01. jún 2020
Facebook
streda, 18 september 2019 10:00

Saudská Arábia vstúpila do koalície, ktorá zabezpečuje námornú bezpečnosť na Blízkom východe

Written by 
Rate this item
(0 votes)

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Saudská Arábia v stredu vstúpila do koalície vedenej Spojenými štátmi zabezpečujúcej námornú bezpečnosť na Blízkom východe. Stalo sa tak v čase stupňujúcich sa hrozieb zo strany Iránu, pár dní po útokoch na kľúčové saudskoarabské ropné zariadenia a pred plánovanou návštevou amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea.

Chcú zabezpečiť energetickú bezpečnosť

O pripojení sa k Medzinárodnému dohovoru o námornej bezpečnosti informovala saudská štátna tlačová agentúra, ktorá citovala nemenovaného predstaviteľa kráľovstva. "Vstup kráľovstva do tejto námornej aliancie prichádza v rámci podpory regionálneho a medzinárodného úsilia odradiť a čeliť hrozbám námornej dopravy a svetového obchodu s cieľom zabezpečiť globálnu energetickú bezpečnosť a pokračujúci tok dodávok energie do svetového hospodárstva a prispieť k udržaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti," uvádza tlačová agentúra. Do koalície sa už pridali aj Austrália, Bahrajn a Spojené kráľovstvo. Vstup Saudskej Arábie americkí vojenskí predstavitelia zatiaľ nekomentovali.

Budú mať hliadkové člny

Cieľom koalície je zabezpečiť širšiu oblasť Perzského zálivu. Súčasťou tohto úsilia je dohľad v Hormuzskom prielive, ústie Perzského zálivu a prieliv Báb el-Mandeb spájajúci Červené more a Adenský záliv. Na rýchlu reakciu budú k dispozícii malé hliadkové člny a ďalšie plavidlá. Plán tiež umožňuje krajinám v regióne eskortovať vlastné lode. Americké námorníctvo už vyslalo na pozície v Hormuzskom prielive raketové torpédoborce triedy Arleigh Burke, ktoré tam sledujú námornú dopravu a monitorujú, či sa tam nedeje niečo neobyčajné. Drony a ďalšie lietadlá zase monitorujú dianie zo vzduchu. Akú úlohu zohrá v koalícii Saudská Arábia, zatiaľ nie je známe.

Útok na ropné polia

K útokom na ropné polia v Saudskej Arábii sa prihlásili Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia, USA a Saudská Arábia z nich však podozrievajú Irán. Teherán tieto podozrenia popiera, hoci incidentom predchádzalo obdobie napätia medzi ním a Washingtonom a ďalšími krajinami. USA tiež vinia Irán z májových a júnových výbuchov mín na šiestich plavidlách v Ománskom zálive, čo tiež Teherán popiera. Irán okrem toho zadržal ropný tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou a ďalší tanker, ktorý má základňu v Spojených arabských emirátoch.

Viac k témam: Austrália, Perzský záliv, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - Saudská Arábia vstúpila do koalície, ktorá zabezpečuje námornú bezpečnosť na Blízkom východe © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 35 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner