16. január 2021
Facebook
piatok, 13 september 2019 23:00

Aktualizované: Babiš nebude stíhaný v kauze Čapí hnízdo, rozhodlo štátne zastupiteľstvo

Written by 
Rate this item
(0 votes)

13.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 13. septembra 21:37
Pražské Mestské štátne zastupiteľstvo v piatok rozhodlo o zastavení trestného stíhania premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších obvinených v kauze Čapí hnízdo. Ide o Babišove rodinné sídlo, na ktoré mal premiér podľa žaloby zneužiť dotácie z eurofondov. Podľa piatkového rozhodnutia Mestského štátneho zastupiteľstva však k žiadnemu podvodu v tomto prípade nedošlo. Šéf pražských žalobcov Martin Erazím toto rozhodnutie odôvodňuje tým, že Babišova farma podľa vyšetrovania "spĺňala definíciu malého a stredného podniku".

Babiš hovorí o štvanici

Práve pre malé a stredné podniky bola určená dotácia vo výške 50 miliónov eur, ktorú Čapí hnízdo v roku 2008 získalo. Žaloba sa pritom opierala o to, že v skutočnosti nešlo o malý a stredný podnik, pretože farma bola prostredníctvom Babiša a jeho rodinných príslušníkov prepojená na jeho firmu Agrofert. To však podľa Erazíma pri posudzovaní nehralo rolu, pretože "Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájomne v podnikaní nekonkurovali ani nezjednocovali svoju činnosť na spoločnom trhu". "Uvidíme, čo sa stane ďalej. Náš súdny systém je nezávislý," povedal následne na tlačovej konferencii premiér Babiš. Bližšie sa nechcel k rozhodnutiu mestského zastupiteľstva vyjadrovať, trval však na tom, že zastupiteľstvo nerozhodovalo pod tlakom. "Tu bola tri a pol roka mediálna štvanica na mňa a na moju rodinu. A ak na námestiach kričali niektorí ľudia, že Babiš patrí do väzenia, a titulky na antibabišovských serveroch volali po desiatich rokoch väzenia a pri tom boli moje fotky, tak neviem, kto bol pod tlakom," vyhlásil český premiér.

Stíhaniu čelila aj rodina

Rozhodnutie pražského zastupiteľstva ešte nie je úplne definitívne, môže ho ešte zvrátiť najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman. Stíhaniu okrem iných čelila aj Babišova žena Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes a bývalí členovia spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Farma Čapí hnízdo patrila na prelome rokov 2007 a 2008 do Babišovho Agrofertu, potom zmenila formu vlastníctva. Vďaka zmene získala v korunách päťdesiatmiliónovú európsku dotáciu pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch sa farma opäť vrátila do skupiny Agrofert. Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz, z agentúry AP, z webstránky českého týždenníka Respekt a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Čapí hnízdo
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Babiš nebude stíhaný v kauze Čapí hnízdo, rozhodlo štátne zastupiteľstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 116 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner