovej konferencii sa na margo brexitu vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý hovoril o rokovaní lídrov o vzťahoch s Čínou. "Diskusia o Číne bola jednoduchšia ako diskusia o Spojenom kráľovstve. Nie preto, že by sa chcela pridať k EÚ, ale preto, lebo Čína neodchádza," skonštatoval s humorom Juncker.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Osud brexitu je v rukách Britov, Európska únia sa podľa Tuska posnaží o najlepšiu možnú dohodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 116 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner