24. august 2019
Facebook
nedeľa, 19 máj 2019 23:00

Švajčiari v referende podporili sprísnenie zákonov o zbraniach, podobné podmienky sú v EÚ

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ŽENEVA 19. mája (WebNoviny.sk) - Švajčiarski voliči v nedeľu v referende podporili sprísnenie zákonov o držbe zbraní, ktoré je v súlade s pravidlami Európskej únie (EÚ). Informovali o tom švajčiarske médiá, ktoré citovali oficiálne výsledky. Švajčiarska verejnoprávna televízia uviedla, že za prísnejšie opatrenia hlasovalo viac ako 63 percent voličov.

Sprísnenie pravidiel vyvolalo vlnu vášní

Návrh, o ktorom Švajčiari hlasovali, okrem iného stanovuje pravidelné školenia o používaní strelných zbraní, špeciálne výnimky pre držbu niektorých poloautomatických zbraní a sériové číslovanie hlavných častí niektorých zbraní, ktoré by malo pomôcť pri ich sledovaní. Majitelia zbraní budú musieť svoje zbrane, ktoré ešte nezaregistrovali, do troch rokov zaregistrovať. Tiež budú musieť viesť zoznam svojej zbierky zbraní. Otázka sprísnenia pravidiel vo Švajčiarsku, ktoré je súčasťou schengenského priestoru, ale nie EÚ, vyvolala vlnu vášní, keďže sa tam udržiava tradícia v držbe zbraní a športovej streľbe a tamojší muži si po povinnej vojenskej službe môžu ponechať svoje služobné zbrane.

Podobné podmienky po extrémistických útokoch

Podľa podporovateľov spomínaných opatrení, medzi inými parlamentu a exekutívy, sú podobné podmienky prijaté v EÚ po vražedných extrémistických útokoch vo Francúzsku, Belgicku, Veľkej Británii a Nemecku potrebné na zabezpečenie silnej policajnej spolupráce a hospodárskych vzťahov so švajčiarskymi partnermi v schengenskom priestore. Zástancovia sprísnenia trvajú na tom, že opatrenia nebudú brániť občanom dodržiavajúcim zákony v legálnej kúpe zbraní, ale jednoducho urobia viac pre ich sledovanie. Oponenti návrhu naopak trvajú na tom, že opatrenia narušia ústavu krajiny a nepomôžu v boji proti extrémizmu a zločinu. Argumentujú tiež, že zbrane použité pri nedávnych útokoch neboli zaobstarané nelegálne. Opatrenia podľa nich tvrdo zasiahnu skôr zákonných majiteľov zbraní a sú len najnovším diktátom z Bruselu. Švajčiarsko v ostatných rokoch nečelilo veľkým extrémistickým útokom ako Francúzsko, Belgicko, Veľká Británia a Nemecko, kde si vyžiadali mnohých mŕtvych.

Viac k témam: referendum, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Švajčiari v referende podporili sprísnenie zákonov o zbraniach, podobné podmienky sú v EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 67 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner