29. máj 2020
Facebook
streda, 29 máj 2019 22:00

Európska únia kritizuje vyšetrovanie vraždy novinárky na Malte, má viacero nedostatkov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRUSEL 29. mája (WebNoviny.sk) - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v stredu kritizovalo vyšetrovanie vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej, ktorú zabili v októbri 2017. Jej usmrtenie má veľa spoločných znakov s vraždou slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka, keďže obaja odhaľovali prešľapy mocných pri nakladaní s verejnými prostriedkami a prepojenia medzi politikmi a kontroverznými postavami zo sféry biznisu.

Odmietajú vyšetrovať vplyvné osoby

"Veľmi dobre rozumiem, prečo rodina Daphne Caruanovej Galiziovej nedôveruje tomu, že maltské úrady sú schopné túto vraždu efektívne vyšetriť," uvádza holandský poslanec Pieter Omtzigt, jeden z autorov hodnotiacej správy PZ RE o vyšetrovaní vraždy maltskej novinárky. "Vyšetrovanie je spomalené tým, že zodpovední činitelia odmietajú odvolať vyšetrovateľa, ktorý je v konflikte záujmov. Policajti odmietli zaevidovať informácie z notebooku Daphne Caruanovej Galiziovej, ktoré im ponúkali," vymenováva nedostatky vyšetrovania Omtzigt. Ďalším vážnym nedostatkom je podľa neho to, že policajti odmietajú vyšetrovať vplyvné osoby, o ktorých prešľapoch novinárka písala.

Súd s údajnými páchateľmi nezačal

Maltská vláda správu PZ RE odmietla s tým, že je údajne "založená na veľmi jednostrannom pohľade malej frakcie maltskej opozície". Caruanová Galiziová bola tvrdou kritičkou vlády a svojimi odhaleniami v oblasti korupcie a prania špinavých peňazí prispela k predčasným voľbám na Malte. V súvislosti s jej vraždou už chytili troch údajných páchateľov, súd s nimi sa však stále nezačal. Čo je ešte dôležitejšie, vyšetrovatelia nemajú zatiaľ vôbec žiadne výsledky pri pátraní po objednávateľovi vraždy.

Viac k témam: vražda novinára, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia kritizuje vyšetrovanie vraždy novinárky na Malte, má viacero nedostatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 154 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner