24. február 2020
Facebook
nedeľa, 01 september 2019 23:00

Krajná pravica zaznamenala vo voľbách v Sasku a Brandenbursku úspechy, vládnuce strany stratili

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala v nedeľňajších krajinských voľbách v nemeckých spolkových krajinách Sasko a Brandenbursko úspechy. Pozície najsilnejších politických subjektov si ale naďalej udržali mainstreamové strany.

AFD v oboch krajinách na druhom mieste

Podľa prognóz televízií ARD a ZDF, ktoré sú založené na exit polloch a prvých sčítaných hlasoch, sa vládnucim stranám vo voľbách darilo lepšie, ako im predpovedali predvolebné prieskumy, no v porovnaní s voľbami z roku 2014 utrpeli isté straty. AFD skončila v oboch krajinách na druhom mieste. V Sasku Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorá tam vládne od zjednotenia Nemecka v roku 1990, získala podľa odhadov 33,5 percenta hlasov a AfD 27,5 percenta, čo by bol jej dosiaľ najlepší výsledok. V Brandenbursku zase vládnucej Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD) podľa odhadov vyslovilo podporu okolo 27 percent voličov. AfD sa tam teší 24-percentnej voličskej podpore. V oboch spolkových krajinách sa pomerne darilo aj Zeleným.

Vytvorenie krajinských vlád bude náročné

Výkon AfD, CDU a SPD bol hlavnou témou v súvislosti s voľbami v Sasku a Brandenbursku. Symbolicky dôležité víťazstvo AfD už len v jednej z krajín by totiž mohlo viac destabilizovať už tak svárlivú spolkovú vládu. Vytvorenie krajinských vlád v Sasku a Brandenbursku bude pravdepodobne náročné, keďže vládnuce koalície by mali podľa prieskumov stratiť svoju väčšinu, čo by ich odkázalo na hľadanie ďalších partnerov. Obe strany pritom odmietli vytvoriť koalície s AfD. V Sasku v súčasnosti vládne CDU v koalícii s SPD, v Brandenbursku je to zase koalícia SPD a Ľavice.

Viac k témam: krajinské voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajná pravica zaznamenala vo voľbách v Sasku a Brandenbursku úspechy, vládnuce strany stratili © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 76 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner