16. január 2021
Facebook
pondelok, 09 september 2019 23:00

Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu v pondelok vyslovili dôveru novej vláde premiéra Giuseppeho Conteho. Za vyslovenie dôvery hlasovalo 343 poslancov, proti ich bolo 263. Aj tieto čísla ukazujú, že nová koaličná vláda má v dolnej komore parlamentu pohodlnú väčšinu. Napínavejšie to môže byť v hornej komore, Senáte, ktorý bude o vyslovení dôvery novej vláde hlasovať v utorok. Nová koaličná vláda Hnutia piatich hviezd a Demokratickej strany sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia koaličná vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd s antiimigrantskou stranou Liga.

Salvini chcel vyvolať predčasné voľby

Rozpad vlády vyvolal predseda Ligy a exminister vnútra Matteo Salvini, ktorý tým chcel vyvolať predčasné voľby. Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky - na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje - chcel si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci. Plány mu však skrížila dohoda medzi Hnutím piatich hviezd a Demokratickou stranou o vytvorení novej vlády, ktorá voľby prinajmenšom oddialila. Premiérom predchádzajúcej vlády bol tiež Giuseppe Conte, bol v nej však viacmenej len nastrčenou postavičkou a kompromisným riešením medzi Salvinim a šéfom Hnutia piatich hviezd Luigim Di Maiom, z ktorých ani jeden nechcel prepustiť tomu druhému premiérsky post.

Nezhody vo vláde pretrvávali dlhé mesiace

Nezhody v spoločnej vláde Ligy a Hnutia piatich hviezd pretrvávali dlhé mesiace. Jeden z hlavných sporov medzi oboma subjektmi sa týkal sporného projektu stavby železničného tunela medzi talianskym Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý Hnutie piatich hviezd žiadalo zastaviť, no Liga bola za jeho dokončenie. Nezhody medzi týmito dvoma stranami sa začali objavovať aj v tematike migrácie, kde sa Hnutie piatich hviezd zasadzovalo za to, aby krajina pomohla spomedzi utečencov zachránených na mori aspoň ženám a deťom, pričom Salvini a jeho Liga boli proti.

Viac k témam: talianska vláda, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 72 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner