09. júl 2020
Facebook
piatok, 17 máj 2019 11:00

„Informátorka“ WikiLeaks Manningová sa vráti do väzenia, odmietla vypovedať pred veľkou porotou

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ALEXANDRIA 17. mája (WebNoviny.sk) - Súd v americkom štáte Virgínia znovu nariadil väzbu pre bývalú spravodajskú analytičku americkej armády Chelsea Manningovú za to, že odmietla vypovedať pred veľkou porotou. Manningová musí zostať vo väzení v meste Alexandria až dovtedy, kým sa o 18 mesiacov neskončí mandát poroty alebo kým sa nerozhodne pred ňou svedčiť. Okresný sudca Anthony Trenga jej zároveň udelil pokutu, ktorá bude mať po 30 dňoch trestu výšku 500 dolárov za deň (v prepočte 446 eur) a po 60 dňoch až tisíc dolárov za deň (892 eur).

Odmietla pre viacero dôvodov

Manningová už strávila dva mesiace v nápravnom zariadení v Alexandrii pre odmietnutie svedčiť pred federálnou veľkou porotou, ktorá vyšetruje únik informácií prostredníctvom portálu WikiLeaks. Prepustili ju minulý týždeň po tom, čo sa porote skončil mandát. Následne však Manningová dostala predvolanie na vypovedanie pred novou veľkou porotou. Manningová uviedla viac dôvodov, prečo odmieta vypovedať pred veľkou porotou, vo všeobecnosti však celý tento proces považuje za neprijateľný. Na štvrtkovom pojednávaní sa napríklad vyjadrila, že skôr "vyhladne na smrť", ako by v tejto veci mala zmeniť svoje princípy.

WikiLeaks poskytla armádne dokumenty

Bývalá americká transrodová vojačka Chelsea Manningová sa stala známou, keď ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks vyše 700-tisíc tajných armádnych dokumentov. V roku 2010 ju v Iraku zatkli a o tri roky neskôr odsúdili na 35 rokov väzenia za špionáž a neoprávnené nakladanie s utajovanými informáciami. Vo väzení si odsedela sedem rokov, kým jej trest znížil prezident Barack Obama.

Viac k témam: WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk - „Informátorka“ WikiLeaks Manningová sa vráti do väzenia, odmietla vypovedať pred veľkou porotou © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 71 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner